wybór sposobu montażu i anteny ...

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

krzysiekjx1
Posty: 162
Rejestracja: 2011-05-08, 18:37
Lokalizacja: dolnośląskie

wybór sposobu montażu i anteny ...

Post autor: krzysiekjx1 »

jako miejsce idealne do montażu anteny przyjmuje się środek dachu pojazdu, a co zrobić gdy pojazd jest typu dostawczy blaszak i jego wysokość to 3,3m??? ale rynienka z boku to ok 0,5m niższy punkt mocowania ewentualnego uchwytu??? a i oba rozwiązania zakładają ograniczenie szczytu anteny na wysokości 4m :!: no + 20cm może przejdzie jakoś ;-)
rozważanie ma na celu wskazać czy iść w krótszą antenę mocowaną w otwór dachu?? czy dłuższą na uchwycie rynienkowym mając na uwadze że w bezpośrednim sąsiedztwie będzie płaszcz blachy :idea: ,
nie wiem czy to coś dobrego ale widziałem dłuższe anteny na dachach takich pojazdów z wygiętym promiennikiem,ale czy to ma sens też nie wiem czy to tylko rozwiązanie z konieczności i odbiera jej skuteczność???
w użyciu ze względu na gabaryty Lafayette Ermes + Sirio ML-145
leżakuje w szafie nówka Valery Philipines+ Pan432+Sirtel S9
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Tu niestety pojawia się dylemat, bo wygodny montaż nie zawsze idzie w parze z jakością działania. Ostatnio często widzi się montaże na przednich maskach w dostawczakach, czy właśnie z boku na rynience. Zakłada się również DVki i znacznie pochyla. Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czego dokładnie oczekujemy. czy ma działać jak najbardziej dookólnie, czy tylko do przodu. Montaż na rynience pogarsza znacząco nadawanie w lewo/prawo. Montaż na przedniej masce na uchwycie pogarsza nadawanie do tyłu. Położenie anteny o jakieś 45-50st. może dać różne skutki w kwestii zmiany SWR. Tutaj chyba najlepiej będzie zamontować na SPS-Inox coś na przedniej masce.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
Pawciu
Posty: 1111
Rejestracja: 2009-09-22, 18:42
Lokalizacja: Skierniewice KO01BW87

Post autor: Pawciu »

zamontuj sobie antene typu sirio omega 27 mała i dobra jak na swoją długość na środku dachu i będzie elegancko na moim sprinterze mam omega 27 na środku dachu i ta antena będzie dobra jako anty misiek a jeżeli chcesz prowadzić łączności na 20 km to antene 2m załóż twój wybór
k0nr4d pisze: Tutaj chyba najlepiej będzie zamontować na SPS-Inox coś na przedniej masce.
będzie lepiej ściągac do przodu ale rozmowy za nami będą słabo słyszane a antenka typu omega 27 na środku dachu sie do tego na da :->
M1. Johnny III tuning + President texas 208 + ESP-12

Nigdy nie narzekaj , że w życiu masz pod górę , jeżeli zdecydowałeś ,że idziesz na sam szczyt
krzysiekjx1
Posty: 162
Rejestracja: 2011-05-08, 18:37
Lokalizacja: dolnośląskie

Post autor: krzysiekjx1 »

ja doskonale wiem że nie ma w tej sytuacji idealnych rozwiązań ale szukam jak najlepszego i realnego do wykonania a wiec sugestie ...."2m".... nie mają racji bytu bo to auto służy do pracy a nie po to żebym myślał kiedy ją zostawię pod wiaduktem za sobą lub zeszlifuje :lol: montaż na masce nie wchodzi w rachubę bo to mniej współczesne auto o bryle sześcianu wiec ta opcja odpada ;-)
wątpliwość jest tylko w kwestii czy iść w dłuższą (lepszą ale i droższą ) antenę przy globie dachowym czy wziąść krótszą (gorszą ale i tańszą) i zamontować ją w tym lepszym punkcie jakim jest środek dachu???

i czy ma to jakikolwiek sens? czy jest to utopienie paru złotych a w zamian nic nie uzyskam?

czy może całkiem w innym kierunku i rzucić sie na helikalną? niby przy mniejszej długości konstrukcji od tradycyjnych jej osiągi są porównywane w stosunku 1 do 1,5???i jaki wpływ na pracę tej konstrukcji anteny ma umieszczenie jej przy globie ???
w użyciu ze względu na gabaryty Lafayette Ermes + Sirio ML-145
leżakuje w szafie nówka Valery Philipines+ Pan432+Sirtel S9
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Skoro tak, to na Twoim miejscu zakupiłbym Deltę lub Gammę na dachu i lekko ją pochylił, skoro chcesz zachować 4m wysokości całkowitej. Helikal 1m będzie na pewno lepiej się sprawował niż zwykła metrówka, bo cewkę ma na całej swojej długości. Używałem Delty - odsłuch taki, jak na 1.5m, nadawanie pomiędzy 1m a 1.5m.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
max
Posty: 2529
Rejestracja: 2008-08-03, 11:21
Znak/ranga: 161CBF023
Lokalizacja: Oświęcim JO90OA

Post autor: max »

k0nr4d pisze:Używałem Delty - odsłuch taki, jak na 1.5m, nadawanie pomiędzy 1m a 1.5m.
a o wytrzymałosci mozesz cos napisac ???
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Oczywiście, mam garaż tzw blaszaka, czyli może 2m wysokości do drzwi, gdy są otwarte. Wjechałem parę razy do niego zapominając położyć antenę, nic się nie stało, ale to dlatego, że była na główce Lemma i ząbki się nie zgadzały. Któregoś wieczora wjechałem z nią, a potem - nie wiem sam czemu - cofnąłem i usłyszałem trzask. Byłem pewien, że antena jest w dwóch kawałkach i jakie wielkie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, że antena jest cała i położyła się do przodu :-P
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: cassiopeia »

zawsze do takiego helikala mozna zastosowac sprezyne. wtedy kedy napotka na przeszkode zegnie sie nie uszkadzajac jej
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sahim »

Ja bym jednak odpuścił helikale i zainwestował w jakiegoś "druciaka" o długości takiej żeby o nic nie wadzić. Helikale odbiorczo są dobre, nadawczo już nie jest tak fajnie, wytrzymałośc - zdecydowanie wygrywają anteny prętowe (to że komuś helikal się nie ułamał to raczej szczęscie niż standard). Środek dachu, firmowa antena i łączności będą jak ta lala - tym bardziej że ten dach znajduje się dośc wysoko.
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Michas pisze:nadawczo już nie jest tak fajnie
Jeśli porównujemy do anteny prętowej o tej samej długości, to są również fajne :-)

Delta i Gamma są w wersji ze sprężyną.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
krzysiekjx1
Posty: 162
Rejestracja: 2011-05-08, 18:37
Lokalizacja: dolnośląskie

Post autor: krzysiekjx1 »

delta i gamma są w wersji ze sprężyną :-P
do garażu nie wjeżdżam :lol: wiec to zmartwienie odpada

zamontowałem czasowo helikala na uchwycie rynienkowym (bodajże jakiś wynalazek faruna i może stąd taki efekt) i w porównaniu do wcześniej tam zamontowanego Dominatora to nawet czapki śliwek bym za niego nie dał jeżeli chodzi jego jakość pracy

czyli mam rozumieć że definitywnie dążyć do montażu na dachu kosztem długości anteny bo i tak nic nie polepszę dłuższą gdy zamontuje ją na rynience ???
w użyciu ze względu na gabaryty Lafayette Ermes + Sirio ML-145
leżakuje w szafie nówka Valery Philipines+ Pan432+Sirtel S9
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Tak, na dachu będziesz miał porządną przeciwwagę, a na rynience będzie bida.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
krzysiekjx1
Posty: 162
Rejestracja: 2011-05-08, 18:37
Lokalizacja: dolnośląskie

Post autor: krzysiekjx1 »

moje myśli też się tak układają a że jest to pracochłonny montaż to nie dziwie się że jednak mało mobili tak ma :mrgreen:
no tylko teraz decydując sie na takie rozwiązanie powinienem sie ograniczyć do 1m (jeżeli tzw druciak bo helikala nawet metrowego w pionie nie postawie)
-presidenty odpadają bo i można na każdym kroku na forum wyczytać że to strata kasy
-lemmy ze względu na jakość na chińskim poziomie (bez sensu kupować tanią antenę która od razu wymaga doinwestowania w kabel itp)
myśli krążą wokół marki sirio i sirtel :roll:
w użyciu ze względu na gabaryty Lafayette Ermes + Sirio ML-145
leżakuje w szafie nówka Valery Philipines+ Pan432+Sirtel S9
Awatar użytkownika
Pawciu
Posty: 1111
Rejestracja: 2009-09-22, 18:42
Lokalizacja: Skierniewice KO01BW87

Post autor: Pawciu »

bierz sirio omega 27 i montuj ją na środku dachu zobaczysz zadowolony będziesz z niej i jej osiągów
M1. Johnny III tuning + President texas 208 + ESP-12

Nigdy nie narzekaj , że w życiu masz pod górę , jeżeli zdecydowałeś ,że idziesz na sam szczyt
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

krzysiekjx1 pisze: jest to pracochłonny montaż
Ale najbardziej skuteczny i najmniej inwazyjny wbrew pozorom :-)
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”