Strojenie anteny - kilka pytań...

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

Takie informację, że antenę stroi się do miejsca montażu, a nie do radia można znaleźć w setkach postów na tym forum, prostujemy ludzi po głupotach jakie im do głowy sprzedawcy z allegro napchali,albo inni specjaliści z pod budki z piwem co poza #19 się nigdy nie ruszali.

Więc jak masz zestrojoną antenę do miejsca montażu to radio możesz podpinać jakie chcesz, aby tylko działało w paśmie CB.
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
Awatar użytkownika
Blaine
Posty: 148
Rejestracja: 2010-12-14, 20:22
Lokalizacja: Ldz

Post autor: Blaine »

KiMCIO pisze:prostujemy ludzi po głupotach jakie im do głowy sprzedawcy z allegro napchali,albo inni specjaliści z pod budki z piwem co poza #19 się nigdy nie ruszali.
trafiłeś w sedno.
Generalnie na wielu aukcjach można wyczytac różne dziwne stwierdzenia. Ostatnio gdzieś mi się obiło o monitor zasięg 20km Hustlera.
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Mam pytanie odnośnie pomiaru mocy miernikiem krzyżowym. Mam od dłuższego czasu radio TTI 881. Kiedy kupiłem owy miernik to wskazywał moc nadawania 4W (tyle ile ma radio). Dzisiaj sprawdzam SWR a miernik wskazał niecałe 3W mocy doprowadzonej. O co tu chodzi? Czy istnieje fizyczna możliwość żeby moc radia spadła ?
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

może po prostu ci bakteria w aucie padła ( chyba , że na włączonym silniku) lub miernik walniety
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

A SWR jaki masz??
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

SWR wychodziło poniżej 1,2 na kanale 20. Jak auto chodzi to tak samo się dzieje.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7798
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

kgb14 pisze:może po prostu ci bakteria w aucie padła ( chyba , że na włączonym silniku) lub miernik walniety
Jarku... na litość świąteczną :mrgreen:

pomiar bez sztucznego obciążenia jest nic niewart i nie ma się co nim sugerować, a Ty sugerujesz baterię lub walnięty miernik :shock:
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

"Mobilki jak mnie słychać"
"jak panewki w żukiecie"

bez względu na to czy nadajemy w "0" w "5" w AM czy FM

taki drobny OT świąteczny
YIP YIP
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

Hasan-Łódź, jeśli wcześniej było ok to dalej powinno być , nic w tym zakresie sie nie zmienia . Ja piszę zawsze z doświadczenia .... i ja miałem taki przypadek , ze aku ( moje ) było już dętka i wychodziła mała moc z radia . Po naładowaniu aku - wszystko było ok.
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7798
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

kgb14 pisze:Hasan-Łódź, jeśli wcześniej było ok to dalej powinno być , nic w tym zakresie sie nie zmienia . Ja piszę zawsze z doświadczenia .... i ja miałem taki przypadek , ze aku ( moje ) było już dętka i wychodziła mała moc z radia . Po naładowaniu aku - wszystko było ok.
Pomiar tych miarek mocy na antenie jest bardzo rzetelny: zupełnie inny pomiar na #1 i na #40, innego dnia może być też inny. :mrgreen:
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
DawMar
Posty: 19
Rejestracja: 2010-12-27, 21:05
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DawMar »

Witam.
Mam wydaje mi się nietypowy problem. A mianowicie, kolega poprosił abym sprawdził mu swr na antenie midlanda ml145. Antena na dachu na oryginalnej podstawie. Kiedy robiłem pomiar przed świętami swr na 1 kanale 1,2 a na 40 1,4 promiennik na max wsunięty ale samochód był mocno oszroniony więc kazałem mu przyjechać kiedy autko będzie suche bo nie byłem pewny czy dokonywać pomiaru swr na takim aucie.
No i przyjechał wczoraj a tutaj nagle swr ponad 3 więc wysunąłem promiennik na max i na 1 kanale ponad 2 na 20 - 1,8 a na 40 wynosił 1,5, wypada więc wysunąć ale już wysunięty na maxa. Zmierzyłem długość promiennika i miał 146cm, dosztukowałem 8cm i stroiła się pięknie na 1 kanale 1.3 na 20 - 1,1 i 1,2 na 40. Dodam że pod magnesem folia aluminiowa bo bez niej swr ponad 2.
No i pytanie oryginalny promiennik z tego co pamiętam miałem u siebie w ml też midlanda chyba 147cm długości i nie było problemu czy możliwe jest że u niego oryginalny promiennik jest za krótki. Bo wychodzi na to iż żeby się dostroiła antenka to bat musi mieć ponad 154cm.
Bardzo dziwne jest to dla mnie, dlatego też posprawdzałem wszystkie połączenia, nigdzie nie ma zwarcia rozkręciłem podstawę troszkę ją wyczyściłem, sprawdziłem cewkę anteny ale i tutaj wszystkie luty jak nowe. Kolega nie narzeka na jakość odbioru, sprawdziliśmy u mnie i łączność poza terenem zabudowanym 8km na 2 diody na s-metrze
Więc o co chodzi??
A dodam że przewód do anteny na pewno nie jest oryginalny bo ma ponad 4 metry.
A swr firmy k-po ale dotąd nie miałem nigdy z nią problemów.
I drugie pytanie czy mocny szron an aucie ale nie na antenie bo ją wysuszyłem i pod magnesem też wytarłem może wpływać na zmianę swr??
Awatar użytkownika
Skrzydło
Posty: 3066
Rejestracja: 2008-07-30, 19:15
Lokalizacja: JO91AS/ Kalisz
Kontakt:

Post autor: Skrzydło »

DawMar,
Czy sprawdzałeś w tym samym miejscu , chodzi o teren ?

Sprawdż SWR-miarke , najlepiej sprawdzajac u siebie.

I
drugie pytanie czy mocny szron an aucie ale nie na antenie bo ją wysuszyłem i pod magnesem też wytarłem może wpływać na zmianę swr??
tak ma wpływ
http://www.oiris.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Więcej sprzętu niż talentu ;-)





Jeżeli używam tego emota :mrgreen: nie znaczy że jestem szydercą jak również nie ma manii wyższości :-)
Cogito ergo sum
Awatar użytkownika
DawMar
Posty: 19
Rejestracja: 2010-12-27, 21:05
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DawMar »

Skrzydło pisze:Czy sprawdzałeś w tym samym miejscu , chodzi o teren ?
Tak dokładnie w tym samym na otwartej przestrzeni, dookoła żadnych metalowych przedmiotów czy budynków.
Aczkolwiek jak podjechał pod mój garaż blaszany to swr był lepszy od tego gdzie było mierzone na przedłużonym promienniku na otwartym terenie :evill:

Swr miarka idealna nie jest bo to taka za 60zł także błędy pomiarowe są także służy mi raczej orientacyjnie i na samochodzie służbowym reaguje bardzo dobrze na zmiany długości promiennika.
Zresztą Tutaj też da się wystroić tylko tak jak wcześniej pisałem po dołożeniu 8cm do oryginalnego promiennika i z folią pod magnesem choć wydaję mi się że w midlandach nie powinna ona znacząco wpływać na wartości swr. A tutaj bez foli na 40 swr ponad 2 a na 1 kanale ponad 3. U mnie takie wartości pokazywało raz jak miałem problem z przewodem antenowym a tutaj wszystko posprawdzane bardzo skrupulatnie i wszystko ok poza wartościami swr
Awatar użytkownika
Skrzydło
Posty: 3066
Rejestracja: 2008-07-30, 19:15
Lokalizacja: JO91AS/ Kalisz
Kontakt:

Post autor: Skrzydło »

Co pamiętam midlandy wychodzą bez magnesów , sprzedawcy dokladają różne magnesy.

Zmień miejsce anteny , w innym miejscu na dachu i sprawdż wówczas SWR
http://www.oiris.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Więcej sprzętu niż talentu ;-)





Jeżeli używam tego emota :mrgreen: nie znaczy że jestem szydercą jak również nie ma manii wyższości :-)
Cogito ergo sum
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7798
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Skrzydło pisze:Co pamiętam midlandy wychodzą bez magnesów , sprzedawcy dokladają różne magnesy.
Midland ML-145 jest sprzedawany z magnesem (Midland BM 120 PL)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”