• Dane propagacyjno-pogodowe
  • Mapa

CB- co to jest

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

CB- co to jest

Postprzez Fredi » 2007-01-19, 00:07

CB - co to jest ?

Nazwa CB-radio pochodzi od angielskich słów "Citizens Band Radio" i oznacza "Obywatelskie Pasmo Radiowe".
CB w pojęciu potocznym to łączność radiowa dostępna dla wszystkich obywateli. Z nazwą tą kojaży się także gwałtownie rozwijający się ruch społeczny, skupiający zainteresowanych nawiązywaniem łączności za pomocą prostych i stosunkowo niedrogich urządzeń radiowych.
CB-radio jest to rodzaj łączności radiowej nie wymagający odpowiednich kwalifikacji, stwarzający jednocześnie porównywalne możliwości z łącznością kwalifikowaną-amatorską na pasmach KF i UKF. Nie oznacza to jednak, że dla łączności CB wystarcza tylko posiadanie radia.
Generalna przewaga łączności CB w porównaniu z łącznością amatorską polega przede wszystkim na:

- możliwości przemieszczania się nadajnika bez specjalnych zabiegów administracyjno-prawnych, którą uzyskuje się przez zgłoszenie rejestracji urządzenia w Oddziale Okręgowym Urzędu Regulacji Telekomunikacji (URT). Uzyskanie takiego zezwolenia nie wymaga żadnych wstępnych umiejętności operatorskich czy praktyki w nawiązywaniu łączności,
- pozwala jednocześnie na uzupełnienie łączności telefonicznej wszędzie tam, gdzie jej nie ma lub z różnych względów być nie może (woda, góry, samochód...). W wielu przypadkach może stać się jedynym zabezpieczeniem ratunkowym, sposobem przekazania informacji bądź porozumienia się,
- jest także pierwszym krokiem do łączności bardziej kwalifikowanej o większych mocach i zasięgach na pasmach amatorskich. Znaczenie ma tu także pewna funkcja edukacyjna w tym zakresie.
Najstarszą i największą organizacją społeczną prowadzącą w Polsce działalność CB i kierująca tą działalnością, jest Stowarzyszenie Użytkowników Radiotelefonów Pracujących w Paśmie Niestrzeżonym PL-CB Radio.
Organizacja ta położyła niemałe zasługi na polu przełamywania barier administracyjno-prawnych, udostepniła i popularyzuje tego rodzaju łączność dla szerokiej rzeszy obywateli naszego kraju.
Funkcjonuje ona od 16 stycznia 1989 roku, siedzibą jest miasto Łódź.
Jest inicjatorem wprowadzenia łączności ratunkowej na kanale 9 z takimi służbami jak:
- pogotowie ratunkowe,
- straż pożarna,
- straże miejskie,
- policja,
- WOPR,
- PZMot,
- GOPR.


W ramach organizacji prowadzone są szkolenia na uprawnienia ratownika PL CB, które uprawniają, po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, do używania urządzenia nadawczego o mocy wyjściowej do 10 W.
Ostatnio edytowano 2007-11-29, 23:01 przez Fredi, łącznie edytowano 2 razy
Fredi
Avatar użytkownika
 
Posty: 440
Dołączył(a): 2007-01-09, 20:35
Lokalizacja: śląsk
Podziękował : 1
Podziękowań: 19

Powrót do ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 4 gości