Akcja DX-uje poprawnie

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

To jet "at" i wymawia się normalnie jak at.
Do you Voodoo ??
Awatar użytkownika
Janosik
Posty: 619
Rejestracja: 2010-01-10, 18:09
Lokalizacja: W/W

Post autor: Janosik »

Hej.
Dzisiaj robiłem wywołanie o ta . Ogólne wywołanie w pasmie 11 metrów , podaje 161 CBF 058 operator Robert QTH Wrocław i czekam. I coś chyba nie tak bo dostałem odpowiedź jak ja podaje !!! , nie wiem jak to dokładnie mam podawać , przeszukałem wszystko porobiłem ściągi , ale u mnie we Wrocku to się podaje chyba alfa tango ??? zamiast
Wrocławia to mam podać znak dla Polski i znak z którego miejsca nadaje ??
Tylko proszę bez głupich uwag .
Intek HR 5500 , Yosan Turbo , President Walker.
Densei 2002 Janosik ,FD1818 Janosik, Midland Mike SE Special Edition Janosik
Sirio Super Carbonium , Sirio GP27 1/2
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome. Czasem przy dużym tłoku na 27.555 woła się dłużej żeby zwrócić na siebie uwagę ale ma to nieraz odwrotny skutek bo zanim dojdziesz do "Please QSY 27.xxx " to ktoś cię przykryje i cała wywołanie w "pizd..."
Wielokrotnie zdarzyło się że ktoś wołał już czekałem aż poda QSY i ktoś go przykrył, a zdążył powiedzieć kto on jest i skąd i jak ma babcia na imię a częstotliwości się nie doczekałem.
Wojtek_Z
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-16, 10:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wojtek_Z »

29DR194 pisze:W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome. Czasem przy dużym tłoku na 27.555 woła się dłużej żeby zwrócić na siebie uwagę ale ma to nieraz odwrotny skutek bo zanim dojdziesz do "Please QSY 27.xxx " to ktoś cię przykryje i cała wywołanie w "pizd..."
Wielokrotnie zdarzyło się że ktoś wołał już czekałem aż poda QSY i ktoś go przykrył, a zdążył powiedzieć kto on jest i skąd i jak ma babcia na imię a częstotliwości się nie doczekałem.
Jeżeli chcę pracować w splicie, to czy następująca procedura ma wyglądać tak?

1) wchodzę na częstotliwość np. 27,565 i sprawdzam a następnie pytam, czy częstotliwość jest wolna
2) przechodzę na 27,555 i podaję: Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne, podaje 161 WZ 027, 161 WZ 027, zapraszam do łączności na częstotliwości 27,565, 27,565

Jeżeli coś ma przebiegać inaczej, to bardzo proszę napisać zrozumiale co i jak. Jestem początkujący, ale chciał bym robić to właściwie.
Mobil: Jackson I + Densei EC-2002 + Santiago 600
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Janosik pisze: Ogólne wywołanie w pasmie 11 metrów , podaje 161 CBF 058 operator Robert QTH Wrocław i czekam
na częstotliwości, np. 26,455 ............ i wsio :-)
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
koszmar

Post autor: koszmar »

Wojtek_Z pisze:Jeżeli chcę pracować w splicie, to czy następująca procedura ma wyglądać tak?
Praca w splicie polega na tym, że na jednej częstotliwości wołasz, na drugiej słuchasz, co oznacza, że twoi rozmówcy musza odwrotnie. Takie rozwiązanie stosuje się w dużym pylapie. Ale raczej nie na częstotliwościach, gdzie 80% użytkowników nie ma pojęcia, co to jest split.
Wojtek_Z
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-16, 10:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wojtek_Z »

29DR194 pisze:W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome.
Z tego postu wnioskuję, że przy wywołaniu szkoda czasu na podawanie imienia operatora, QTH i innych zbędnych informacji. To wszystko należy podać dopiero po nawiązaniu łączności z drugą stacją.
Mobil: Jackson I + Densei EC-2002 + Santiago 600
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Wojtek_Z pisze:
29DR194 pisze:W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome. Czasem przy dużym tłoku na 27.555 woła się dłużej żeby zwrócić na siebie uwagę ale ma to nieraz odwrotny skutek bo zanim dojdziesz do "Please QSY 27.xxx " to ktoś cię przykryje i cała wywołanie w "pizd..."
Wielokrotnie zdarzyło się że ktoś wołał już czekałem aż poda QSY i ktoś go przykrył, a zdążył powiedzieć kto on jest i skąd i jak ma babcia na imię a częstotliwości się nie doczekałem.
Jeżeli chcę pracować w splicie, to czy następująca procedura ma wyglądać tak?

1) wchodzę na częstotliwość np. 27,565 i sprawdzam a następnie pytam, czy częstotliwość jest wolna
2) przechodzę na 27,555 i podaję: Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne, podaje 161 WZ 027, 161 WZ 027, zapraszam do łączności na częstotliwości 27,565, 27,565

Jeżeli coś ma przebiegać inaczej, to bardzo proszę napisać zrozumiale co i jak. Jestem początkujący, ale chciał bym robić to właściwie.
To nie jest praca w splicie tylko zaproszenie do łączności na innej częstotliwości ;-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

29DR194 napisał/a:
W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome.


Z tego postu wnioskuję, że przy wywołaniu szkoda czasu na podawanie imienia operatora, QTH i innych zbędnych informacji. To wszystko należy podać dopiero po nawiązaniu łączności z drugą stacją.
_________________
Dokładnie tak nie ma sensu podawać imienia, i nie ma sensu wołać ze to jest na 11 metrach bo po pierwsze ten typ znaków jaki my tu używamy jest tylko używany w pasmie 11 metrów po drugie każdy
wie na jakim paśmie jest.

I tak jak kolega koszmar, napisał SPLIT to jest (w wolnym tłumaczeniu znaczy podział, odzielenie itp) Więc musisz mieć radio które będzie mogło pracować w splicie , i twój rozmówca tez musi dysponować takim sprzętem.
Do you Voodoo ??
koszmar

Post autor: koszmar »

29DR194 pisze:i nie ma sensu wołać ze to jest na 11<...>każdy
wie na jakim paśmie jest.
A czy uważasz, że na amatorskich to ludzie nie widzą, na jakim paśmie nadają? To jest zwyczajowe wywołanie i tyle. :lol:
Wojtek_Z
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-16, 10:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wojtek_Z »

Eazy pisze:
Wojtek_Z pisze:
29DR194 pisze:W miarę ok ale podaj częstotliwość do qsy i nie musisz podawać ze to Robert z Wrocławia bo po to masz znak i tym bardziej że to w paśmie 11 metrów bo to wiadome. Czasem przy dużym tłoku na 27.555 woła się dłużej żeby zwrócić na siebie uwagę ale ma to nieraz odwrotny skutek bo zanim dojdziesz do "Please QSY 27.xxx " to ktoś cię przykryje i cała wywołanie w "pizd..."
Wielokrotnie zdarzyło się że ktoś wołał już czekałem aż poda QSY i ktoś go przykrył, a zdążył powiedzieć kto on jest i skąd i jak ma babcia na imię a częstotliwości się nie doczekałem.
Jeżeli chcę pracować w splicie, to czy następująca procedura ma wyglądać tak?

1) wchodzę na częstotliwość np. 27,565 i sprawdzam a następnie pytam, czy częstotliwość jest wolna
2) przechodzę na 27,555 i podaję: Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne, podaje 161 WZ 027, 161 WZ 027, zapraszam do łączności na częstotliwości 27,565, 27,565

Jeżeli coś ma przebiegać inaczej, to bardzo proszę napisać zrozumiale co i jak. Jestem początkujący, ale chciał bym robić to właściwie.
To nie jest praca w splicie tylko zaproszenie do łączności na innej częstotliwości ;-)
Rozumie, a czy poza tym, że nie jest to praca w splicie, to czy tak jak opisałem powyżej ma wyglądać moje wywołanie?
Mobil: Jackson I + Densei EC-2002 + Santiago 600
matti201

Post autor: matti201 »

29DR194 pisze:
...... ten typ znaków jaki my tu używamy jest tylko używany w pasmie 11 metrów ......
jest jeszcze kilka freebandów na KF gdzie obowiązuje schemat znaków wg AT
Awatar użytkownika
Janosik
Posty: 619
Rejestracja: 2010-01-10, 18:09
Lokalizacja: W/W

Post autor: Janosik »

Hej.
To jak mam wywoływać

si kiu si kiu si kiu łan siks łan czarli brawo foxtrot ziro fajf eit end lysyn

czy

kju es el, kju es el , łan siks łan czarli brawo foxtrot ziro fajf eit , sierra papa siks , plis end lysyn

Napisałem jak to wymawiam :-D
Zawsze coś komuś się nie podoba jak wywołuję na radiu , chyba coś poprzekręcałem
Intek HR 5500 , Yosan Turbo , President Walker.
Densei 2002 Janosik ,FD1818 Janosik, Midland Mike SE Special Edition Janosik
Sirio Super Carbonium , Sirio GP27 1/2
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Wojtek_Z pisze:
Eazy pisze:
Wojtek_Z pisze: Jeżeli chcę pracować w splicie, to czy następująca procedura ma wyglądać tak?

1) wchodzę na częstotliwość np. 27,565 i sprawdzam a następnie pytam, czy częstotliwość jest wolna
2) przechodzę na 27,555 i podaję: Wywołanie ogólne, wywołanie ogólne, podaje 161 WZ 027, 161 WZ 027, zapraszam do łączności na częstotliwości 27,565, 27,565

Jeżeli coś ma przebiegać inaczej, to bardzo proszę napisać zrozumiale co i jak. Jestem początkujący, ale chciał bym robić to właściwie.
To nie jest praca w splicie tylko zaproszenie do łączności na innej częstotliwości ;-)
Rozumie, a czy poza tym, że nie jest to praca w splicie, to czy tak jak opisałem powyżej ma wyglądać moje wywołanie?
Tak. Możesz to skrócić i zamiast wołać 'zapraszam do łączności na częstotliwości' możesz zawołać po prostu 'QSY 27,565'

Ogólnie możesz to skrócić do: 'CQ DX, CQ DX, 161WZ027, QSY 27565
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Na 10m fajnie brzmi to ich sikiuten, sikiuten ...
Janosik pisze:si kiu si kiu si kiu łan siks łan czarli brawo foxtrot ziro fajf eit
i do tego:
kiuesłaj 27.480 (na przykład)

a jeśli masz wątpliwości to czajnikuj na monitorze i śmigaj po tych QSY co inni głoszą - to też bywa skuteczne
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”