Radio w domu

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Chylę czoła , a kiedy jakiś TRX na 2m/70cm ??
cinn3k
Posty: 198
Rejestracja: 2011-09-17, 21:21
Lokalizacja: ..

Post autor: cinn3k »

Pięknie, po prostu pięknie, pozazdrościć kolekcji i świetnie zagospodarowanej przestrzeni. :-)
Mobil: Uniden pc-122 + sirio ml-145 + Alan SP-S Inox + Nokia sp-3

Mini baza: Superstar 3900F / Jackson 1 + Astatic RD + Sadelta me-3 + sirio performer 5000 + motorola 4001A + kl203 + nissei tm-2000
AdamB

Post autor: AdamB »

januwojt pisze: a kiedy jakiś TRX na 2m/70cm ??
Najpierw musiałbym zrobić papiery KF, a obawiam się, że zmieniłbym się tak, jak część Kolegów, którzy po otrzymaniu licencji, zapomnieli gdzie ich korzenie. Niestety ... znam kilku takich.
Z drugiej strony ... uważam, że jeszcze nie ogarnąłem 11 metrów ... i wiedzą i sprzętowo (ciągle się uczę i znajduję coś nowego do kupienia), a gdzie tu jeszcze inne pasma?
Jak coś robić, to dokładnie i do samego końca ... no i nie mam zbyt wiele wolnego czasu, a to jest dość zajmujące hobby.

Bardzo wszystkim dziękuję za pozytywne opinie.

Adam
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Oj tam , oj tam ... Nie musisz mieć licencji , żeby słuchać . Poza tym w tych pasmach są okienka w których bez licencji można pogadać .
AdamB

Post autor: AdamB »

Tak prawdę mówiąc/pisząc, to myślałem nad jakimś "ręczniakiem", na te pasma ... właśnie do posłuchania. Ceny, takiego sprzętu, są obecnie bardzo niskie.
Pożyjemy - zobaczymy. Mam jeszcze kilka rzeczy do kupienia, ale związanych ciągle z 11 metrami.
Z tymi Kolegami, co zapomnieli o korzeniach, to nie chodziło mi o wszystkich (żeby kogoś nie urazić), ale ... niestety ... jest ich kilku.
Wcześniej dopały, DX-y na wszystkich możliwych monitorach (i poza nimi), a teraz ... "takie działania są niewłaściwe i niezgodne z prawem", " nie powinno się prowadzić łączności na innych bandach, niż 26.960 - 27.400" itd. Czasami ręce opadają.
Najbardziej ponosi, jak któryś dowali, że na innych pasmach, to jest robienie łączności, ale na CB, to tylko"żucie szmaty".
Szkoda gadać, ale to nie temat na takie wywody.
Myślę, że kiedyś jednak zrobię sobie licencję i poszerzę swoje możliwości w dziedzinie łączności radiowej ... "nigdy nie można mówić nigdy .....".

Adam
Awatar użytkownika
Lech
Posty: 983
Rejestracja: 2010-09-15, 16:37
Lokalizacja: Ostróda ( JO93WP )

Post autor: Lech »

Adam nie widziałem Twoich przeróbek do tej pory, jest super :-)
celujący wręcz a tak poza tym to pewnie chciałbyś mnie usłyszeć na częstotliwości... jak tak to na spokojnie coś pomyślę jeszcze, to jeszcze nie koniec :!: :!:

P.S. bardzo ładna instalacja
Mobil: plany powstają na nowo
Mobil 2:
*President Walker ASC + President TEXAS + EC 2002 + HP-2
* AOR 8200 + antena konstrukcji kolegi :-)
* YAESU FT-7900 + Antena NAGOYA MAG-79EL-3W + jakiś głośnik zew. NOKIA
Baza:w trakcie budowy- czas około (...)
AdamB

Post autor: AdamB »

No długo nie wytrzymałem bez zmian.

Do Harry-ego III, którego używałem tylko do nasłuchu 19-tki i którego już sprzedałem, miałem antenkę "Boomer K-34":

Obrazek

Miała ona krótki zasięg, co na 19-tkę jest raczej wskazane, ale Harry-ego już nie ma, a pozostały Yaesu i Jackson I.
Yaesu, jako "pierwsze radio", jest podłączony do Spectrum 1600, ale do Jacksona I, nie miałem anteny.
Jako, że Jakson I, bardzo ładnie radzi sobie z zakłóceniami z pobliskiej rozdzielni SN, które szczególnie atakują w FM, a ja sporo rozmawiam na "lokalu" w FM, więc postanowiłem postawić antenę 1/2 fali ... właśnie tylko na "lokal".
Typ anteny jest podany w podpisie (Albrecht), a jej montaż wygląda tak (uwaga ... jeszcze nie jest pomalowane ... zrobię to latem ;-) ):

Obrazek

Obrazek

Podstawą masztu jest uchwyt do "talerzy" TV SAT, rura 1", 7 sztuk kotw 12 mm, płaskowniki i kilka śrub M8.

Maszcik ma wysokość około 2,5 metra i .... na lokal wystarczy. Łączność z inną bazą, oddaloną o około 45 - 50 km, miałem zaraportowaną na 5/5, a sam słyszałem także na 4/5 do 5/5.
Możliwe, że komuś przyda się taki pomysł, bo jest on niedrogi, mało "rzucający się w oczy" i wystarczy kawałek komina, żeby zrobić coś takiego.
Oczywiście ... maszt mógłby być wyższy, ale przypominam ... to jest moja druga antena (pierwsza stoi na maszcie 5,5 metra), na tym dachu, potrzebuję jej tylko do "lokalu" i ... nie potrzeba denerwować oczu sąsiadów, jeżeli nie zależy mi na dalekich łącznościach z tej anteny ... nie ma co przesadzać i "przeginać pałki".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i podpora od dołu:

Obrazek

Obrazek

Wszystko sprawdzone. Jest mocne, wytrzymałe i sztywne.
Maszt wytrzymał moje "powieszenie się" na nim i szarpanie. Stanąłem, także, na uchwycie masztu, żeby sprawdzić wytrzymałość na ciężar (102 kg) i ... wszystko jest tak, jak założyłem na samym początku ... zdało egzamin.
Prototyp był inny, ale po dwóch dniach, od zamontowania, i wizycie w sklepie ze "stalą", zrobiłem tak, jak pokazują powyższe zdjęcia.
Pozostało tylko pomalować ...

Adam
Ostatnio zmieniony 2012-05-04, 18:35 przez AdamB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Jak zobaczyłem powiadomienie to zaraz sobie pomyślałem: a ten co znowu wymyślił ? :mrgreen:
No i już wiem :-D
Jak zwykle pełna profeska.
Gratulacje dobrej roboty i zadowolenia z instalacji ;-)
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Ciekaw jestem Adamie kiedy deltę zrobisz na 11 m . Zwarta delta zbiera mniej śmieci niż wszystkie anteny GP. Znając Cię nie poprzestaniesz na tym , dopóki nie przerobisz wszystkich opcji :roll:
Młody

Post autor: Młody »

No ten to wiecznie coś namiesza na bazie :evill:
Czekam na foty Shacku w nowym wydaniu :-)
AdamB

Post autor: AdamB »

Młody pisze:No ten to wiecznie coś namiesza na bazie :evill:
Czekam na foty Shacku w nowym wydaniu :-)
Wszystkie zabawki już doszły, więc proszę bardzo ...

Widok ogólny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

========================================

Panel sterowania do włączania "zestawów radiowych", DSP oraz do przełączania "przynależności DSP" do danego radia. Jednym ruchem palca wybieram, do którego radia ma być, w tym momencie, podłączony DSP.
Dolny czerwony przełącznik, to Yaesu ft-840 i reflektometr IN-CN600
Dolny żółty przełącznik, to RCI-2950 DX i reflektometr PM-2C.
Niebieska dioda LED pokazuje, do którego zestawu, jest obecnie podłączony procesor (strona "czerwona" lub "żółta"). Ten sam przełącznik (pomiędzy LED-ami), służy także, do przyporządkowania słuchawek do danego zestawu radiowego. Samo przełączenie, słuchawki/głośnik, odbywa się na innym panelu:

Obrazek

========================================

Widok na DSP i panel do włączania słuchawek:

Obrazek

=======================================

No i poprawiony panel sterowania mikrofonem:

1.) było tak

Obrazek

- żółty LED - zasilanie
- pierwszy przełącznik pod żółtym LED - zasilanie,
- przełącznik poniżej - wybór wkładki mikrofonowej,
- gałka - regulacja wzmocnienia,
- czerwony i zielony LED - RX i TX,
- przełącznik poniżej czerwonego i zielonego LED - "stałe PTT".



2.) a teraz jest tak:

Obrazek

- przełącznik "wyboru wkładki mikrofonowej", został przeniesiony obok włącznika mikrofonu (po prawej stronie),
- na miejsce "przełącznika wyboru wkładki mikrofonowej" wszedł "przełącznik zmiany częstotliwości/kanałów".

Zastosowałem "pstryczek", który wygląda identycznie, jak inne przełączniki zastosowane w mikrofonie, lecz nie jest on typu "włącz/wyłącz".
Normalna pozycja środkowa, to wyłączone, a odgięcie w jedną stronę lub w drugą (może być w górę/w dół ... zależnie od zamocowania), powoduje zwieranie styków. Po puszczeniu, przełącznik wraca do pozycji "wyłączone" ... idealny do zmiany kanałów/częstotliwości.

========================================

Do wszystkiego doszedł jeszcze ręczniak na 2m/70cm, do którego dokupiłem "eliminator", co wykluczyło konieczność ciągłego ładowania akumulatora. Radyjko, na stałe, jest podpięte do zasilacza.

Elimininator zamocowałem do szafki, na sztywno, a radyjko można odpiąć w każdej chwili i zabrać ze sobą na dwór. Myślę, że to bardzo uniwersalne i poręczne rozwiązanie:

Obrazek

Obrazek

Wygląd ręczniak, przymocowanego do szafki, widoczny na wcześniejszych zdjęciach (początek postu).

Do ręczniak zastosowałem antenę, której opis podałem tu:

topics21/dipol-pionowy-na-2m-70cm-w-wedce-vt16089.htm


To chyba na tyle.
Żadnych większych zmian nie planuję (w obecnej chwili, a czy to nastąpi .....).
Jedyne, co już jest w planach, to zakup/wykonanie dipola na 11 metrów, podłączenie go do Yaesu, a do Ranger-a, podłączyć Spectrum 1600 (obecnie podłączoną do Yaesu).

Adam
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Super to wygląda :-D Gratulacje :-D
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Cokolwiek napiszę to i tak nie będzie tak dobre jak to co zrobiłeś ...
REWELACJA !!!
Młody

Post autor: Młody »

:shock:
Awatar użytkownika
Sebath
Posty: 48
Rejestracja: 2011-09-04, 14:14
Lokalizacja: z Krakowa

Post autor: Sebath »

Wow, opad szczeny ;-) Gratuluje sprzętu!
Baza: Alan 28D+SUPERSTAR 6-8A+antena w planach

Ręczniak: Intek H-520 Plus
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”