Co to za antena - Cobra

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Co to za antena - Cobra

Post autor: MarcinC5User »

KubaLu pisze:normalnej podstawie magnetycznej folia musi być
No właśnie wiem ale tak jak pisałem wcześniej to jak ją założyłem to SWR poszedł w górę. Ok po pracy wrzucę foto jak to od spodu wygląda ;-) i założe drugą folie (bo tą 1 wyrzuciłem po założeniu jak się pogorszyło) oraz sprawdzę przejście z oplotu na folię :-)
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Co to za antena - Cobra

Post autor: MarcinC5User »

Właśnie rozebrałem antenkę i oto co ujrzałem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sprawdzałem czy jest przejście miedzy folia a oplotem, ale go niema (miernik pokazuje mi opór ok. 1 Ohma)
Druga sprawa to jak chce sprawdzic przejscie miedzy ta blacha do ktorej jest przyklejony magnes a magnesem to rowniez nie ma przejscia.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
KubaLu
Posty: 604
Rejestracja: 2013-01-22, 21:46
Lokalizacja: JO82KI

Co to za antena - Cobra

Post autor: KubaLu »

Praktycznie do 1-3 ohm możemy traktować jako przejście, jak nie będzie więcej niż 5 też będzie ok. Powinno być przejście pomiędzy magnesem a blachą. Ja bym podkleił folią tak aby było przejście z tej śruby. Na to wszystko cienka guma (mam nadzieję że jest tam jakiś kapturek od dołu ;-) ) i mierzymy SWR
Baza: FT-857 + end-feed 40-10m + 8el OWL 2m
Baza: IC-2725 + x50n
Mobil: 1/4 2m + uv-82

Obrazek
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Co to za antena - Cobra

Post autor: MarcinC5User »

KubaLu pisze:mam nadzieję że jest tam jakiś kapturek od dołu
Chodzi Ci o kapturek który osłania tą nakrętkę? Bo jeśli tak to nic takiego nie ma.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
KubaLu
Posty: 604
Rejestracja: 2013-01-22, 21:46
Lokalizacja: JO82KI

Co to za antena - Cobra

Post autor: KubaLu »

nie chodzi mi oto czy na końcu jest jakaś guma pod anteną ?
Baza: FT-857 + end-feed 40-10m + 8el OWL 2m
Baza: IC-2725 + x50n
Mobil: 1/4 2m + uv-82

Obrazek
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Co to za antena - Cobra

Post autor: olo_r »

XxxCinuxxX pisze:Wlasnie odebrałem antenke ;-) tylko mam pytanie bo antenka stroi się następująco 1-1.1 20-1.3 40-1.8 a nie chciał bym ciąć promiennika bo z tego wynika ze jest za długi, czy jest sposób np. dostrojeniem jej kablem żeby troszkę spadł SWR? Bo w sieci znalazłem taki oto opis:
"Strojenie przeprowadzamy na środku pasma.
Wstępnie docinamy kabel do długości odpowiadającej nieparzystej
ilości ćwiartek fali razy współczynnik skrócenia (0,66 dla kabli z izolacją polistyrenową: przykład: 3 razy 2,75[ćwiartka fali: 11m : 4 = 2,75] razy 0,66=5,445m) i dodajemy 30 centymetrów na docinanie. Ucinamy po 3 cm i po każdorazowym ucięciu kontrolujemy zestrojenie. W praktyce SWR kabla nie powinien przekraczać 1,05. W miarę możliwości zastosujmy gruby kabel gdyż ma on zazwyczaj dużo mniejsze tłumienie niż kable cienkie. Poza tym jest on najczęściej podwójnie ekranowany, co wpływa korzystnie na ilość emitowanych zakłóceń."
Pojemnością czyli w podstawce można by dokręcic jakąś śrubkę grubą zamiast tego lizaka albo jeszce z dwie podkładki odizolowane od goracej częsci
KubaLu pisze:....... w normalnej podstawie magnetycznej folia musi być - jest to 1 z okładek kondensatora a 2 okładka to blacha samochodu. Im większa powierzchnia okładek i mniejszy dystans tym lepsza masa dla anteny (kondensator zwiększa swoją pojemność i lepiej przewodzi w.cz.) - w skrócie mówiąc ;-) Sprawdź jeszcze czy masz przejście z oplotu kabla na tą folię -tak dla pewności ;-)

No co Ty kolego wypisujesz - ja mam podstawke faruna i nie jest pełna. Musi być kondensator czyli część podstawki styka się z dachem. Ale nikt ni powiedział, że musi byc folia.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
KubaLu
Posty: 604
Rejestracja: 2013-01-22, 21:46
Lokalizacja: JO82KI

Co to za antena - Cobra

Post autor: KubaLu »

olo_r, musieć nie musi - tu się zgodzę, ale folia nie zaszkodzi - pojemność tego kondensatora jest odwrotnie proporcjonalna do odległości okładek i wprost proporcjonalna do powierzchni - folia znacząco zwiększa pojemność ;-)
Baza: FT-857 + end-feed 40-10m + 8el OWL 2m
Baza: IC-2725 + x50n
Mobil: 1/4 2m + uv-82

Obrazek
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Co to za antena - Cobra

Post autor: olo_r »

No no dokładnie. Jak się dołoży od spodu (blachy) to można potestować. Ja tak zestroiłem śrubą i kluczem Thundera 27 a wszędzie klepią, że kablem :shrek:

Czyli albo góra albo dołem. Można jeszcze wodzik na promiennik i poprzesuwać.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Co to za antena - Cobra

Post autor: cassiopeia »

Skroc promiennik i nie zawracaj sobie glowy
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
MarcinC5User
Posty: 264
Rejestracja: 2013-07-28, 14:02
Lokalizacja: Zabrze

Co to za antena - Cobra

Post autor: MarcinC5User »

No właśnie że szkoda mi ciąć ten promiennik, wiec nie pozostaje mi nic innego jak przykleić tą folie i dostroić tak anrenke żeby nie przekroczyła SWR 2.0 ;) No chyba że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł jak obniżyć SWR.
K-PO DX 5000 v6 + Santiago 1200 + W zapasie Sirio ML 145 ;) A okazyjnie Thunderpole Tank Whip 1/4 :D
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Co to za antena - Cobra

Post autor: olo_r »

ale wystarczy zmienić podstawkę albo zmienic dopasowanie na dole i bedzie całkiem inna sprawa. Ciąć to zawsze można jak juz wszystko zawiedzie.

Nie moja antena - róbta co chceta
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”