Antena bazowa u jero

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

jero

Antena bazowa u jero

Post autor: jero »

Witam.
I nadeszła ta wiekopomna chwiła, że stanęła u mnie antena bazowa.

Antena Almas-Blau 5/8x6 futura zawieszona na maszcie 6 m od ziemi a od dachu garażu 3m(narazie). Mam już przygotowaną rurę do przedłużenia tylko muszę pomyśleć nad dobrym zamocowaniu odciągów.

Antena zestroiła się na 26,000-1,8 27,200-1,2 28,000-2,0 Używałem miernika SWR krzyżowego Farum FS264. Więcej nie kombinowałem z SWR

Teraz tylko trzeba pomyśleć nad lokalizacją radia w domu i pociągnąć kabel bo domu,bo na razie podłanczam się pod radio do samochodu,a i zasilacz jakiś zakupić.Na to też przyjdzie czas.

Na ta chwile to wszystko,będę informował o postępach na bieżąco.
Awatar użytkownika
noid
Posty: 977
Rejestracja: 2010-03-13, 17:24
Lokalizacja: Norwich [UK]
Kontakt:

Post autor: noid »

No, od czegoś trzeba zacząć:) Oby do przodu!

Jakiego kabla antenowego użyłeś?
jero

Post autor: jero »

noid pisze:
Jakiego kabla antenowego użyłeś?
RG-213 od kolegi Młody
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Brawo Tomek :-D .
Pamiętam jak się człowiek cieszy z pierwszej stacjonarki :-D
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Post autor: Piotrek-Bytom »

Robi wrażenie :-o
Awatar użytkownika
LOHEN
Posty: 1970
Rejestracja: 2009-11-21, 16:55
Lokalizacja: DX London
Kontakt:

Post autor: LOHEN »

Dobra robota :!: Teraz już tylko trzaskać łączności.

Obrazek Obrazek
jero

Post autor: jero »

LOHEN pisze: Teraz już tylko trzaskać łączności

Na lokalu już łączności były, w mojej okolicy siedzi grupa ludzi z SD na 26,325 lub 26,165 USB.
Antenę muszę jak najszybciej dać te 3 m wyżej ,co mam juz przygotowany masz by wyskoczyć nad domy i drzewa z okolicy.Choć jak myślę tragedii nie mam.
Młody

Post autor: Młody »

Elegancko :-)
jero

Post autor: jero »

Mała zmiana,antena powędrowała bliżej domu i wyżej 3m.
Zdjęcie anteny od dołu
Widok anteny od podwórka
I obok domu

A tu jeszcze radio z zasilaczem i mikrofonem miejsce na razie tymczasowe na strychu, choć może zostanie, tylko trzeba jakoś radio zamocować i wymienić blacik.Miejsce bardzo ciche.
Choć na razie nie jestem zadowolony z pierwszych prób po zmianach :evil:
Coś mi się wydaje że radio nie radzi sobie z zasilaczem z Inboxa.ale to w innym temacie może jutro po spokojniejszych testach.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

czemu sobie nie radzi :?:
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Hummer130
Posty: 794
Rejestracja: 2011-04-14, 15:33
Lokalizacja: JO90NF / Sosnowiec

Post autor: Hummer130 »

Ja bym ten zasilacz dał gdzieś niżej bo np mój trochę hałasuje i mnie to denerwowało.
Jesteś bardzo wiele wart jeśli walczysz ze swoimi słabościami.
jero

Post autor: jero »

Hummer130 pisze:Ja bym ten zasilacz dał gdzieś niżej bo np mój trochę hałasuje i mnie to denerwowało.
Zasilacz leży na podłodze,obok radia wylądował tylko na sesje zdjęciową.
cassiopeia pisze:czemu sobie nie radzi :?:
W radiu słychać taki równe bbbrrrryyyy (takie byczenie ) nie było tego w samochodzie gdy podłączałem bazówkę.
Po południu przyniosę AQ i sprawdzę czy to zasilacz czy czasem inne sprzęty domowe.
AdamB

Post autor: AdamB »

cassiopeia pisze:czemu sobie nie radzi :?:
No właśnie. Przyłączam się do pytania.
U mnie, taki zasilacz, dawał sobie radę z Jackson-em I (wcześniej z Lincolnem), "pigułką" KL 203-P, Harry-m III, miernikiem SWR PM-2C i PM-1C, miernikiem częstotliwości FRQ-8FC, zasilaniem dwóch mikrofonów oraz korektora graficznego i to wszytko jednocześnie, a tu nie daje rady z jednym TRX-em, którego maksymalna moc, to 20W?
Coś jest z zasilaczem "nie teges".

To, co jest na zdjęciu poniżej, było zasilane z jednego zasilacza Xbox 360 (wersja 16A).
Oczywiście, nie nadawałem z dwóch TRX-ów jednocześnie, ale miałem, do Jacksona I, dołączony wzmacniacz (którego nie ma na zdjęciu, wspominałem o nim wcześniej), a zasilacz nawet nie jęknął:

Obrazek

Obrazek


Montaż anteny bardzo ładny ... oby Ci służyła długo i prawidłowo. Do pełni szczęścia, w Twoim montażu anteny, brakowałoby mi jeszcze jednego poziomu odciągów, pomiędzy podstawą masztu, a już istniejącymi odciągami .... tak w połowie lub w 2/3 wysokości, mierzonej od podstawy do już zamontowanych odciągów.
Może przeginam, bo sam mam maszt na dachu bloku i boję się, że każda ewentualna awaria mocowania masztu/anteny, zagraża czyjemuś życiu, ale w przypadku Twojego montażu, jeżeli wiatr zacznie napierać na antenę, to na istniejących odciągach, stworzy się podparcie dźwigni, która wygnie maszt w połowie, pomiędzy mocowaniem podstawy, a mocowaniem odciągów masztu (dość długi i niechroniony odcinek rury). Należy pamiętać, że odciągi napierają, na maszt, pionowo w dół, więc wystarczy lekkie odgięcie masztu od pionu, poniżej linii odciągów, a dalej można sobie wyobrazić.
To samo przytrafiło się mi, gdy na antenę Spectrum, założyłem stylonowe odciągi, żeby się nie wygięła na wietrze (ogólnie niska jakość materiałów anteny):

Obrazek

Dałem tylko jeden poziom odciągów i anteną się wygięła dokładnie w połowie mocowania anteny, a mocowaniem odciągów na antenie.
Gdybym dał drugi poziom odciągów, antena byłaby bardziej stabilna.

Adam
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

AdamB pisze:Należy pamiętać, że odciągi napierają, na maszt, pionowo w dół
to sie nazywa siła wyboczenia materiału. wszystko można obliczyć jaki siły przeniesie i jaki moment. i w którym punkcie dać mocowanie odciągów.
mój zasilaczacz ciągnie alinco dx70 z mocą wyjściową 100W, którego na chwilę obecną użytkuję.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
jero

Post autor: jero »

AdamB napisane jest że radio nie radzi sobie z zasilaczem, a nie NIE ZASILACZ Z RADIEM taka mała różnica a dużo zmienia.

Chodzi o buczenie w radiu którego wcześniej nie było.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”