Strojenie anteny - kilka pytań...

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

Zmień gościa
YIP YIP
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7801
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

peters1 pisze:
pasek888 pisze:Nie musi być 30cm. Może mieć mniej, może mieć nieco więcej. Zrób sobie taki jak potrzebujesz, ja zrobiłem sobie właśnie taki około 30cm, bo jest najwygodniejszy.
Gosc w sklepie (starszy facet) mowil ze musi byc 30cm,Ani deka mniej ani wiecej. :shrek:
spytaj o uzasadnienie i wklej tutaj - będzie śmiesznie :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
peters1
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-18, 00:19
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: peters1 »

Nie pytalem bo wyczulem sprawe ze jest przemądrzały.Trudno sie rozmawia z takimi.
Najwazniejsze ze kupilem miernik,koncowki i metr kabla.
Teraz ile mam uciac tego kabelka 30cm, wiecej mniej.Tyle ile mi pasuje ?
Nie ma to roznicy ?niech ktos mi doradzi.
Awatar użytkownika
Dexter
Posty: 21
Rejestracja: 2011-01-24, 19:04
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Dexter »

peters1 pisze: Teraz ile mam uciac tego kabelka 30cm, wiecej mniej.Tyle ile mi pasuje ?
Nie ma to roznicy ?niech ktos mi doradzi.
Odpowiedź masz już napisaną powyżej.
Unidem PRO 520 xl + FD 2060 + Sirio ML 145 MAG

President Jackson I + FD 2060 + Sirio GPE 27
Piotrasinski
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-22, 19:01
Lokalizacja: Londek

Post autor: Piotrasinski »

Witam wszystkich.

Mam male pytanko wzledem umiejscowienia anteny a mianowicie:Posiadam antene president missouri(harry ii asc) i ogolnie jestem bardzo zadowolony jak na moje potrzeby ale mam ja na tylnej czesci bagarznika vectry c i nie wiem czy to polozenie bardzo ogranicza jej mozliwosci? ile moge zyskac przekladajac ja na dach?Boje sie rownierz iz na dachu bedzie wieksza szansa na zwianie mi jej gdyz na tylnej klapie gnalem w niemczech sporo ponad Polskie limity i stala jak wryta.
Prosze bardzo o pomoc gdyz tyle sie juz naczytalem na roznych forach ze normalnie mozg mam wielkosci 50litrowej beczki z piwem :lol:
Piotrasinski
peters1
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-18, 00:19
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: peters1 »

Ogólnie rzecz biorac znawcy tematu polecaja postawic ja (lub zamocowac na dachu) skoro jestes z niej Heppy to zostaw ja w tym miejsciu.

Ja koledzy mam inny problem.Mam juz miernik :
http://rad-sat.home.pl/sklep/reflektome ... -2635.html
Kupilem przewod i koncowki i dzis wstepnie podpiolem po radio zgodnie z przyjetym zwyczajem.
I nie wiem jak to zrobic,choc czytalem juz sporo i poszlem z kartka do auta.Antenke wsuwam i wysuwam i na skrajnych kanalach 1 i 40 roznia sie pomiary.
W.wymieniony miernik jest z dwoma zegarami i choc wiem ze na jednym jest napisane Watt ( a pod spodem malymi literkami swr) a na drugim SWR to ciezko mi to polapac.Co z czym zjesc i od czego zaczac.

http://www.e.strefa.pl/articles.php?lng=pl&pg=246

Moze ktos ma wiecej cierpliwosci i moglby mi to lopatologicznie wylozyc jak kawa na lawe.Przeczytalem to co jest na necie dostepne aby dostroic antenke,obejzalem film i dalej jestem glab. :!:
Z boku jest pokretlo i jak jest na min.nie wychylaja sie wcale zegary.Jak dam na max.az strach aby wskazowki nie odpadly szczegolnie ta od SWR.Ale przeciez nie o to chodzi aby zniszczyc miernik i radio.
Czym mam sie kierowac na ktory wskaznik patrzec a ktory olac. :?: Pomocy koledzy.
Awatar użytkownika
szpara
Posty: 794
Rejestracja: 2008-01-29, 21:17
Lokalizacja: KO01KX (Tarczyn)

Post autor: szpara »

Z jednej strony reflektometru podłączasz radio a z drugiej antenę. Oba przełączniki do góry. Naciskasz mikrofon i galą z boku miernika kręcisz aż wskazówka na prawym wskaźniku dojdzie do końca czerwonego pola i zrówna się z pozycją opisaną jako SET. Następnie dolny przełącznik na mierniku przełączasz w dół i na prawym wskaźniku odczytujesz wynik pomiaru. Antenę poprzez wysuwanie lub wsuwanie ustawiasz tak aby na kanale 1 i 40 wyniki pomiaru były zbliżone a na kanale 20 najmniejszy. Przy każdym pomiarze procedurę kalibrowania musisz powtarzać.
peters1
Posty: 14
Rejestracja: 2010-12-18, 00:19
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: peters1 »

Dzieki.Dalem rade.Teraz musze ci podziekowac a nie wiem jak :?:
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

Tutaj mój film instruktażowy. Nie do końca jestem z niego zadowolony, ale myślę, że niektórym pomoże.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gigqUhU4vKg[/youtube]
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

A ja pozwolę się podłączyć z takim zapytaniem do kolegów z dłuższym stażem i doświadczeniem.
1.Z czego wynikają różnice w pomiarze SWR między reflektometrem a analizatorem antenowym?- zaznacze że róznice sa znaczne :
np kanał 20 reflektometr 1,5
analizator 1,1
2.Który pomiar SWR będzie bardziej precyzyjny, zakładając że długość kabla wynosi 1/2 fali :
-dokonany przy główce antenowej ?
-dokonany przy wejściu do radia ?
z góry serdecznie dziękuję za wyrozumienie i odpowiedź
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

No to i ja zapytam :-)
Co jest ważniejsze: dostrojenie anteny na SWR czy na rezonans, bo z tego co wiem nie zawsze antena w rezonansie jest przy najniższym SWR.
Pytam dlatego że zauważyłem jedną ciekawą rzecz. Po zestrojeniu anteny ML145 na SWR 1-1.1, 20-1.1, 40-1.2 jak nacisnę nośną to s-metr w radiu idzie do 5 na (HARRY III) na kanałach 1-8, do 7 na kanałach 9-27, i do 9 na kanałach 28-40.
Jak wysunę antenę nieco więcej i podniosę tym sposobem SWR 1-1.1, 20-1.2, 40-1.3 to po naciśnięciu nośnej s-metr wskazuje do 5 na kanałach 1-2, do 7 na kanałach 3-24 i do 9 na kanałach 25-40.
Czy te wahania są związane z tym że antena nie wpada we właściwym miejscu w rezonans?? Czy oznaczają coś innego. Dodam że chodzi o samo wciśnięcie nośnej bez gadania do majka(podczas gadania do majka S-metr dochodzi do 9, czasem do 9+). Warunki pomiarów jednym miejscu w otwartej przestrzeni.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Rezonans. Tylko trzeba jeszcze mieć to czym zmierzyć.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
jareko20
Posty: 294
Rejestracja: 2011-02-01, 22:23
Lokalizacja: JN99KT

Post autor: jareko20 »

Ale czy rezonans może mieć wpływ na wskazania s-metra w radiu.
Siejący Peugeot 406 HDI+WALKER + road devil +sirio Performer5kilo/sirtel gamma I R

Było:SIMPSON SUPER CHEETAH Cobra 29 LTD Bluetooth/Harry III ASC/MAXON CM 70/SIRIO AS100 MAG/SIRIO ML145 MAG/k-po nm452
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Nigdy tego nie sprawdzałem. Mogę ci natomiast podpowiedzieć, żebyś sprawdził swoją miarkę czy pokazuje prawdę.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520962.html
Sądzę, że przy wskazaniu miarki 1.4 masz w rzeczywistości SWR koło 2 :)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Besserwisser pisze:Nigdy tego nie sprawdzałem. Mogę ci natomiast podpowiedzieć, żebyś sprawdził swoją miarkę czy pokazuje prawdę.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520962.html
Więc jeśli z podana w/w metodą , sprawdzona miarka jest sprawna i przy wskazaniu 1,4:
Besserwisser pisze:Sądzę, że przy wskazaniu miarki 1.4 masz w rzeczywistości SWR koło 2 :)
analizator własciwie skalibrowany pokazuje 1,1 - skąd taka różnica wynika?

przepraszam ale jestem początkujacym userem i się jeszcze uczę, a chcem się nauczyć a nie lizać - czy to tak zwana tolerancja błędu czy coś innego? proszę o ewntualne rozjaśnienie gnębiącego mnie problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”