Monitory wywoławcze i aktywność CB

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

andrzejlisek
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-11, 13:05

Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: andrzejlisek »

Posiadam CB radio President Jackson 6 band (stary model), antenę Sirtel Maris 2000 do użytku za oknem w bloku i antenę magnesową Sirio ML-145 do użytku w samochodzie. Samo radio przetestowałem poprzez łączność w obrębie mieszkania, bez problemu nadaje i odbiera. Kiedyś jechałem na trasę w godzinach wieczorno-nocnych i czasem coś słyszałem na 19, ale rzadko. Innym razem jechałem w ciągu dnia i słyszałem dużo kierowców. Raz przetestowałem z kolegą, który miał skaner Uniden UBC125XLT i byłem słyszalny z odległości do 3km w AM i FM (skaner miał antenę teleskopową niededykowaną do CB). Wobec tego sprzęt wydaje się być sprawny.

W czasie jazdy zauważyłem, że poziom szumu tła raz rośnie, a raz maleje, w mieście jest wyższy, ale wyższy jest też za miastem, ale w okolicach stacji benzynowych, skrzyżować ze sygnalizacją świetlną itp. Czy korzystacie z funkcji "Squelsch"? Dla mnie to jest pic na wodę, bo trzeba ciągle regulować adekwatnie do poziomu szumu, a dodatkowo przez to można nie usłyszeć słabszych sygnałów, wobec tego wydaje się, że najlepiej, jak squelsch jest skręcony do 0 (radio cały czas szumi) i nie jest włączony żaden odtwarzacz muzyki, wtedy jest największa szansa na usłyszenie wszystkich stacji. Pomijam temat autosquelch, znania na ten temat są podzielone. Czy mam rację, czy to jest normalne zjawisko, czy jest coś nie tak ze sprzętem? Do czego przydaje się RF gain? To wygląda, jak regulowany tłumik sygnału, więc nic nie polepsza, a zmniejsza poziom szumu tła i pogarsza odbiór uniemożliwiając usłyszenie słabszych sygnałów, czyli nieprzydatny bajer. Czy to prawda?

Niedawno chciałem spróbować porobić łączności "bazowe" z użyciem anteny Sirtel Maris 2000. Antena była założona tak, żeby jak najdłuższa część kabla była również za oknem (podobno w tej antenie kabel przejmuje funkcję przeciwwagi). Zawołałem na 19 i na 28 dwa razy i nic nie usłyszałem. Poszukałem w Internecie "monitorów wywoławczych". Trafiłem na takie: http://cbradio.synology.me/monitory-wywo-awcze.html" onclick="window.open(this.href);return false; i sprawdziłem wszystkie polskie, tzn., że ustawiłem odpowiedni kanał i modulację i poczekałem kilka minut, czy ktoś się odezwie i nikt się nie odezwał. Czy wspomniane monitory są aktualne? Jakie częstotliwości są najczęściej okupowane w Poznaniu? Czy łatwiej przed zmierzchem, czy po zmierzchu, w tygodniu, czy w weekend? Teraz to nie wiem, czy jest coś nie tak ze sprzętem, czy trafiłem na złą porę, czy po prostu na CB już nikt nie bawi się w dalekie łączności (teraz zrobić licencję KF to żaden problem i lepiej korzystać z częstotliwości przeznaczonych do tego celu). Potem do anteny podłączyłem skaner Uniden UBC125XLT, który przemiatał CB (tylko w zakresie używanym w Polsce) i PMR446. Po dłuższej chwili na CB usłyszałem głos ludzi (pojedyncze słowa, ktoś się bawił). Szybko przepiąłem antenę do radiostacji, ustawiłem tą samą częstotliwość i też usłyszałem. Później skaner raz złapał transmisję w PMR446, ktoś powiedział kilka słów. To wskazuje na to, że antena działa poprawnie.

W obu przypadkach podłączenie anteny znacznie zwiększa poziom szumu tła. SWR miałem na poziomie poniżej 1,5. Sirtel Maris w ogóle się nie stroi, został fabrycznie nastrojony na pasmo 11m i na 27200MHz mam najniższy SWR (1,2), a SWR maksymalnie 1,5 mam na częstotliwościach od kanału 1 zakresu B, do kanału 40 zakresu F. Kanały używane w Polsce są w zakresie D. Natomiast antena ML-145 jest najlepiej nastrojona akurat wtedy, gdy promiennik jest wsunięty do oporu, a cała antena jest postawiona w tylnej części zamiast na środku dachu samochodu.

Właściwie, to posiadam jeszcze 2 anteny do KF, które można nastroić do częstotliwości CB radio. Jeżeli przetestuję łączność na wszystkich posiadanych antenach z kolegą na odległość kilku kilometrów w paśmie 10m (kolega nie posiada CB radia, ale obaj posiadamy licencję amatorską i transceiver KF) lub ewentualnie łączność jednostronną w 11m, w której ja nadaję, a kolega odbiera i wybiorę tą, na której najlepiej się słyszymy (przewiduję próbę we wszystkich modulacjach), to czy taki test będzie wiarygodny, jeśli chodzi o wybór anteny na dalsze łączności?
wil934
Posty: 173
Rejestracja: 2015-06-22, 17:45
Lokalizacja: Końskie

Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: wil934 »

Szczerze? Nie przeczytałem wszystkiego bo trochę tego sporo, ale...
Squelch to po prostu blokada szumów, używa się dla poprawy komfortu odsłuchu. To że poziom szumów rosnie to nic dziwnego. Zakłócenia od różnych sprzętów elektrycznych. Nic na to nie poradzisz.
Co do monitorów. Najpopularniejszym "polskim" jest 26.425 MHz. Jednak ostatnio propagacja trochę przysiada z wiadomych przyczyn więc cięzko tam kogoś usłyszeć. Chyba że jakąś lokalną bazę.
Baza:Yaesu FT-890+ FD3 / Baofeng UV-5R + J-Pole 2/70
Mobil: Anytone Smart
161BD788
SO7AFK
andrzejlisek
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-11, 13:05

Re: Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: andrzejlisek »

wil934 pisze:Squelch to po prostu blokada szumów, używa się dla poprawy komfortu odsłuchu. To że poziom szumów rosnie to nic dziwnego. Zakłócenia od różnych sprzętów elektrycznych. Nic na to nie poradzisz.
Teoretycznie tak, ale w praktyce, to wydaje mi się, że tylko na bazie dobrze spełni swoje zadanie, gdzie poziom szumu zakłóceń jest stały. Natomiast w mobilu, w czasie jazdy najpierw ustawi się squelch, potem się wyjedzie i w miejscu, w którym poziom zakłóceń spadnie, squelch bardziej zaszkodzi, niż pomoże, bo przez niego można nie usłyszeć jakiejś stacji. Chyba, że są takie radia, w którym autosquelch jest dobrze zrobiony, tzn, że sam śledzi poziom szumu i w przypadku nagłego wzrostu sygnału spowodowanego pojawieniem się nośnej, otwiera się niezależnie od poziomu zakłóceń. Wtedy squelch spełni dobrze swoją role w czasie jazdy.
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Re: Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: mormonek »

wil934 pisze:Szczerze?
Co do monitorów. Najpopularniejszym "polskim" jest 26.425 MHz. Jednak ostatnio propagacja trochę przysiada z wiadomych przyczyn więc cięzko tam kogoś usłyszeć. Chyba że jakąś lokalną bazę.
Mam pytanie. Właśnie patrze na "rozpiskę" kanałów i częstotliwości CB od A do J.
Na którym kanale znajduje się ta ww. częstotliwość? Bo w tej tabeli są tylko:
26.420 (kanał 32 w zakresie B)
26.430 (kanał 33 w zakresie B)

Ja mam Alana 87 i standardowo podstawowe 40 kanałów mam w zakresie D.
(Łącznie zakres od A do F czyli 25.610 - 28.300)

Na którym kanale i na której "literce" szukać w moim radio częstotliwości 26.425?

Z góry dzięki za odpowiedź.
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: cassiopeia »

Na kanale 32 ale z pokretlem corse na srodku
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: mormonek »

Dzęki!
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: Lopez »

2x w lewo od podstawy, czterdziestka B.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
mormonek
Posty: 45
Rejestracja: 2017-04-07, 07:44
Lokalizacja: QTH: KO00AA

Monitory wywoławcze i aktywność CB

Post autor: mormonek »

Dziękuje.Tak właśnie podejrzewałem, (że to kanał 32 na bandzie B) - tylko nie znałem tego "myku" z pokrętłem COARSE.
samozwańczo nadany znak CB: 161KW007 (lepiej byłoby litr whiskey, a nie kilo ;) )

Intek H512 PLUS (ręczny), Alan 87, CRT Mike 2.5,
Anteny: wymiennie: Sirio ML 145 MAG, Konektor mini 25 FLEX
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”