Ratunkowa 9

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

olo_Ringelbluma pisze:Wczoraj na 9 CH była normalna gadka. Zabrekowałem, pytam, co to za nowa moda?. Mówią, że martwy kanał i nikomu juz w paradę nie włażą.
I prawdę powiedzieli.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
c64club
Posty: 110
Rejestracja: 2016-09-15, 03:04

Ratunkowa 9

Post autor: c64club »

Szukam na temat "szybkiej 9" i trafiłem na ten wątek, to dopiszę. Na #9 powinno być pusto choćby na wypadek kiedy jest potrzebny kanał ratunkowy. Ostatni przykład - powodzie (lokalne) w okolicach Czestochowy. W "mojej letniskowej" gminie i sąsiednich infrastruktura popsuta mniej lub bardziej. Kilka BTS w okolicy zalało albo zostaly wyłączone dla zmniejszenia strat operatora w razie zalania. Ludziska użyli swoich mobili do czegoś pożytecznego poza antymiśkowaniem, na #19 było nie raz i nie dwa słychać, że w sprawach powodzi to na #9 jest na bieżąco, a na #19 głównie objazdy omawiali. Na dziewiątce było info o zerwanych mostach, o potrzebie dowiezienia czystej wody beczkowozem do XYZ (i naprowadzali ten beczkowóz), że gdzieś hovno się po polach rozlało bo podmyło świniarnię itd. Strażacy słuchali na #9 i reagowali - dach, gałęzie, pompowanie itd. Dwa dni byl ruch na #9.

Mój Alan startuje na dziewiątce, więc muszę się przerzucić 10 w górę na drodze, na szczęście z gruchy albo przyciskiem na kierownicy. Zanim się przerzucę, siłą rzeczy prowadzę parę sekund nasłuchu. Ale niektórzy mając podobną funkcjonalność w radiu, nawet nie spojrzą na wyświetlacz i gadają na 9. Ostatnio na hasło "Koledzy, siedzicie na ratunkowym, dajcie 4 w górę", reakcją było zdziwienie, ale potem na #13 podziękowanie, bo gość nie wiedział po co mu się radio na dziewiątkę upiera.
Rzetelnej informacji o poczynaniach dynastii Kim, nie szukaj w koreańskiej gazecie.
tomek-u
Posty: 21
Rejestracja: 2013-02-05, 22:54
Lokalizacja: Mińsk-Maz

Ratunkowa 9

Post autor: tomek-u »

To jest tak jak dorwą kawałek radia pie.... aby gadać.Bo czytanie ze zrozumieniem niesamowicie boli (co ja piszę czytanie :mrgreen: )myślenie.Sama nazwa ratunkowa #9.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Ratunkowa 9

Post autor: cassiopeia »

Na radiu nie jest napisane że kanał który ustawiony jest jako domyslny jest kanałem ratunkowym.
Niektórzy wyciągają radio z pudełka i nawet standardu nie zmieniają a o rodzaju modulacji nie mówię. Wszystkich ich tak nazwiesz?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
tomek-u
Posty: 21
Rejestracja: 2013-02-05, 22:54
Lokalizacja: Mińsk-Maz

Ratunkowa 9

Post autor: tomek-u »

Ty na poważnie się pytasz?
Skoro ktoś decyduje się ma użytkowanie takiego sprzętu to chyba powinien zasięgnąć informacji jak go używać.
Bartek048
Posty: 503
Rejestracja: 2016-02-15, 20:35

Ratunkowa 9

Post autor: Bartek048 »

Powinien słowo klucz. #9 jako ratunkowy już umarł. Zerowa aktywność
Harry 3 Konektor Green + Sirio ML-145 + Uniden ESP-20 :)

Do sprzedania Intek FSP-30 :)
smugler
Posty: 274
Rejestracja: 2016-01-03, 13:06
Znak/ranga: dkc063

Re: Ratunkowa 9

Post autor: smugler »

w razie "w" powróci.
Pierwsza lepsza powódź, nagła ulewa i Strażaki słuchają #9tki.
Baza: Alan87 + Sirio 27d dipol
Mobil: Yosan Micro + CB PIRAT helikalna/Peiying CB003/Thunderpole TANK WHIP
--------------------------/MIASTO/------------/TRASA/------------/MOBIL-DX/---------
strazak102
Posty: 7
Rejestracja: 2018-09-23, 14:34

Ratunkowa 9

Post autor: strazak102 »

Troszkę odgrzebię temat.
Jako strażak czasami pełnię służbę na centrali(odbieranie telefonów ze zgłoszeniami) i od początku mojej służby nie było CB na centrali właśnie do nasłuchu tego kanału. Nawet w samochodach nie mamy CB. Także bardzo ciężko było by porozumieć się ze strażą na #9. Może jakieś OSP posiada, ale w mojej okolicy na pewno żadna nie ma CB na wozie.
Awatar użytkownika
bmp4
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-14, 12:11
Znak/ranga: 161CBF166
Lokalizacja: Piotrków Tryb Europa Cała

Ratunkowa 9

Post autor: bmp4 »

Na 9k w (5) działa kanał drogowy w Niemczech , 9 kanał przeszedł raczej do historii od kiedy telefony stały się popularne przestali monitorować kanał 9.
ALAN 42 President George President Valery President Tommy
Sirio 5000 Turbo Sirio 4000 Megawatt Hyflex 27 BAZA- CRT VENOM 5/8
Motorola GM360 GM1200E DP3601 DMR
DM4601 DMR DP 4801DMR baofeng uvb5 Wouxun KG UV8D
Icom ICR6 ID31
odsłuch Kanał 19/28 26.555 161CBF166 Renault T520 km i Daf XF106 Super Space Cab
Awatar użytkownika
moogoom
Posty: 65
Rejestracja: 2012-04-18, 21:14
Lokalizacja: Myślenice - małopolska

Ratunkowa 9

Post autor: moogoom »

Ja to się zastanawiam czy ktokolwiek jeszcze radia używa.
Swoje wożę w aucie ale normalnie cisza... nie ma z kim pogadać..
Jak wcześniej wkurzało mnie "pysia, pysia..." etc. tak teraz chce mnie potargać bo jest totalnie cicho....
Czyżby koniec tego ustrojstwa... do zastosowań drogowych (na mobilach)
:-(

A może tylko u mnie. Jak jest u Was ?
Pablo

Mobilis in Mobili - Ruchome w Ruchomym.
---------------------------------------------------
VW Touran z zestawem: Uniden Pro 520 XL + SIRIO ML-145
lukaszzsch
Posty: 15
Rejestracja: 2012-01-31, 21:05
Lokalizacja: łódź

Re: Ratunkowa 9

Post autor: lukaszzsch »

Jest dużo gorzej jeśli chodzi o liczbę aktywnych użytkowników. Niby nadal anteny wszędzie widać, ale jak nie jedziesz główną trasa czy miastem to ciężko o odpowiedź.
Poprawiła się za to o niebo kultura płynąca z radiowych głośników.

Piszę to jako kilkuletni, aktywny użytkownik radia w mobilu w latach 2010-2015.
Teraz używam od 2 miesięcy ponownie i jakby 50% mniej userów. Ma to jednak swoje plusy przy podróżowaniu autem...
Awatar użytkownika
moogoom
Posty: 65
Rejestracja: 2012-04-18, 21:14
Lokalizacja: Myślenice - małopolska

Ratunkowa 9

Post autor: moogoom »

Pełna zgoda jeśli chodzi o kulturę.
Jest o niebo lepiej.
Ale nie wiem czy to dobrze, jeśli stało się to kosztem ilości mobilków z antenkami na dachu.
Podejrzewam, że przyczyną są google maps, yanosiki, prowadź do celu, etc.

Wcześniej to przynajmniej jak coś się działo na drodze (utrudnienia, nie suszarka) to zawsze można było liczyć na kogoś ogarniętego, kto bez bluzgania i "pysi" ppowiedział o co chodzi. A teraz? cisza.........................................................
Pablo

Mobilis in Mobili - Ruchome w Ruchomym.
---------------------------------------------------
VW Touran z zestawem: Uniden Pro 520 XL + SIRIO ML-145
lukaszzsch
Posty: 15
Rejestracja: 2012-01-31, 21:05
Lokalizacja: łódź

Re: Ratunkowa 9

Post autor: lukaszzsch »

Jak pokazuje życie, yanosik fajny jest, ale nie bezbledny

Pomimo, krótkiego korzystania po powrocie do żywych nie zgodzę się z brakiem „pomocy” w przypadku jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Tutaj akurat radio ciagle daje radę. Wiadomo, yanosik to cisza w aucie i wygoda(brak anteny) i cześć handlowców, w tym ja porzuciło radio. Natomiast wciąż radio króluje na tirach, a tam cenią swój czas i rozsądnie informują i kłopotach na drodze.
Awatar użytkownika
moogoom
Posty: 65
Rejestracja: 2012-04-18, 21:14
Lokalizacja: Myślenice - małopolska

Ratunkowa 9

Post autor: moogoom »

A "na TIR-ach" to na 19-tym siedzą czy jakimś innym?
Latam słynną DK7 od Podhala do stolicy małopolski, a i dalej też się dość często zdarza i.... jakoś nic nie słyszę.
A radyjko mam po przeglądzie u Hassana, wiec raczej nie powinno być z nim problemu.

Ale w sumie to jeszcze sprawdzę [radio może być ok, pytanie co z anteną...]
Pablo

Mobilis in Mobili - Ruchome w Ruchomym.
---------------------------------------------------
VW Touran z zestawem: Uniden Pro 520 XL + SIRIO ML-145
lukaszzsch
Posty: 15
Rejestracja: 2012-01-31, 21:05
Lokalizacja: łódź

Re: Ratunkowa 9

Post autor: lukaszzsch »

moogoom pisze:A "na TIR-ach" to na 19-tym siedzą czy jakimś innym?
Latam słynną DK7 od Podhala do stolicy małopolski, a i dalej też się dość często zdarza i.... jakoś nic nie słyszę.
A radyjko mam po przeglądzie u Hassana, wiec raczej nie powinno być z nim problemu.

Ale w sumie to jeszcze sprawdzę [radio może być ok, pytanie co z anteną...]
Hehe...to na koniec bajeczka...

Mamy w firmie busa, w nim Herberta 2. Kolega mówi:”wiesz nadaje i nadaje i nic mi nie opowiadają, a czasem nawet coś słychać jak rozmawiają”

Wysuwam radio z wnęki, antena odkręcona zupełnie. Chcę ja dokręcić-kabel wypada w wtyku...

Radio już po serwisie, spalona końcówka mocy, antena zalutowane...

Morał: dbaj o stan swojej antenyObrazek, bo bez tego najlepsze nawet radyjko jest nic nie warte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”