Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:PS i czemu jak z 37 Ohm mamy 50-55 to sprawnosć spada????? :??:
Rezystancja promieniowania anteny ćwierćfalowej to 36.6 Ohma. Jeżeli impedancja anteny w punkcie zasilania ma wartość równą rezystancji promieniowania, to sprawność wynosi 100% - czyli cała moc zostaje wypromieniowana. Sprawność anteny jest definiowania jako iloraz rezystancji promieniowania oraz części rzeczywistej impedancji - która jest sumą rezystancji promieniowania & rezystancji strat - a wszystko to razy 100%. :-)


Olo - zerknij na tę prezentację (odnośnie sprawności):

http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/Antps ... ujziem.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;


pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: olo_r »

spoko spoko ale tak się dzieje jak przeciwwagi są załóżmy prostopadle do promiennika a odchylenie ma na celu dązenie do 50 Ohm, juz pacze pacze Panie :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: 161CBF156 »

Mojej roboty ćwierćfalówka mobilowa, zestroiła się najlepiej przy długości ok. 2,67 m.
Konstrukcja oparta na obudowie cewki od ML-145. SWR przy ok. 4W w AM na poziomie 1,1 na podstawowej 40-ce. Promiennik zrobiony z 4 rurek aluminiowych, stopniowanych. Ciekawe jest zmasowanie z klapą bagażnika i resztą budy auta. Masa na bagażnik z plecionki miedzianej od Poloneza, a masa na resztę z przewodu miedzianego 2,5mm2. Jak podłączyłem masy odwrotnie, to mało co słyszałem z przodu auta :mrgreen: . Antena "demontowalna", skonstruowana w celach doświadczalnych. Z moich doświadczeń wynika, że antena 1/4 fali najlepiej pracuje jak jest umocowana w centralnym punkcie "masy" auta, co nie jest jednoznaczne z środkiem geometrycznym dachu.
Następna antena będzie na 1/2 fali i będzie z wędziska szklano-epoksydowego. Będę stopniował średnicę przewodników w wędzisku. Priorytetem będzie waga zestawu - antena będzie mocowana na aucie. Sprawdzę też wędzisko węglowe - tak z ciekawości.
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: Almighty »


Najważniejsze aby było solidne przejście do karoserii i aby antena była jak najdalej od krawędzi dachu - wtedy ćwiartka pracuje jak zaczarowana. Przy okazji - można zrobić test z odległą stacją - antena λ/4 prawidłowo zamontowana na aucie powinna być słyszana lepiej o 1-1.5S niż zwykła dwumetrówka z cewką - a to jest bardzo duża różnica.

Dla zobrazowania - w sobotę na spotkaniu radiowym robiliśmy testy - moja magiczna rura λ/3 vs. Sirtel Santiago 1200 + Zetagi B300. Stacja odległa o 30 km meldowała mi 5/9 @ 4W, a kolega musiał dmuchnąć 100W w Santiago 1200 aby dostać taki sam raport. Samochody stały w niedalekiej odległości.

PS Węglówek nie dotykaj.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: 161CBF156 »

Zapomniałem o zrobionych łącznościach. Różnica między MW4000, a moją samoróbką w łączności ze stacją odległą o 19 km w prostej (pomiędzy nami Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich), była kolosalna. Marybak stwierdził, że słychać mnie było ponad trzykrotnie lepiej. Na MW4000 łączność na granicy słyszalności, ale czytelnie. Mam wrażenie, że popełniona antena znacznie lepiej idzie nadawczo, niż odbiorczo. Łączność w AM na ok. 4-5W z załączonym echem i na fabrycznym mikrofonie (ustawionym na poziom 36 w radiu) z mojej strony. AT-6666.
Niestety nie mogę wiercić w dachu, a postawienie potrójnego magnesu zrobi mi później z Alto 5 drzwiowe cabrio :mrgreen: . Antena została teraz dostrojona na na bandy B i C.

Edytka:
Mam wrażenie, że antena wykazuje pewną kierunkowość. Niestety nie mam analizatora, ale skonstruuję prosty wskaźnik natężenia pola em i sprawdzę ją pod tym kątem. Przy okazji postaram się określić, jak to się ma z SWR-em.
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: Almighty »

marcys1974 pisze:Mam wrażenie, że antena wykazuje pewną kierunkowość.
Jeżeli masz ją zamontowaną z tyłu auta to na bank idzie kierunkowo. U mnie wydmuch po długości auta (kombi, antena na samym tyle) jest znacznie większy niż do tyłu, aż przy najbliższej okazji sprawdzę dokładnie jaka jest różnica :-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: Witek3212 »

Panowie, obaliliście Pierwsze Prawo Saxona, jeśli chodzi o kierunkowość anten montowanych na mobilach - brawo! Jak się teraz Saxon pozbiera po tym ciosie..... :hee:
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: 161CBF156 »

U mnie tak samo do przodu, ale z lekkim przesunięciem w prawo. Najlepszy odbiór mam, jak ustawie się prawą przednią lampą na antenę stacji bazowej. Ustabilizowanie kierunkowości planuję zrobić dodatkową przeciwwagą, skierowaną do tyłu auta. Długość przeciwwagi dobiorę doświadczalnie. Oczywiście dam znać po sprawdzeniu.

Witek3212:
Zacytuj Pierwsze Prawo Saxona, bo nie znam, a znać pragnę.
Kto to jest Saxon?
Bo dla mnie to zespół muzyczny, znany wcześniej jako Son of a Bitch.

Edytka:
A tak poważnie, to antena pracuje najlepiej, kiedy SWR zwiększyłem do 1,2 (poprzez skrócenie promiennika). Wniosek jest taki, że przy takim SWR natężenie pola em powinno być największe w mojej konstrukcji.
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Niskie wskazanie swr, pomiar natężenia pola

Post autor: domino.pl »

marcys1974, proszę cię abyś nie brał pod uwagę raportów Marybaka. Darzę go sympatią ale nie sugeruj się jego raportami. Znam go osobiście, znam jego sprzęt i możliwości.

U mnie 1/4 fali nie wypadła tak super jak u ciebie, ale ja mam złe miejsce montażu, ale za to długą przeciwwagę. :-D
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”