Akcja DX-uje poprawnie

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
arekko
Posty: 262
Rejestracja: 2012-01-01, 22:54
Lokalizacja: NDM

Post autor: arekko »

"poza tym pasmem" nie wolno Ci nadawać
w teorii, bo praktyka pokazuje inaczej
Młody

Post autor: Młody »

To nie praktyka tylko piracenie
Yerzu
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-03, 07:58
Lokalizacja: JO73FK, Szczecin

Post autor: Yerzu »

praktyka pokazuje że większość nadaje gdzie chce i jak chce i to będzie jak walka z wiatrakami. tak ze z mojej strony koniec dyskusji na temat mocy.
COBRA 200 GTL DX 4 + ML145 + Mobil
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Reasumując:

1. W paśmie obywatelskim (podstawowa 40-tka) można nadawać z mocą 4W w AM/FM i 12W w SSB
2. Poza pasmem obywatelskim, z pozwoleniem radiowym 1-wszej kategorii wydanym po raz pierwszy, możemy nadawać z mocą do 150W na częstotliwościach wyznaczonych przez band plan dla poszczególnych emisji (w przypadku stażu większego niż 10 lat pozwolenie jest na 500W).

Teoretycznie więc poza podstawową 40-tką można nadawać z mocą 150W (lub 500W jeżeli pozwolenie mamy ponad 10 lat) trzymając się band planu.

Freeband nie jest uwzględniony w bandplanie. Nadawanie na tych częstotliwościach to piractwo radiowe, co nie zmienia faktu, że tysiące ludzi tam nadają i nadawać będą.

A teraz proponuję wrócić do tematyki przeprowadzania QSO w sposób prawidłowy :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
koszmar

Post autor: koszmar »

No i co z tego , że na free-bandzie (np ok 27,555) ktoś dołoży do pieca ??
Skoro legalnie powyżej 28MHz na amatorskich 10-ciu metrach stary kf-owiec wali 500 W
Może dlatego, że stary OM wie co z tym wzmakiem zrobić, żeby nie zrobić sobie i innym krzywdy.
Porównywanie przeciętnego polskiego HAM'sa z przeciętnym polskim CymBalistą z freebandu jest cokolwiek niestosowne...
Eazy pisze: Poza pasmem obywatelskim, z pozwoleniem radiowym 1-wszej kategorii wydanym po raz pierwszy, możemy nadawać z mocą do 150W na częstotliwościach wyznaczonych przez band plan dla poszczególnych emisji (w przypadku stażu większego niż 10 lat pozwolenie jest na 500W).
Tylko w zakresach podanych w pozwoleniu, które nie daje żadnego prawa do piracenia, korsarzenia gdziekolwiek indziej. Nie uprawnia nawet do korzystania z trx'a amatorskiego w paśmie CB z dozwolonymi tam mocami.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

[quote]Może dlatego, że stary OM wie co z tym wzmakiem zrobić, żeby nie zrobić sobie i innym krzywdy.
Porównywanie przeciętnego polskiego HAM'sa z przeciętnym polskim CymBalistą z freebandu jest cokolwiek niestosowne...
[/quote]

Nie to było intencją mojego wpisu ;-)
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

koszmar pisze:
Eazy pisze: Poza pasmem obywatelskim, z pozwoleniem radiowym 1-wszej kategorii wydanym po raz pierwszy, możemy nadawać z mocą do 150W na częstotliwościach wyznaczonych przez band plan dla poszczególnych emisji (w przypadku stażu większego niż 10 lat pozwolenie jest na 500W).
Tylko w zakresach podanych w pozwoleniu, które nie daje żadnego prawa do piracenia, korsarzenia gdziekolwiek indziej. Nie uprawnia nawet do korzystania z trx'a amatorskiego w paśmie CB z dozwolonymi tam mocami.
Przecież napisałem o tym w dalszej części mojego postu :-) Znaczy się o piractwie radiowym na freebandzie, czy zakresach poza band planem :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

Znacząco odbiegamy od tematu Panowie. Skończmy rozmowę na temat tego czy wolno czy nie, skup my się na "JAK"
Pozdrawiam
Do you Voodoo ??
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Krótko, zwięźle, tak zeby dac szansę innym na zrobienie łącznosći przy krótkim otwarciu i atrakcyjnym kraju. Ludzie czekają. Nie opowiadamy czy stolczyk rano luźny był czy nie i nie rozwodzimy się czay deszcz kropił tylko trochę czy mozę bardziej. Setki stacji mogą czekać na swoje pierwsze QSO a ktoś opowiada historię swojego życia.

32at101 cq dx
32at101 gm ur 59 from 161abc001 name is Chris
161abc123 ur 59 my name is Paul tu gl
32at101 cq dx
I w ten sposób zamiast jednej łączności na 5 minut robi się 10 na minutę.
Wiele razy zdarzyło mi się, że otwarcie było na kilka minut. Stacja wychodziła z szumów i niedługo potem odpływała. Kto miał szczęście to zrobił DX-a. Zrobił szybko i sprawnie, bo cały swiat czeka...
Powodzenia.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
zibix123
Posty: 289
Rejestracja: 2010-02-06, 21:27
Lokalizacja: Chełmno / JO93FI

Post autor: zibix123 »

Jestem tego samego zdania Besserwisser,
Baza: YAESU FT-450 /Baofeng UV-3R+/MFJ-902/QJE 30A + Sirio 2016/G5RV multiband MFJ-1778
Mobil: President Jackson 2 + Sirio ML145
Młody

Post autor: Młody »

Ja też nigdy nie byłem fanem gadania o pogodzie i stacji. Mnie to nie interesuje z czego i z jakiej mocy, szkoda mojego cennego czasu.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Besserwisser pisze:Wiele razy zdarzyło mi się, że otwarcie było na kilka minut. Stacja wychodziła z szumów i niedługo potem odpływała. Kto miał szczęście to zrobił DX-a. Zrobił szybko i sprawnie, bo cały swiat czeka...
W pełni popieram właśnie dla takich sytuacji jak opisana, ale gdy gość grzmi przez godzinę i z każdym spokojnie sobie gada o wszystkim co słyszymy czajnikując na częstotliwości to dlaczego nie pogadać co nieco choćby po to by poszerzyć sobie ogólne horyzonty.
To też wzmacnia szeroko pojęte obycie w eterze.
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

A mnie interesuje kto jaki ma sprzęt i z jaką mocą idzie...to przecież kilka sekund.
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
koszmar

Post autor: koszmar »

KiMCIO pisze:A mnie interesuje
Ale nie w pilupie z dx'em gdy gościa ledwo słychać, a chętnych jest od metra.
Wówczas szybciutko:
59, tnx, qrz...
Jak chcesz flanelę porzuć, to na 3,7 jest takie kółko geriatyczne... :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Pyrek
Posty: 1287
Rejestracja: 2012-01-13, 17:12
Lokalizacja: masz to radio!

Post autor: Pyrek »

Panowie a może zrobić coś na zasadzie poradnika sygnowanego przez nasze forum?? Coś na wzór tej książeczki co była wydana jakiś czas temu zasady pracy na pasmach może coś o kf-ah i o tym jak poprawnie przeprowadzić łączność?

Ja się na to piszę ktoś pomoże?
Nie ma ludzi normalnych i nie normalnych są Ci którzy nie zostali przebadani i Ci który pozamykani są w zakładach.
Kenwood TS 480sat LW 41,5m
HR5500 SS1200 EC2002 i kl203p
Uniden Grant...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”