Jak powinno wyglądać prawidłowe strojenie.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Jak powinno wyglądać prawidłowe strojenie.

Post autor: Marek »

WItam!
Koledzy mam pytanko nabyłem unidena 520 i antenke sirio ml145 wszystko ładnie zmontowałem pojechałem dostroic i tego właśnie dotyczy moje pytanie: Jak powinno wyglądać takie strojenie? Koleś który to robił (niby fachowiec - specjalista) poskakał w kilku miejscach po dachu raz udało mu sie cos zmierzyc w innym miejscu jakos nie bardzo. Ogólnie stwierdził ze wskazanie wacha sie pomiedzy 1,3 (na środku dachu) a 1,1 (na tylnym prawym bokdu dachu), nic innego nie robił gdyż twierdzi ze taki zakres to jak najbardziej norma. Dla mnie laika w tym temacie (jak narazie), gdyż jest to moje pierwsze radio, jego "strojenie" nie wzbudziło zaufania stąd pytanko czy tak to powinno wygladać, a jeśli nie to po czym poznać ze człowiek ma jakiekolwiek pojecie w tym temacie?
Sugeruje się również tym że mnie słychać podobno świetnie (8-10 km w mieście) ale ja ludzi słysze niespecjalnie. Pomóżcie, podpowiedzcie coś.
Pozdrawiam i z góry dzięki.
Marin.
Awatar użytkownika
BASTIAN
Posty: 510
Rejestracja: 2007-01-23, 16:27
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Post autor: BASTIAN »

kolego marin81, zajrzyj pod
viewtopic.php?t=56
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Strojenie ant. magnetycznej wyglada tak:

Antenka w miejscu gdzie Ci najlepiej pasuje , tzn . najłatwiej postawic zdjac itp. , Gośc bierrze reflektometr (SWR-miernik ) podpina pod radyjko i ant. sprawdza i przy błędach reguluje batem ( przy ml-kach) tzn . w cewce na jek końcu jest 1 lub 2 śrubki do trzymania bata. A bacik przy regulacji , góra lub dół.. Jesli SWR jest wyższy na #1 oc #40 to bacik w góre , jesli na odwrót to w dół.
Zgadza sie ze jesli w danym miejscu nie uzyskasz danego SWR-a to przestawianie ant , pomaga.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Dzięki za pomoc!
Pomiary jak zdążyłem sięj juz wcześniej zorientowac wyszły całkiem ok tylko człowiek raczej nie profesionalny. A najbardziej bylem zaskoczony tym, ze sprawiał wrażenie, ze sam nie jest pewien czy robi to dobrze. I to wszystko w dosyć dużym i dobrze wyposażonym sklepie.
Zdziwiło mnie również ze na brzegu dachu SWR lepszy niż na środku.
W każdym razie dzięki wszytskim.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Witam,
wlasnie przeczytalem powyzsze posty i domyslilem sie ze to o mnie mowa.
Dla sprostowania (nie mam tu zalu o wyrazanej opini kolegi) powiem szczerze ze sam sie zdziwilem ze SWR na rogu auta wyszedl lepszy niz na srodku, zwlaszcza ze Miernik mi tego nie wykazywal.
Co do profesjonalizmu to oczywiscie rzecz subiektywna, na co moge tylko powiedziec ze czesto osoby sie dziwia za co placa zwlaszcza ze nie uzywamy miernika laczacy kabel antenowy z radiem tylko jest to urzadzenie podpinane bezposrednio pod kabel antenowy (radio jest zbedne). Praca przy naszym urzadzeniu wyglada mniej efektownie, a czesto bardzej efektywnie niz przy uzyciu normalnego miernika swr.
Przepraszam za taki wywod ale......co tu duzo mowic ambicja :mrgreen: ;-)
Awatar użytkownika
BASTIAN
Posty: 510
Rejestracja: 2007-01-23, 16:27
Lokalizacja: BYTOM
Kontakt:

Post autor: BASTIAN »

cbworld pisze:Witam,
wlasnie przeczytalem powyzsze posty i domyslilem sie ze to o mnie mowa.
Dla sprostowania (nie mam tu zalu o wyrazanej opini kolegi) powiem szczerze ze sam sie zdziwilem ze SWR na rogu auta wyszedl lepszy niz na srodku, zwlaszcza ze Miernik mi tego nie wykazywal.
Co do profesjonalizmu to oczywiscie rzecz subiektywna, na co moge tylko powiedziec ze czesto osoby sie dziwia za co placa zwlaszcza ze nie uzywamy miernika laczacy kabel antenowy z radiem tylko jest to urzadzenie podpinane bezposrednio pod kabel antenowy (radio jest zbedne). Praca przy naszym urzadzeniu wyglada mniej efektownie, a czesto bardzej efektywnie niz przy uzyciu normalnego miernika swr.
Przepraszam za taki wywod ale......co tu duzo mowic ambicja :mrgreen: ;-)
no i oto właśnie chodzi :!: :idea: :!:
przede wszystkim KONKRETY :!:
teraz wszyscy wiemy co i jak było i jak wyglądało :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”