Pomysł na stację

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Patriko
Posty: 541
Rejestracja: 2010-10-02, 20:54
Lokalizacja: JO82XH

Post autor: Patriko »

Ferbus pisze:No ja podejrzewam że ten adapter (zasilacz) będzie siał (zakłócał pracę radia), dlatego proponuje żebyś przerobił sobie najlepiej zasilacz od xboxa 203W 16,5A.
Ja mam na działce przerobionego atxa i nie narzekam, ale słyszałem że niektóre również sieją...
Musisz sprawdzić ten adapter, być może będzie ok, ale wątpię.

Ja miałem i chyba jeszcze gdzieś taki zasilacz mam, nic nie siało.
goldmann
Posty: 12
Rejestracja: 2012-11-15, 14:28
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: goldmann »

a co powiecie o tej przetwornicy ktora podalem w pierwszym poscie, nie nadala by sie?
AdamB

Post autor: AdamB »

Można sprawdzić. Kasa nie jest duża. Nawet jeżeli będzie zasiewać (choć nie powinien, bo rekomenduje go sklep ze sprzętem CB, ale i te sklepy, czasami .....), to dużo nie stracisz.
Wydajność prądowa, jak do radia 4W, wystarczy z nawiązką, ale w/g mnie, jeżeli coś kosztuje około 50 PLN (do tego przesyłka), a za tę samą cenę możesz mieć zasilacz o wydajności 16A (i to już rozwiązanie sprawdzone), to ja wybrałbym zasilacz od Xbox. Kiedyś, na 100%, zmienisz radio, dokupisz jakieś "peryferia" i będziesz potrzebował więcej prądu. Z tamtego zasilacza, nie wyciśniesz już nic więcej, a dla np. TRX-ów, typu Lincoln lub Jackson I, 6A, to skrajne minimum, a nawet już deczko zbyt mało (bo powinno być trochę zapasu).
Przemyśl sprawę, bo "Ci się nie pali". Jeszcze nie masz radia, a żaden z zasilaczy "nie ucieknie".

Adam
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

Adam ma racje, na pewno znajdziesz gdzies zasilacz z xboxa za nieduże pieniądze.
I co najważniejsze to nie zakłuca.
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
Awatar użytkownika
KaeRZet
Posty: 484
Rejestracja: 2011-03-25, 17:47
Lokalizacja: USA

Post autor: KaeRZet »

Jak na pierwszą parapatówkę spoko ...\

JAk chcesz mieć baze - kieruj się podpowiedziami tych co już mieli, lub mają stacje bazowe...
Dobrze radzą . Zasilacz inny !

Antenna na parapecie nigdy nie będzie bazą :P będzie parapetówą :P tak to się nazywało 10 lat temu i będę to tak nazywać po wszechczasy ! Sam miałem parapetówę jak miałem naście lat ;-) Ale jak osiągasz z tego 4km i to Ci wystarcza , ENJOY. Pamiętaj że będziesz miał większy "fun" kiedy jakość waszej rozmowy będzie bez żadnych szumow itd.. ;-) albo szwagier zajedzie po mleku do sklepu po drugiej stronie budynku i koniec zabawy/rozmowy :-P

Ja bym nazbierał jeszcze troche złotówek i z racji że mieszkasz na 4piętrze, dokupiłbym przewodu , zarobił końcowki postawił magnesówkę na dachu na jakąś blache, 4 cegłówki na blache i będzie bliżej do bazy jak do parapetu ;-) osiągi 2x lepsze - mniej zakłoceń a same koszta nie wiele większe ...

Pozdrawiam , powodzenia w kreowaniu bazÓwki ;-)
AdamB

Post autor: AdamB »

Zgadzam się z przedmówcą.
Deczko kasy więcej (tyle co na kabel), a osiągi, z dachu, podniosą "wydajność" sprzętu.
Jeszcze, tak szczerze, wystarczyłoby zapytać na Forum, o używaną antenę 1/2 fali lub jakąś 5/8 (i takie bywają w piwnicach Kolegów). W podobnej cenie, jak nowa "samochodówka", a baza byłaby z prawdziwego zdarzenia ....
Wydaje się, że mała antena, byle zasilacz i to wystarczy ... ale nie jest to prawdą.
Za tydzień, może miesiąc, zmienisz, Kolego, sprzęt ... masz to jak w banku.
Gdybyś szukał nowej i taniej anteny bazowej (na początek wystarczającej), to tu masz link:

http://www.eps.bielsko.pl/default.php?cat=5

Adam
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

Ewentualnie sam możesz zrobić dipola na 11m i rozwiesić go na dachu.
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

za grosze kupi zasilacz 2-3A i do onana 109 starczy. Antena?? na dach, bo z parapetu będzie lipa - wiem to z doświadczenia.
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
goldmann
Posty: 12
Rejestracja: 2012-11-15, 14:28
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: goldmann »

no dobrze przpuscmy ze sobie kupie taka anteke stacjonarna z tej stronki http://www.eps.bielsko.pl/default.php?cat=5 i wystawie ja na dach to co wtedy musze ja uziemic? i jak to zrobic?
AdamB

Post autor: AdamB »

Antena, na dachu, musi być uziemiona.
Kupujesz drut 8 mm (ocynk/do wykonywania instalacji odgromowych).
Łączysz, tym drutem, maszt anteny/metalową podstawę anteny z istniejącą instalacją odgromową budynku.
Jeżeli nie ma takowej, to sam wbijasz rurę stalową (raczej grubszą niż 1"), jak najgłębiej dasz radę, łączysz maszt anteny z tą rurą. Można, także, zakopać kawał stali i z nim połączyć antenę, ale jest to znacznie trudniejsze (kopanie dziury).
Ja podłączyłem maszt anteny do istniejącej instalacji budynku, ale dodatkowo, dla pewności (instalacja budynku nigdy nie była sprawdzana), wbiłem rurę w studzienkę burzową (cały rok stoi woda gruntowa) i instalację bloku podłączyłem do tej rury w studzience.

Obrazek

Obrazek

Niestety ... nie mam zdjęcia, na którym można by pokazać podłączenie instalacji budynku do rury w studzience burzowej.

Adam
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Post autor: SQ9RNU »

Przerabiałem również , chyba jak każdy z nas trochę sprzętu.

jeśli chcesz tanio to do zwykłego radia ( o mocy do 4-5 W ) wystarczy stary zasilacz z komputera ( ATX ) - zwierasz dwa kable ( żółty i zielony jak dobrze pamiętam ) i działa.
Sam tak pracowałem przez dobre kilka miesięcy - nawet na wstęgach mogłem pogadać ( 20 Watt ).

Zasilacz wyrwiesz jak poszukasz na allegro za 10-15 zł ( taki 350 Watt).

Kiedyś robiłem też test anteny mobilowej na balustradzie balkonu u mnie w domu .
Co ciekawe stacje oddalone ode mnie o ok 30 km nawet nie zauważyły różnicy ,że nie ide z 1/2 falówki jaką miałem zwykle podpiętą .
Lecz u mnie to zasługa lokalizacji ( pagórek nieosłonięty ).

Ale jeśli nie jesteś pozakrywany to na początek da rady.

Za 270 zł , które planujesz poświęcić to możesz coś już stworzyć .

Ale co do anteny to zastanów się mocno - lepsza będzie najgorsza półfalówka niż najlepsza mobilówka na parapecie.

1/2 falówkę za pare groszy kupisz - załóż temat w Giełdzie - na pewno ktoś tam ma w garażu .
-=- SQ9RNU -=-
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

Zamiast męczenia sie z rurą, w celu zrobienia uzimienia możesz zrobić uziemienie z czegoś takiego: http://www.screwfix.com/p/earth-rod/13335 ,do tego uchwyt: http://www.screwfix.com/p/earth-rod-clamp/13801 .
wiem że to ze strony angielskiej, ale nie wierze że w PL nie ma takich rzeczy.
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
goldmann
Posty: 12
Rejestracja: 2012-11-15, 14:28
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: goldmann »

dzięki za pomoc ale mam na bloku instalację odgromową więc podłącze się pod nią, a czy maszt i antena muszą być podłączone osobno czy można bezpośrednio od masztu zrobić jedno połączenie pod instalację?
AdamB

Post autor: AdamB »

Jeżeli przykręcisz antenę do masztu, to już wystarczy. Po tym, należy wykonać tylko same połączenie masztu z uziemieniem.

Adam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”