Po co fm w radiu i czy kupić radio z fm?

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

W FM jest po prostu że albo kogoś słyszysz albo nie. W AM za to im stacja dalej to słychać ją coraz ciszej i w coraz większych szumach.
koszmar

Post autor: koszmar »

kgb14 pisze: zasięg FM jest mniejszy - choćby z powodu tego , ze nie słyszałem aby ktoś walnął DX w FM a w AM miałem wielokrotnie ;-)
KGB, nie pisz takich rzeczy, bo pomyślę że jesteś ignorantem. Emisja nie ma znaczenia dla dx jak to nazwałeś. Z tym że mam spore wątpliwości czy pod tym zwrotem rozumiemy to samo.

.
FM nie jest natomiast aż tak wrażliwy na przeszkody terenowe .
Jakieś argumenty na poparcie tej tezy?
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

koszmar, a robisz DX w FM ? czy czasem trafiają Ci się jednak AM ( nie wspominając o ssb) ?

Co do zasięgu w FM mam nadzieje , ze Paweł tu coś napisze - on technicznie jest w stanie wytłumaczyć co i jak .

zasadniczo to chyba w ogóle odbiegliśmy od tematu , może później co nieco wywalę
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

kgb14 pisze:koszmar, a robisz DX w FM ? czy czasem trafiają Ci się jednak AM ( nie wspominając o ssb) ?
Nie wiem czy dx-y w Fm robi kolega koszmar,ale napewno ja je robię :-) .Podstawową sprawą zawsze jest propagacja.W tym roku na wakacjach miałem łączność z kol.Grzegorzem który przebywał w Montenegro (Czarnogóra) i robił wywołania w paśmie 11m,zawołałem i udało się nawiązać łączność,słyszalnosc była bardzo dobra we wszystkich emisjach łacznie z wspomnianym FM.W paśmie 2m wiele lat robiłem dalekie łacznosci w Fm,mozna ostatnie oglądnąć i posłuchać na jednym z moich filmów na YT,to samo tyczy się pasm fal krótkich,mam nagrany film z łącznosci w paśmie 10m w Fm,tez do oglądnięcia do czego zachęcam gorąco.Co do kwestii technicznej słuchanie słabych sygnałów w FM moze być uciązliwe z uwagi na stosunek sygn/szum i wyławianie poszczególnych słów męczące,ale zapewniam każdego,że łączności dx są wykonalne.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

Paweł Opole, a co z zasięgiem tzw. lokalnym ? czyli otwarta przestrzeń brak przeszkód terenowych itp -- co poleci dalej FM - czy AM ? Czy tak samo - ?


Bo powiem szczerze teraz po Twojej wypowiedzi to mam mętlik w głowie :-?
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
unkas
Posty: 567
Rejestracja: 2008-02-20, 20:34
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Post autor: unkas »

Paweł Opole pisze:W tym roku na wakacjach miałem łączność z kol.Grzegorzem który przebywał w Montenegro (Czarnogóra) i robił wywołania w paśmie 11m,zawołałem i udało się nawiązać łączność,
Potwierdzam też mam zrobioną łączność z nim na 11m, nawet potwierdzoną QSLką.
Mobil:Rover 25,uniden pro 520 XL+Sirio ML-145+HFS-12+PA
Baza: Kenwood TS-450SAT+ Lemm AT-48,Icom IC-2725
Ręczniak: Cobra 38WXST+Wouxun KG-UVD1P
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

zasadniczo to chyba w ogóle odbiegliśmy od tematu , może później co nieco wywalę
Zasadniczo nie odbiegliśmy, bo udowadniamy niedowiarkom że FM jest w radio potrzebny. :mrgreen:
kgb14 pisze:Co do zasięgu w FM mam nadzieje , ze Paweł tu coś napisze - on technicznie jest w stanie wytłumaczyć co i jak .
Tu nie za bardzo jest co tłumaczyć. Do dx potrzebna jest propagacja. Emisja zależy od upodobań operatora. Jedni pracują w FM, inni w SSB, a jeszcze inni w emisjach cyfrowych dekodują sygnały, które dla ucha są zwykłym szumem.
Czy robię dalekie łączności w FM?Oczywiście że tak, podobnie jak Paweł i na 10m i na pasmach ukf'owych.
Na 10m środek wywoławczy znajdziesz w okolicach 29.400 MHz, na 11m jakiś monitor wywoławczy jest na 27.315. Jak zauważysz lepsze warunki, to pokręć gałą w radio.

A tak przy okazji nie słyszenia dx w FM: otóż Natasze z rosyjskich korporacji taksówkowych w znacznej mierze pracują w FM. :mrgreen:
kgb14 pisze: a co z zasięgiem tzw. lokalnym ?
czyli otwarta przestrzeń brak przeszkód terenowych itp -- co poleci dalej FM - czy AM ? Czy tak samo - ?
Tak samo, bo zasięg jest horyzontalny, a fala w tym paśmie nie ulega wygięciu. ;-)
Oczywiście jeśli sygnał zejdzie poniżej poziomu szumu to w FM go nie zdekodujesz, natomiast w AM jest możliwe odczytanie respondenta. Różnica przy normalnych warunkach jest kilku procentowa. Z tym że w FM rozmówcę do samego końca słyszysz głośno i wyraźnie, a w AM im słabszy sygnał, tym gorsza jakość modulacji.

Przy okazji, dla tych co podnoszą argument że AM jest lepszy, bo używają go w lotnictwie: nie jest lepszy, w AM nie występuje jedynie efekt Dopplera.
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Potwierdzam to co napisał kolega Koszmar,jedynie co do kwestii zasięgu rozpatrywałbym to indywidualnie w zależności od czestotliwosci pracy bowiem kazde pasmo zachowuje się zgodnie ze swoimi prawami.Pasmo 6m jest takim "tworem" z pogranicza kf-u które potrafi łaczyć cechy pasm fal krótkich oraz ultrakrótkich.Każdy ma swoje upodobania i ulubioną emisję,w moim przypadku jest to FM co oczywiscie nie oznacza,ze nie pracuje na ssb czy w pasmie 11m w AM.Tak jak napisał Koszmar,jak tylko zmieniają się warunki to na 27.315Mhz w Fm aż roi sie od stacji z Niemiec,Anglii czy innych z krajów beneluksu oraz skandynawii.To samo w paśmie 10m oraz innych pasmach amatorskich,zwłaszcza 2m i 70cm gdzie praktycznie FM jest emisją podstawową.Kiedyś w pasmach amatorskich krotkofalowcy pracowali emisją AM,dziś praktycznie nie jest ona wogóle używana,czasami słyszę zapaleńców w paśmie 80m którzy nadają Am,a słuchają na jakimś wojskowym odbiorniku,ale takie przypadki są do policzenia na palcach jednej ręki,zazwyczaj to osoby z klubów LOK lub ZHP(z tego co zauważyłem).
koszmar pisze: A tak przy okazji nie słyszenia dx w FM: otóż Natasze z rosyjskich korporacji taksówkowych w znacznej mierze pracują w FM.
Tak to prawda,czeste zjawisko nękające krótkofalowców w paśmie 10m i całkowicie niezrozumiale z punktu pracy w strefach miejskich,sieć taksówkowa oparta na sprzecie pracującym w pasmie fal krótkich to nieporozumienie,ale w związku radzieckim rózne rzeczy można spotkać :-)
Nalezy tez wspomnieć,ze te firmy zazwyczaj nie pracują na "gołym" sprzęcie,czesto na strychu stoi stopień mocy od R140 z dawnych zasobów militarnych i min.1kW idzie sobie do anteny :-)

Jarek,mialeś okazje przetestować FM z mojego ts-a na trasie Opole - Nysa więc mniej wiecej jakieś odniesienie masz.Należy też pamiętać,ze w wielu krajach z zakresu pasma CB znika juz powoli AM lub ograniczana jest moc nadajnika w tej emisji.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

koszmar pisze:Oczywiście jeśli sygnał zejdzie poniżej poziomu szumu to w FM go nie zdekodujesz, natomiast w AM jest możliwe odczytanie respondenta.
Chyba o to mi chodziło :mrgreen:

dobra dzięki za wyprostowanie kilku kwestii :oops: .


Po prostu wszystko co słyszę w radiu to przeważnie AM i SSB .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
LOHEN
Posty: 1970
Rejestracja: 2009-11-21, 16:55
Lokalizacja: DX London
Kontakt:

Post autor: LOHEN »

Hasan-Łódź pisze:
Kwiecien pisze:Harry III nie ma za to przydatnego filtra Hi-Cut (w jego miejscu jest FM).
Nie sądzę, wręcz powiem, że się absolutnie nie zgadzam :evill:

http://www.president.com.pl/oferta/cb-r ... y_iii_asc/
To był chyba najgorszy z możliwych przykładów. Wg. tej strony Johnny 3 pracuje też w FM :lol:
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

lohen pisze:
Hasan-Łódź pisze:
Kwiecien pisze:Harry III nie ma za to przydatnego filtra Hi-Cut (w jego miejscu jest FM).
Nie sądzę, wręcz powiem, że się absolutnie nie zgadzam :evill:

http://www.president.com.pl/oferta/cb-r ... y_iii_asc/
To był chyba najgorszy z możliwych przykładów. Wg. tej strony Johnny 3 pracuje też w FM :lol:
To już wina President Polska, opis Harry'ego się zgadza.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
max
Posty: 2529
Rejestracja: 2008-08-03, 11:21
Znak/ranga: 161CBF023
Lokalizacja: Oświęcim JO90OA

Post autor: max »

ma przycisk AM / FM jako pierwszy od gniazda mikrofonowego
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”