Baza Eazy

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Nie wiesz czego nie słyszysz :) Z czasem się o tym przekoansz jak inni będą robić a ty nie będziesz słyszeć. Nie masz porównania do żadnej anteny pionowej dedykowanej na te pasma.

Ja mam na dachu 2 anteny CB: jedna zestrojona na 12m a druga na 10m i różnica jest spora kiedy się przełączam między nimi. Nie mówiąc o GP na 15m, który zostawia te antenki daleko w tyle a stoi na ziemi a nie na dachu.

Gratuluję radia, teraz trzeba popracować nad antenami.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Besserwisser pisze:Nie wiesz czego nie słyszysz :) Z czasem się o tym przekoansz jak inni będą robić a ty nie będziesz słyszeć. Nie masz porównania do żadnej anteny pionowej dedykowanej na te pasma.

Ja mam na dachu 2 anteny CB: jedna zestrojona na 12m a druga na 10m i różnica jest spora kiedy się przełączam między nimi. Nie mówiąc o GP na 15m, który zostawia te antenki daleko w tyle a stoi na ziemi a nie na dachu.

Gratuluję radia, teraz trzeba popracować nad antenami.
M
Domyślam się, że do 'dobrych' warunków mi daleko ale mam już jakąś namiastkę pracy na innych pasmach niż tylko 11m :-) Nad antenami już dumam - zastanawiałem się wczoraj gdzie ewentualnie zmieścić deltę SP3PL ale za duża jak na moje obecne warunki (widziałem na żywo u SP5SDD - kawał anteny).

Pewnie skończy się na ciąganiu sznurków dookoła domu :-)

Jak to mówią - nie od razu Rzym zbudowano ;-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Szkoda kasy na PL. Kupuj drut miedziany i się po robi
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
zibix123
Posty: 289
Rejestracja: 2010-02-06, 21:27
Lokalizacja: Chełmno / JO93FI

Post autor: zibix123 »

Dobre radio ten Kenio Eazy, :-D Zamontuj G5RV MFJ i będziesz zadowolony z jej pracy na wszystkich pasmach.U mnie sprawuje się ona dobrze.Skrzynka stroi od 28MHz-14MHz na 1.1-1,3 a 10MHz-3,5MHz - 1,4-1,8.
Baza: YAESU FT-450 /Baofeng UV-3R+/MFJ-902/QJE 30A + Sirio 2016/G5RV multiband MFJ-1778
Mobil: President Jackson 2 + Sirio ML145
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

zibix123 pisze:Dobre radio ten Kenio Eazy, :-D Zamontuj G5RV MFJ i będziesz zadowolony z jej pracy na wszystkich pasmach.U mnie sprawuje się ona dobrze.Skrzynka stroi od 28MHz-14MHz na 1.1-1,3 a 10MHz-3,5MHz - 1,4-1,8.
Wszystko fajnie, tylko czy Eazy ma 2 punkty 15-20m wysokie żeby ją podwiesić :)
Poza tym to marny wybór: http://www.karinya.net/g3txq/g5rv/
Fan dipole bedzie pracował rezonansowo, nie dociągany ATU co tylko powoduje straty.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Pewnie skończy się na ciąganiu sznurków dookoła domu :-)
Dobra metoda , przerobiłem trochę drutów i jako LW i jako dipole . Wtedy się dowiedziałem to o czym pisze Bess , czyli ile nie słyszałem na antenie Sirio 827 . Co z tego że stroi mi ja ATU aż do 40 m, jak zwykły drut rozwieszony na drzewach i naciągnięty sznurkiem do prania słyszy kilkakrotnie więcej . Bawię się zwykłym drutem 2,5 mm2 z kabla wielożyłowego odzyskanego po remontach w pracy. Jak będzie kilka dni wolnego pobawię się z zamkniętą deltą .
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Ze sprytnie porozwieszanego drutu można stuknąć 100 krajów w jeden dzień. Dobicie do 150 już trochę zajmie a potem czas na zmiany. Mówię oczywiście o SSB, bo na CW lata sie znacznie dalej i lepiej :-D
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Nie mam żadnych drzew ani wysokich punktów, do których mógłbym się zaczepić :-) Myślę, że dobre rozplanowanie i trochę drutu to będzie najlepsza opcja :-)

[ Dodano: 2012-07-19, 22:24 ]
Update: z zewnętrzną skrzynką antenową (we współpracy z tą wbudowaną) udało mi się zestroić Imaxa jeszcze na 18, 14 i 7MHz :-) Pewnie skuteczność licha ale przy dobrych warunkach może coś się 'ustrzeli' ;-) Tak więc na ten moment mam 10,11,12,15,17,20,40m, z czego na 10,11,12 i 15m robiłem bez problemu łączności. 20 i 40m nie miałem jeszcze okazji sprawdzić ale to tylko kwestia czasu :-) Wiadomo, że będzie to kiepska namiastka tego, co można uzyskać z dedykowanej anteny na dane pasmo ale na początek to zawsze coś :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Eazy pisze:
Francuz pisze:Tego życzę bo oczekiwałem na więcej od tej anteny ...
Francuz - a czego więcej oczekiwałeś od anteny na 10m (fabrycznie jest robiona na to właśnie pasmo) za 450zł? Multibanda na KF? :-)
Odgrzeję nieco kotleta ponieważ wpadł mi w ręce do pobawienia się Yaesu FT-857.
Bez żadnych ceregieli do dotychczasowych pasm 10, 11 i 12m doskoczyły 15 i 17m (szczegóły w logu SN2012UP na qrz.com)
IMAX-2000 być może jest na tych skrajnych pasmach przygłuchawy, ale SWR ma w granicach 1,8 więc praca jest w pełni bezpieczna.
Niestety do 20m bez skrzynki nie sięgnąłem :-(
Sprawdź swoją instalację, a jeżeli nic nie znajdziesz to chyba powinieneś pomyśleć o innej antenie o czym już zresztą było mówione w tym temacie.
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Tak, jak pisałem powyżej:

10,11,12 i 15m stroi praktycznie bez skrzynki (ale używam, żeby nie męczyć końcówki przy SWR w okolicach 2,0 na 12m)

Do tego z dodatkową, zewnętrzną, skrzynką stroi na 17,20 i 40m. Na samej wbudowanej nie chce niestety 'zatrybić'.

Jak na razie pracuję (bez większych problemów) głównie na 10,12,15 i 20m. Na 17 i 40 nie miałem jeszcze okazji na QSO - przypuszczam, że sprawność anteny jest tu drastycznie niska.

Co do instalacji to nie ma co za wiele sprawdzać - antena jest trochę nisko nad dachem i to główna bolączka mojej instalacji. Może przed zimą 'dźwignę' ją z 1m wyżej :-) Do tego mam zamontowany GPK, który też ma wpływ na zestrojenie i może być przyczyną różnic pomiędzy naszymi antenami.

Tutaj opisywałem (z wykresami) różnicę 'z' i 'bez' :-) Niestety tylko okolice 11m (nie było jeszcze radia KF i skupiłem się na zakresach wówczas dla mnie użytecznych):

topics7/imax-2000-z-gpk-i-bez-vt15880.htm
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Post autor: Francuz »

Eazy pisze:z dodatkową, zewnętrzną, skrzynką stroi na 17,20 i 40m
to mi gdzieś umknęło - jeśli tak jest to nie ma co dyskutować tylko gratulować sprzętu i życzyć wielu dalekich potwierdzonych :-D
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Francuz pisze:
Eazy pisze:z dodatkową, zewnętrzną, skrzynką stroi na 17,20 i 40m
to mi gdzieś umknęło - jeśli tak jest to nie ma co dyskutować tylko gratulować sprzętu i życzyć wielu dalekich potwierdzonych :-D
Tylko pytanie o skuteczność , z tego co rozumiem stroi dopiero zewnętrzna skrzynka. Skuteczność może być jak w tandetnej mobilówce na zasadzie ,, Widzę CIę to Cię słyszę ''
Awatar użytkownika
qball12
Posty: 43
Rejestracja: 2012-06-19, 20:41
Lokalizacja: Wien

Post autor: qball12 »

januwojt pisze:
Francuz pisze:
Eazy pisze:z dodatkową, zewnętrzną, skrzynką stroi na 17,20 i 40m
to mi gdzieś umknęło - jeśli tak jest to nie ma co dyskutować tylko gratulować sprzętu i życzyć wielu dalekich potwierdzonych :-D
Tylko pytanie o skuteczność , z tego co rozumiem stroi dopiero zewnętrzna skrzynka. Skuteczność może być jak w tandetnej mobilówce na zasadzie ,, Widzę CIę to Cię słyszę ''
Wydaje mi się, że Francuz ociupinke sarkastycznie to napisał... :-)
<b >Mobil: Harry III + Sirio ML-145 (był Yosan CB-300)
Zapas: Yosan 120 + AS-100

Instalacja: Link do instalacji</b>
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Nie ma się co oszukiwać - skuteczność raczej mizerna przy takich kombinacjach. Chociaż jak są warunki to na 20m bez problemu robię łączności (również poza Europą). O 10,12 i 15m nie wspominam bo tu wszystko śmiga jak powinno.

Powiem tak - jak na antenę CB to nawet nieźle daje radę na KF :mrgreen: Nie ma co odnosić tego do dedykowanych anten na KF bo to inna bajka. Jest to jednak jakaś alternatywa dopóki czegoś nie zmienię :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Na bazie kosmetyczne zmiany :-)

Doszła nowa zabawka w postaci słuchawek z mikrofonem dynamicznym na pałąku. Jedyne jakie znalazłem z dynamikiem - wszędzie elektrety wymagające osobnego zasilania. Do tego obudowa samej wkładki jest dosyć spora, więc z czasem będzie można coś podłubać. Słuchawki mają jeden minus - szybko robi się wnich gorąco. Pod tym względem Razer Carcharias biją je na głowę (w Razer'ach można kilka godzin siedzieć w pełnym komforcie) ale z kolei Razer'y mają elektreta a mi nie chciało się już bawić w doprowadzanie zasilania na wkładkę.

Obrazek

Do tego na bazie pojawił się Wouxun KG-UV2D (wielkie dzięki bobik :-D ) oraz Ranger DX2950 z zalutowanym filtrem Cerad oraz niesamowicie przyjemnie działające w AM i FM radio Danita 640AM. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony pracą i kulturą odbiornika w tym radio. Jak tylko zakupię auto to zapakuję tam Danitę. Radio jest gabarytów U68/Walkera ale moim zdaniem pracuje przyjemniej niż oba te razem wzięte.

Z kolei Ranger przeszedł kilka drobnych zabiegów. Dostał filtr Cerad, wyprowadzone zasilanie na 6-ty pin (Road Devil pracuje bez baterii), lekko poprawione SQ. Radio grzmi w eterze (informacje z raportów) a i odbiorczo działa całkiem przyzwoicie :-)

Obrazek

Obrazek

Pod słuchawki z mikrofonem wykonałem okablowanie, które pozwala na podłączenie mikrofonu do gniazda radia oraz dodatkowo na drugim kablu jest pedal switch. W ten sposób mam dwie ręce wolne przy laptopie lub TRXie, PTT pod nogą i mik na pałąku przy słuchawkach. Słuchawki są wpięte w dodatkowe, zewnętrzne, DSP, które w tandemie z Kenwood'owskim DSP działa naprawdę wybornie :-) Kabel ma wyprowadzone gniazdo jack pod wtyk mikrofonowy oraz duże gniazdo jack i wtyk pod nożne PTT. Umożliwia to podłączenie dowolnego przełącznika PTT po odłączeniu pedal switch'a.

Obrazek

Obrazek

Dodatkowo przerobiłem skrosowanego R232 (na wersję 'prostą') i za pomocą mini express card mam interfejs do Kenwooda, który pozwala mi podłączyć radio pod laptopa (np. do współpracy z Winlog'iem).

Obrazek

I to chwilowo na tyle :-) Niestety to, co najważniejsze (czyli anteny!!!) nadal bez zmian :-/
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”