Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7776
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: Hasan-Łódź »

Udostępniam artykuł z mojej strony, w której opisuję jak zinterpretować specyfikację samochodowej anteny CB:

http://anteny-cb-radia.pl/lodz/anteny-c ... -anteny-cb

Wg mnie - lektura obowiązkowa dla początkujących. Być może ukróci to dywagacje o mocy anteny i spektakularnym zysku.

Tradycyjnie proszę o uwagi, gdyby coś było nie tak.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Przykładowo antena 3/4 fali bardzo dobrze sprawuje się w łącznościach międzynarodowych (korzystając z fali odbitej), a antena 5/8 będzie lepiej sprawować się w łącznościach lokalnych (fala przyziemna).
3/4 fali promieniuje w górę co jest mało korzystne czy to do DX czy do ględzenia po okolicy.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Dobra lektura przed wizytą w MediaExpert - gdzie przy mnie sprzedawca wychwalał antenę o długości ok 30 - 40 cm deklarując jej zasięg min 15 km, dodatkowo porównując ją w osiągach do zasięgu ML145.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Rotten
Posty: 140
Rejestracja: 2009-07-20, 22:50
Lokalizacja: Trojmiasto

Post autor: Rotten »

Marcin Sandomierz pisze:Dobra lektura przed wizytą w MediaExpert - gdzie przy mnie sprzedawca wychwalał antenę o długości ok 30 - 40 cm deklarując jej zasięg min 15 km, dodatkowo porównując ją w osiągach do zasięgu ML145.
to jeszcze nic. Kolega w EuroAGD miał jakis egzamin wewnętrzny. Korzystając z tego, że egzaminator wyszedł na chwilę z sali "dla podwyższenia poziomu" zadzwonił do mnie z pytaniem: czy szklana cewka zwiększa zasięg anteny CB? Oczywiście powiedziałem, że nie ma znaczenia czy cewka jest szklana, czy nie i co się okazało? "Prawidłowa" odpowiedź na to pytanie była "TAK" ;-)
Jackson II ASC tuning Konektor + K-PO EC2018 (Filipiny) tuning Konektor + Sirio T5000 w dziurce po FM
Awatar użytkownika
Skorupa
Posty: 1361
Rejestracja: 2011-03-18, 10:49
Lokalizacja: Wieluń JO91GF

Post autor: Skorupa »

Rotten pisze:czy szklana cewka zwiększa zasięg anteny CB?
A mówią, że nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi...
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7776
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Ty się znasz, ja się znam, tylko co z tego...

Na wystawie w sklepie mamy obok siebie President Missouri Export oraz Pirata.
Stwierdzenie "a szwagier powiedział, żeby kupić antenę ze wzmacniaczem tudzież szklaną cewką" słyszę codziennie kilka razy. Kiedyś się uśmiechałem, teraz przywykłem :mrgreen:

Tak nakierowany klient nigdy nie uwierzy, że Pirat jest lepszy. Na szczęście do niektórych trafia przekaz rzeczywistości ;-)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AntekPabianice »

Hasan-Łódź pisze:Tak nakierowany klient nigdy nie uwierzy, że Pirat jest lepszy.
Psychologia klienta: sprzedawca zawsze wciska kit. No, chyba że potwierdza wstępny wybór klienta :mrgreen:
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7776
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Toż nawet Lepiejwiedzący nawet napisał, że kit wciskamy, chociaż nigdy u nas nie był :mrgreen:
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Hasan-Łódź pisze:Toż nawet Lepiejwiedzący nawet napisał, że kit wciskamy, chociaż nigdy u nas nie był :mrgreen:
Jakbyś miał coś interesującego w ofercie to pewnie byłoby inaczej :)
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Ptaszyna
Posty: 44
Rejestracja: 2014-11-17, 19:32

Re: Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: Ptaszyna »

Hasan-Łódź pisze: Tradycyjnie proszę o uwagi, gdyby coś było nie tak.
To ja poproszę uzupełnić ten fragment o 1/2 i 1/4. Z góry dziękuję. ;]

"Parametr ten ma znaczenie przy antenach bazowych (stacjonarnych), gdyż wpływa realnie na zasięg odbioru i nadawania. Przykładowo antena 3/4 fali bardzo dobrze sprawuje się w łącznościach międzynarodowych (korzystając z fali odbitej), a antena 5/8 będzie lepiej sprawować się w łącznościach lokalnych (fala przyziemna)".
Wojak
Posty: 83
Rejestracja: 2014-11-21, 15:51
Lokalizacja: małopolska

Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: Wojak »

Kupując pierwsze CB, wziąłem Lemm AT 1063 mag sugerując się opinia sprzedawcy - "ta jest najlepsza i najmocniejsza, bo ma dwie cewki" :-D
Uniden PC122 + Sirio Titanium 1200 Mag
President Taylor III + Sirio Omega 27 Mag
Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: stevie13 »

Mnie najbardziej mordują plastikowe "talerzyki". Ciekawe, po co to wstawiają...
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Re: Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: Bax »

Witam Kolego Przemku
artykuł bardzo fajny, ale po przeczytaniu nasunęło mi się pewna nie jasność. Jestem użytkownikiem nietypowych anten typu sprężyna marki Thunderpole. I czytając dogłębnie poradnik nie wiem do jakiej klasy anten ja zakwalifikować (mini orbitor) jeśli chodzi o długość elektryczną jak tez do której grupy anten ja zakwalifikować. Biorąc pod uwagę iż jej wysokość to tylko 89cm, ale posiadając cewkę powietrzną jej długość wzrasta. Czyli jak ja traktować jako do 1m czy raczej powyżej 1m. Teraz jak to przełożyć według Kolegi poradnika na jej sprawność jeśli chodzi o zasięg? Pracuje ona w zestawie z Albrechtem AE 2990 AFS i skuteczne łączności (AM na podstawie) kształtują się w zakresie terenu zurbanizowanego w promieniu 13-15km. Czyli gdzie ją zakwalifikować bazując na w/w poradniku.
Bardzo zależy mi na opinii Kolegi i sugestii bo cenie sobie osoby związane z naszym hobby.
z poważaniem i radiowym pozdrowieniem piotr
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: olo_r »

stevie13 pisze:Mnie najbardziej mordują plastikowe "talerzyki". Ciekawe, po co to wstawiają...

dla jaj :) nie no jest cel - czytałem gdzies ale nie ma sensu wnikać. :mrgreen:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Jak interpretować parametry samochodowej anteny CB

Post autor: olo_r »

na postoju to najlepiej do podstawki na PL na środku dachu napiąć w pionie promiennik z druta dł prawie 1/4 fali i pogadać i się samemu przekonać co znaczy "antena bez cewki" a komercyjnie to jak najdłuższa ale to zawsze będzie blisko GP a nie jakies 1/2 a tym bardziej nie 5/8 :)
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”