kod Q

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

kod Q

Post autor: HjeniuC »

Kod Q jest trzyliterowym kodem (czasem używa się czterech liter) używanym obecnie w telegrafii i krótkofalarstwie.

Kod Q został wprowadzony do użytku międzynarodowego w roku 1912. Zgodnie z zawartym w Londynie porozumieniem, wprowadzono dla potrzeb łączności ze statkami, 50 skrótów rozpoczynających się od litery Q. Kod ten okazał się na tyle wygodny, że jest ciągle stosowany, a takie skróty jak np. QRN, QRM, QSO są powszechne w łączności radiowej. Zaproponowany wtedy skrót QSL ("potwierdzam odebranie") stał się również przyjętą nazwą pisemnego potwierdzenia łączności lub nasłuchu, i to nie tylko w przypadku amatorów, ale także stacji radiofonicznych. Skrót QRP, oprócz informacji, że stacja nadaje z mocą mniejszą niż 5 W, daje również pierwszeństwo w łączności ze stacjami nadającymi z większą mocą. Do łączności amatorskich kod Q wprowadził w latach 30. XX wieku Amerykanin W1UE. Kod ten ułatwiał wymianę informacji pomiędzy amatorami różnych krajów. Kod Q miał jednak zasadnicze zastosowanie w prowadzeniu łączności w służbach profesjonalnych, szczególnie morskich i lotniczych, dlatego też wiele skrótów dotyczy wymiany danych o żegludze (np. QTI "jaki jest twój kurs?" QTJ "jaka jest twoja prędkość?") oraz lotnictwa (np. QBF "czy lecisz w chmurach?").

Przybywanie różnych nowych zestawów spowodowało, że w roku 1947 na Konferencji Telekomunikacyjnej w Atlantic City ustalono międzynarodową tabelę kodu Q, dotyczącą wszystkich służb radiowych, cywilnych i wojskowych, w zakresie kombinacji QRA do QUZ i dla lotnictwa, przyjętą przez ICAO (międzynarodowa organizacja lotnicza), w zakresie kombinacji od QAA do QNZ włącznie. Obecnie standaryzacją kodu Q zajmuje się Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna ITU w Genewie i w wydawane przez nią Rekomendacje obejmują pełne zestawienie znaków (Rekomendacja ITU-R M.1172 radiokomunikacja morska). Niektóre kombinacje nie są wymieniane, a jednak są stosowane zwyczajowo (np. QLF "nadawaj lewą nogą" – dla marnych telegrafistów, QLZ "jestem leniwy" lub QRRR używane ze względów historycznych tylko przez krótkofalowców jako sygnał o niebezpieczeństwie, obecnie wycofywany ze względu na możliwość pomyłki z oficjalnym QRR "nadawaj automatycznie").

Kod Q jest zasadniczo przeznaczony do łączności telegraficznej, ale niektóre frazy stosowane są także na fonii. Kod Q służy dla skrócenia czasu podawania najczęściej spotykanych informacji o charakterze operatorskim. Poszczególne trzyliterowe grupy, rozpoczynające się od litery Q, oznaczają całe zdania lub grupy słów. To samo wyrażenie kodu służy za zdanie pytające, jeżeli jest nadawane ze znakiem zapytania na końcu.

Źródło: Wikipedia

Poniżej cały kod Q wraz z tłumaczeniem


QAZ burza, wyłączam stację
QLF nadawaj dla odmiany lewą nogą
QLZ nic z tego, jestem zbyt leniwy
QQQ przerywam łączność, wyjaśnienia przy następnym QSO
QRA moja stacja nazywa się...
QRB odległość między nami wynosi ... km
QRG moja częstotliwość jest ... kHz (MHz)
QRH twoja częstotliwość zmienia się
QRI ton twojego nadawania jest zły
QRJ twój sygnał jest bardzo słaby i trudny do odbioru
QRK czytelność twoich sygnałów jest ... (w/g skali 1-5)
1:nieczytelna, 2: czasem czytelna, 3: czytelna z trudnością, 4: czytelna, 5: doskonale czytelna
QRL jestem zajęty, proszę nie przeszkadzać
QRM mam zakłócenia od innych stacji
QRN mam zakłócenia atmosferyczne
QRO zwiększ moc, zwiększam moc
QRP zmniejsz moc, zmniejszam moc
QRQ nadawaj szybciej
QRS nadawaj wolniej
QRT przerwij nadawanie, kończę pracę
QRU nic dla ciebie nie mam
QRV jestem gotów do pracy, jestem czynny w eterze
QRW zawiadamiam..., że go wołam na częstotliwości ...
QRX proszę czekać
QRY twoja kolejność jest...
QRZ woła cię stacja, kto mnie woła
QSA siła twoich sygnałów jest...
1: ledwo słyszalna, 2: słabo słyszalna, 3: dość silna, 4: silna, 5: bardzo silna
QSB siłą twoich sygnałów waha się
QSD twoje kluczowanie jest nieprawidłowe
QSG nadawaj od razu ... telegramów
QSK mogę słuchać w przerwach nadawania
QSL potwierdzam odbiór
QSM proszę powtórzyć (rpt)
QSN słyszałem cię na częstotliwości ...
QSO mam łączość
QSP przekaż komunikat do ...
QST wiadomość dla wszystkich krótkofalowcąw
QSU nadawaj na tej częstotliwości (lub na ...)
QSY przejdź na częstotliwość ...
QSX słucham na częstotliwości ...
QSZ nadawaj każde słowo dwa razy
QTA unieważnij, anuluj telegram nr ...
QTB nie zgadzam się z twoim obliczeniem ilości słów
QTC mam dla ciebie telegram, wiadomość
QTH moje położenie geograficzne jest ..., moja miejscowość jest ...
QTR dokładny czas jest ...
QTU moja stacja pracuje od ... do ... godz.
QTW będę w pogotowiu do dalszej łączności z tobą, aż do nowego zawiadomienia
QUA na wiadomość od ...
QUE mogę pracować fonią
QWX stan pogody
YIP YIP
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”