antena cb na balkon

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Cześć
Chciałbym powitać forumowiczów z uwagi na to iż to mój pierwszy post na forum.
Ad rem:
Mieszkam na 6. piętrze bloku i chciałbym zamontować antenę na balkonie. Wysokośc podstawy balkonu od ziemi to ca 30m. Balkon ma wymiary 6,0 x 1,4m, jestem w stanie wysunąć antenę przed balkon na około 1m, najwyżej gołębie będą miały gdzie siedzieć.
Wysokość od podstawy balkonu do płyty balkonu nade mną to 2,8m, wysokośc od barierki do płyty nade mną to 1,7m.
Teraz tak: albo montuje antenę bez przeciwwag przy podstawie mojego balkonu, co daje mi 2,8m albo inna antenę z przeciwwagą do barierki i wtedy mam około 1,7 cm.
link do zdjęć balkonu , rysunki z wymiarami, kształt bloku, oraz kąt gdzie nie mam praktycznie żadnych przeszkód- najbliższe wieżowce w odległości około 400m.
https://photos.app.goo.gl/huiOTCYTgXDQdbdB2" onclick="window.open(this.href);return false;
Układ standardowy , czyli moc wyjściowa 4W, no chyba że kupię radio z SSB to wtedy większa- chodzi o to aby nie uprzykrzać życia sąsiadom.
Sprzedawca zaproponował mi antenę SIRIO FLEX LOG 3
Proszę kolegów o poradę
Pozdrawiam storstroom
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

antena cb na balkon

Post autor: Piotrek-Bytom »

https://obrazki.elektroda.pl/7001542500_1487418552.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Wysiegnik czołowy do anten i na to sirio sd-27, najlepiej długi na 60 cm od balustrady lub dłuższy.
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Jeśli antena tej długości, to wygodniej byłoby mi ją zainstalować w poziomie, o ile będzie wtedy działać, bo balkon ma 6m + jeszcze wolne miejsce od sąsiada do sąsiada - nie chciałbym aby sąsiadowi pode mną antena przeszkadzała- no różnie bywa. Dlatego jeśli już to myślałem o czymś co zmieści się we wspomnianych 280cm wolnej przestrzeni, wtedy montuję ją pionowo i nie wystaje poza obrys- widziałem anteny typu boomerang - z jedną przeciwwagą montowaną pod pewnym kątem, lub bez przeciwwagi i wtedy długość do tych 2,8m. Pytanie tylko czy warto, bo opinie różne...
Myślałem tez o dipolu ale nie wiem czy mogę taka antenę podwiesić bezpośrednio pod płyta balkonu nade mną.
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

antena cb na balkon

Post autor: AntekPabianice »

Wszystko zależy do czego chcesz używać. Jak do dx-ów, to dipol w poziomie jak najbardziej ok. Jak do rozmów lokalnych i z mobilami na 19-tym kanale, to tylko polaryzacja pionowa.
Dipol podwieszony do balkonu nie zda egzaminu, za blisko elewacji. Trzeba ją trochę odsunąć, najlepiej min 1/4 fali.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Na początek na pewno posłuchać, wiadomo że im z dalszych stron tym fajniej, nie mam tego jeszcze sprecyzowanego. Pomyślałem tylko że chcę zacząć od anteny, dlatego tu pytam, a w kwestii radia jeszcze nie wiem- wiadomo że budżet też tu odgrywa ważną rolę. A proszę powiedzieć, jeżeli antena jest w poziomie to w jakim kącie promieniuje i odbiera- jeśli zamontuje ją poziomo to będzie zbierać tylko z kierunku na wprost niej czy tez z boków? usytuowanie mojego balkonu względem bloku jest takie jak na rysunku mam czysto ( bez wysokich bloków) w sektorze wschód- południe w kącie około 100-110 stopni, natomiast antena będzie wtedy patrzeć idealnie na wschód, z czego 30m naprzeciw niej, mniej więcej połowę anteny zasłaniać będzie ściana bloku w odległości około 30m. czyli tylko jedno ramię tego dipola byłoby zupełnie odsłonięte.
Zaznaczyłem na fioletowo na rysunku w linku:
https://photos.app.goo.gl/nBm6ktFBCeM1nsGo2" onclick="window.open(this.href);return false;
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Witam, proszę zamknąć temat, już sobie poradziłem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

antena cb na balkon

Post autor: cassiopeia »

wrzuć foto jak zamontowałeś i jak to działa
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

https://photos.app.goo.gl/huiOTCYTgXDQdbdB2" onclick="window.open(this.href);return false;

Antena sirio boomerang 27A. Po zastosowaniu się do instrukcji, tj, długość promiennika 275cm , przeciwwaga pod kątem 125stopni, bez dodatkowych korekt od razu uzyskałem SWR:
K1 ca1,0
K20 ca1,0
K40 ca1,0
Wskazówka reflektometru ( CRT model SWR-2) praktycznie się nie wychyla, nie jestem w stanie zaobserwować wychylenia, po podłączeniu do anteny sirio AS100 uzyskałem SWR na parapecie około 3 na kanałach 1 i 40, więc reflektometr działa. Na razie uzyskałem łączność w linii prostej przed budynkiem na dystansie około 5km ze stacją bazową, z mobilem na około 2km i to zza bloku, niestety obie łączności lekko zaszumione, ale czytelne. Moje nadawanie uzyskało raporty 5/9, korespondenci byli że tak powiem pod wrażeniem siły i jakości.
Radio President Harry II Classic, zasilanie z akumulatora, bo jeszcze nie mam zasilacza.
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

antena cb na balkon

Post autor: AntekPabianice »

Przenieś antenę do "czoła" balkonu o odsuń maksymalnie, jak tylko możesz. Powinno być znacznie lepiej.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Re: antena cb na balkon

Post autor: SQ9RNU »

storstroom pisze:https://photos.app.goo.gl/huiOTCYTgXDQdbdB2

Antena sirio boomerang 27A. Po zastosowaniu się do instrukcji, tj, długość promiennika 275cm , przeciwwaga pod kątem 125stopni, bez dodatkowych korekt od razu uzyskałem SWR:
K1 ca1,0
K20 ca1,0
K40 ca1,0
Wskazówka reflektometru ( CRT model SWR-2) praktycznie się nie wychyla, nie jestem w stanie zaobserwować wychylenia, po podłączeniu do anteny sirio AS100 uzyskałem SWR na parapecie około 3 na kanałach 1 i 40, więc reflektometr działa. Na razie uzyskałem łączność w linii prostej przed budynkiem na dystansie około 5km ze stacją bazową, z mobilem na około 2km i to zza bloku, niestety obie łączności lekko zaszumione, ale czytelne. Moje nadawanie uzyskało raporty 5/9, korespondenci byli że tak powiem pod wrażeniem siły i jakości.
Radio President Harry II Classic, zasilanie z akumulatora, bo jeszcze nie mam zasilacza.
Jeśli za plecami anteny masz budynek - szczerze - szału nie będzie.
Ta antena rozwija skrzydła gdy jest zamocowana powyżej linii dachu i "widzi" w obrębie 360 stopni.
Wówczas mit o jej kierunkowości upada.

Miałem tę antenę i wszelkie typy i miejsca monrtażu zaliczyłem .

Po zamontowaniu powyżej dachu antena działa dookólnie a jej zasięg zaskakuje bardzo konkretnie .
Spokojnie rozmawiałem ze stacjami oddalonymi o blisko 40 km (* w AM )

Z mobilami 15-20 km to nie problem .\
Ale jak ma "plecy" to robi się lipa - niestety ...
-=- SQ9RNU -=-
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Jestem po kolejnych testach: rozmowa przez całe miasto ze stacją bazową w odległości ca 6km- nadawca był bardzo słabo słyszalny, okazało się że nadawał z mocą 0,5W. Przy mocy 4W było go pięknie słychać, taka różnica. Przy mocy powyżej 4W było jeszcze lepiej ( chłopaki coś testowali). Kolejna rozmowa ze stacją odległą o jakieś 1,5km z kierunku zasłoniętego przez budynek, ale odbiór również przepiękny. W moim radio SQ skręcone na ponad 3/4 ale i tak było ładnie słychać. Niestety z moim pierwszym korespondentem często musiałem się domyślać tego co mówi, rozmowa przeprowadzona dziś dwukrotnie przed i po korekcji miejsca montażu anteny. U niego jak już pisałem jest antena na dachu, ale ma tam jakieś problemy , SWR na poziomie 2 , antena dłuższy czas nie konserwowana, a po drodze jest elektrociepłownia no i kilka linii WN co pewnie też nie pozostaje bez wpływu na jakość odbioru. Generalnie z kierunku zasłanianego przez budynek raporty mam bardzo dobre ale u mnie niestety lipa.
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Jak al sobie poradzileś z szumami? Jakie ustawienie przyniosło ci najlepsze rezultaty? Czy przu montażu balkonowym jest możliwość uzyskania łączności z bazami odleglymi o ok. 20 km?
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

Wysunąłem antenę maksymalnie do przodu poza balkon ( tyle żebym do niej sięgnął), promiennik odsunięty od elewacji na 2m, od barierki na około 50cm, niestety niezbyt dużo to dało, stacje bazową oddalona o około 2km, co prawda przez dwa osiedla z wieżowcami i z kierunku całkowicie zasłoniętego przez budynek słyszałem że tak powiem niezbyt dobrze ( spodziewałem się że będzie lepiej...Wydaje się że pozostaje mi jedynie montaż anteny na dachu, mam nadzieję że się zgodzi wspólnota lecz dostęp do dachu będę miał dopiero w pierwszych dniach czerwca. Z tego co widzę będę miał do pociągnięcia ze 40m kabla, ale spróbuję...
storstroom
Posty: 16
Rejestracja: 2018-05-12, 17:48

antena cb na balkon

Post autor: storstroom »

witam ponownie.
Dziś zainstalowałem na balkonie antenę sirio signal keeper 27, kupiłem używkę na olx. Antena w miejscu boomeranga nie chciała się zestroić, SWR powyżej 2,5-3. Po montażu na barierce balkonu, SWR mam w granicach 1,1-1,2 na K1 i K40, na K20 około 1,05. Niestety odbiór zaszumiony niemiłosiernie... Słabo słyszałem przez szumy stację bazowa odległą o 2km. Gorzej niż na boomerangu- tu o dziwo miałem ładne łączności na około 11-12km, poprawiło się. Tak więc w moim przypadku boomerang lepszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”