Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

retros
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 10:26
Znak/ranga: MW10W
Lokalizacja: QTH KO01JV

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: retros »

To się nazywa odświeżenie tematu;)

Chce zamontować jakąś antenę bazową CB ale możliwie najkrótszą choć z przyzwoitym "zasięgiem". Myślałem o tym bumerangu bo ma mocowanie takie boczne. Zamocował bym na tym samym maszcie co antenę 2/70 na ukf ale czytam że rozmowa z korespondentem na 30 km to na niej już max a na 30 km to ja rozmawiam z anteny 1,5m mobilowej stojącej na magnesie na dachu domu jednorodzinnego. To nie ma sensu jej montować, żeby coś się poprawiło to widzę że zostaje chyba tylko długa, taka ponad 6m, nie dobrze. Rzadko korzystam z tego pasma i wolał bym coś niższego żeby nie kusić pioruna.
Ostatnio zmieniony 2019-11-23, 21:52 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wydzielił email z innego tematu
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: AntekPabianice »

retros pisze:Chce zamontować jakąś antenę bazową CB ale możliwie najkrótszą choć z przyzwoitym "zasięgiem".
Albo dobre osiągi, albo krótka antena. Maszt uziemić, antenę na szczyt masztu, poniżej antena na 2m/70cm na odskoczni i będzie dobrze. Jakby pioruny waliły głównie w anteny, to nikt by anten nie wieszał.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: SQ9RNU »

Jeśłi masz obok boomeranga inną antenę na tej samej wysokości to go nie zestroisz - przerobiałem to .

CO do osiągów - nie wiem czy piszesz o AM /FM czy SSb
Osobiście na boomerangu ( wypadał znacznie lepiej jak SIGNAL Keeper ) - robiłem 40 km w AM z raportami zbliżonymi do 5 .
Tyle ,że u mnie był zamontowane na maszcie balkonowym w domu jednorodzinnym i antena w całości była powyżej dachu.
Jednym z minusów boomerqanga - słaby promiennik - powyginało mi go przy wietrze 120 km/h


Podsumowując - jak masz miejsce - założ 1/2 fali , jej nie przeszkadza sąsiedztwo innej anteny
-=- SQ9RNU -=-
retros
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 10:26
Znak/ranga: MW10W
Lokalizacja: QTH KO01JV

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: retros »

Pisząc o tych 30km z anteny na magnesie na dachu domu miałem na myśli SSB, łączności ze stacjami stacjonarnymi.
Piszesz że bumerang wypadał znacznie lepiej od Signal Keeper, słyszałem o odwrotnej tendencji ale to oczywiście zależy gdzie, na jakiej wysokości, w jaki sposób zamontowana jedna i druga.
Cóż, nie przeskoczy się tego że chcąc dalej musi być długa.
retros
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 10:26
Znak/ranga: MW10W
Lokalizacja: QTH KO01JV

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: retros »

Generalnie chodzi o to żeby dotrzeć z sygnałem na okoo 50km Są tu u mnie słyszalne takie grupy gdzie korespondenci nadają z maksymalnie takiej odległości, niektórzy bliżej więc skoro ja ich słyszę na tej mobilowej i oni mnie też tylko to taka męczarnia, to zastanawiałem się nad tym bumerangiem lub Signal Keeper ale te anteny to trochę ściema, niby stacjonarne a możliwości praktycznie takie same jak anteny mobilowe powyżej 1,5m.
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: AntekPabianice »

Boomerang i Keeper to anteny 1/4 fali. Możesz na dachu blaszanym postawić jakąś ćwiartkę na magnesie, możesz sam zrobić (pręt ok 2,70 m do wtyku uc-1)
Jak masz możliwość, to zrób zwykły dipol 1/2 fali i zawieś najwyższej, jak możesz. Będzie zdecydowanie lepiej.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Re: Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: SQ9RNU »

retros pisze:Pisząc o tych 30km z anteny na magnesie na dachu domu miałem na myśli SSB, łączności ze stacjami stacjonarnymi.
Piszesz że bumerang wypadał znacznie lepiej od Signal Keeper, słyszałem o odwrotnej tendencji ale to oczywiście zależy gdzie, na jakiej wysokości, w jaki sposób zamontowana jedna i druga.
Cóż, nie przeskoczy się tego że chcąc dalej musi być długa.

Opisuję swoje doświadczenia z obiema antenami - miałem i z pełną świadomością napiszę :

Dla mnie Boomerang nadawczo i odbiorczo jest lepszy jeśli "widzi" w pełnym zakresie 360 stopni ( u mnie 1.5 metra powyżej linii dachu ) . I teza jako że ma działać kierunkowo u mnie została obalona - działał pięknie dookólnie.

Keeper w tych samych warunkach pracował zdecydowanie słabiej .

Jednakże Keeper jest zdecydowanie lepiej wykonany - myślę ,że nie powygina go tak jak Boomeranga.

Powtórzę jeszcze raqz - kup półfalówkę - to najrozsądniejsza opcja ( swego czasu miałem Ringo Lemm - chyba 4,8 m , więc raptem 2m dłuższa od boomeranga i działała dużo lepiej od wcześniej wymienionych )

Zamontowana była w taki sposób jak poniżej ( obecnie jest 5/8 fali ) - 1,4 m powyżej lini dachu

Obrazek
-=- SQ9RNU -=-
Fobek
Posty: 295
Rejestracja: 2015-04-28, 12:27
Znak/ranga: SP6GIY
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: Fobek »

Pomiary oczywiście robiłeś na tym balonie co widać na zdjęciu? ;-)
FT-950, FT-897D, FT-8900R, KG-UV950P
oraz MD-100, MD-200 i wiele innych zabawek
retros
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 10:26
Znak/ranga: MW10W
Lokalizacja: QTH KO01JV

Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: retros »

Dzięki chłopaki za podpowiedzi.
Musi mnie dopaść impuls to wtedy kupię coś konkretnego.
Mało korzystam z tego pasma i tak się czaję.
Co do tej anteny 1/2 fali to ona jest już jednak wysoka, jak mam stawiać 5m to 6,5m 5/8 fali już lepiej. Mi chodziło o to żeby nie wystawała ponad antenę ukf-ową którą mam na dachu.
Dziś zmieniłem położenie anteny mobilowej 1/4 fali, taka bez cewki, pełne 2,7m. Teraz stoi na dużej metalowej, płaskiej powierzchni dachu, swr spadł do 1,1 na 26,425 a nie wychodzi poza 1,4 od 26 do 28,300 i odbiór się znacząco poprawił.
To ta antena:
http://www.konektor5000.pl/index.php?p5 ... a-cb-radio" onclick="window.open(this.href);return false;

Później jeszcze posłucham kolegów nieco dalej ode mnie, tych których teraz słyszę dobrze to około 30km, to blisko ale mocniej niż wcześniej, wtedy była mała powierzchnia blaszana pod nią.
Mam jeszcze dipola na pasmo 27Mhz ale też się nie mogę zebrać żeby to zawiesić na test w jakimś sensownym miejscu.
Ooo, tak teraz pomyślałem że mógł bym go zawiesić tam gdzie wisi dipol na 80-tkę, wykorzystując do próby kabel zasilający od tej anteny, to jest myśl, tylko musi się zachcieć mocniej ;)
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Re: Boomerang 27A, czy ...? Jaka najkrótsza antena bazowa

Post autor: SQ9RNU »

Fobek pisze:Pomiary oczywiście robiłeś na tym balonie co widać na zdjęciu? ;-)
:)
-=- SQ9RNU -=-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”