Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bar Horab
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-01, 08:56

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: Bar Horab »

Tu żółtodziób! Cześć wszystkim! Jestem całkowicie początkujący w kwestiach radiowych. Chciałbym zainstalować w domu najprostsze i tylko ciut droższe od najtańszego CB radio. Rozumiem, że potrzebował będę odpowiedniego zasilacza - chyba Jetfon PC-810 da radę (?) i co chyba najważniejsze ustawienia anteny na parapecie albo balkonie oraz poczynienia pomiaru (zapomniałem nazwy i czy to jest rzeczywiście konieczne?) Nadmienię, że na tym etapie nie zależy mi na super jakości, zasięgu itd. Żeby to miało jakieś podstawowe działanie, żeby mowa przy odbiorze/nadawaniu była w miarę zrozumiała itd.
A może lepsza by była dla mnie 2 opcja np. CB RADIO RĘCZNE MIDLAND, działająca ale już może nie wymagająca pomiarów, walki z antenami itp? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
west
Posty: 1050
Rejestracja: 2007-12-02, 22:41
Lokalizacja: Żółtki/Izbiszcze/DE

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: west »

Co do zasilacza to może być.8 /10 Amper wystarczy.
Co do anteny na balkonie czy parapecie,zawsze dobrze jest sprawdzić swr,szkoda radia.Przy nie dopasowaniu możesz uszkodzić cb.Chyba,że nastawiasz się jedynie na słuchanie a nie nadawanie.
Co do radia ręcznego to dobra opcja na wypad w teren do lasu.Do domu polecałbym jednak zwykłe radio i antenę nawet typu boomerang,jeżeli nie masz dostępu do dachu.
Co do radia to to zależy od zasobności portfela.Pamiętaj że w instalacji 80 procent a reszta to radio.Najlepsze radio nie poleci daleko na lichej antenie.
pzdr z drugiego dnia kwarantanny Darek :-D
Obrazek
głupota jest darem Boga,nie da się jej nauczyć
Bar Horab
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-01, 08:56

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: Bar Horab »

Dzięki za odpowiedź. Słyszałem, że nie trzeba stroić anten magnetycznych znanych marek CB radia. Ale to chyba dotyczy tylko samochodu (?) Ale widzę, że są oferowane z krótkimi antenami, a w miarę dobra antena ML-145 jest o wiele dłuższa od tych kitowych. Czyli wnioskuję, że do w miarę dobrej pracy domowego cb radia jednak niezbędny osobny zakup anteny + strojenie reflektometrem? Czyli nie ma sensu kupować gotowego zestawu parapetowco-balkonowca?
Awatar użytkownika
KubańczykCK
Posty: 337
Rejestracja: 2014-08-01, 20:31
Znak/ranga: SP7QBA
Lokalizacja: Kielce

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: KubańczykCK »

1. Każdą antenę trzeba stroić.
2. Jeśli sprzedawca twierdzi inaczej patrz punkt 1.
Mobil: AnyTone AT6666 + Sigma PLC 1000
Baza CB: AnyTone AT5555N + Lemm AT-107
KF: Yaesu FT450D + Cobweb 20-6m
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: AntekPabianice »

Nie każda jest przystosowana fabrycznie (np Virginia) i te powinny działać na dość dużej powierzchni blaszanej. Na barierce balkonowej może być jednak problem.
Zawsze warto jednak sprawdzić dopasowanie
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Minimalistyczna instalacja radiowa CB-home na wypadek W

Post autor: januwojt »

Dodam tylko , że antenę się sprawdza w miejscu instalacji , czyli w twoim przypadku na parapecie . To , że antena sie stroi na dachu samochodu nie gwarantuje , że ta sama antena sie zestroi bez żadnych ingerencji na parapecie .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”