Solarcon A-108 - rezenzja po krótkim teście.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Solarcon A-108 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: Sahim »

Dzięki uprzejmości Hasana otrzymałem na testy antenę Solarcon A108 mag. Antena o długości nie większej niż 27cm, na podstawie magnetycznej o średnicy około 8cm. Po kolei opiszę dalsze wrażenia z „unboxingu” i eksploatacji antenki. Dalsze – bo pierwsze wrażenie brzmi: „Co to za kikut, chyba nie na pasmo CB?”
Antena oryginalnie zapakowana w blister, kabel ciasno zwinięty w szpulę o średnicy około 8cm, o dziwo okazał się na tyle elastyczny że po rozwinięciu zapomniał swoje ciasne transportowe położenie i ładnie ułożył się wzdłuż samochodu – za jakość kabla duży plus. (Inna sprawa że temperatury letnie, nie mniej niż 20 kilka stopni - do 30 kilka, nie wiem jak zachowałby się w zimie).
Magnes o średnicy około 8-9cm, bardzo mocny, jakość „trzymania” się blachy bez zarzutu. Spokojnie utrzymuje antenę o długości 50-60cm (sprawdzane na Solarconie 202). Niestety miejsce gdzie kabel wchodzi do magnesu słabo wykończone. Kabel wchodzi w metalowa rurkę i obłożony jest niedokładnie dopasowanym termokurczem, woda ma spore szanse dostać się do środka. Podstawa zabezpieczona jest przyklejoną warstwą tworzywa sztucznego zamiast gumy, w moim egzemplarzu tworzywo nie jest centralnie dopasowane do powierzchni podstawy – w wyniku czego w jednej strony zachodzi na krawędź podstawy – z drugiej go brakuje i metalowa krawędź podstawy ładnie rysuje dach przy jej sciąganiu – bo miejsce bez podkładki magnes najsilniej przyciąga do dachu.. Generalnie – zakup gumy na magnes lub folii do dachu wskazany.

Sama antena wykonana solidnie, zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi, sztywna mocna. Składa się z cewki z dwoma zewnętrznymi pierścieniami służącymi do strojenia (jak w np. w President Iowa) oraz krótkiego kawałka „bata” z fiberglasu (długości papierosa..) zakończonego gustownym kapturkiem. Jakość wykonania bez zarzutu.
Bezpośrednio po wyjęciu z opakowania i postawieniu na dachu – analizator pokazał „dołek” w okolicach 26Mhz. Jednak pokręcenie pierścieniami zaledwie o 5mm wysokości cewki spowodowało ładne dostrojenie się antenki do częstotliwości 27.180Mhz – analizator pokazał okolice SWR = 1.12, a na krawędziach pasma okolice SWR=3.

Od tej chwili zacząłem właściwe testy, głównie odbywały się w warunkach miejskich (Kraków) zarówno w lekkim tłoku (godzina 6.00 rano) jak i po południu – kiedy miejski zgiełk osiąga swój zenit. Sprzęty testowe to Walker ( poprawione ASC i rf-gain przez Sinad), Jackson II (poprawione ASC przez Konektor) i AT6666 v1 z mojej strony, po drugiej stronie mój kolega z Herbertem 1 i Sirio ML145 oraz różni przygodni kierowcy którzy zechcieli odpowiedzieć na moje zapytanie. Przeważały anteny dłuższe – nie zapamiętałem nikogo z anteną poniżej 1m.

Testy wykazały kilka prawd, po pierwsze, „gwarantowana” :mrgreen: w zabudowanym centrum odległość czytelnego odbioru na Solarconie A108 to 1.5km maks. Taka odległość wyszła nam w testach z kolegą (jeździł po mieście ja stałem w jednym miejscu, próby przeprowadzone na kanale innym niż 19. Po przekroczeniu tej odległości jego sygnał mi zanikał – ale ciekawostka – on słyszał mnie nieco dalej niż ja jego. Taka sama odległość wyszła mi również w próbach z różnymi innymi kierowcami – po przekroczeniu 1.5km odbiór u mnie stawał się nieczytelny.

Kolejna prawda jest taka że w sprzyjających warunkach (ja na górce) chociaż ciągle w tym samym mieście, słyszałem czysto ludzi pytających o drogę w odległości około 9km. Niestety nie udało mi się do nich dowołać i uzyskać odpowiedzi ale faktem jest odbiór czysty i bez zakłóceń. (dla znających Kraków – szpital w Prokocimiu – trasa wylotowa na Kielce).

Po trzecie - zupełnie inaczej (lepiej) sprawa ma się poza terenem miejskim. Radio można rozkręcić całkowicie, o ile nie spotkamy po drodze żadnego generatora zakłóceń w rodzaju reklam, szpitala itp. – będziemy mieć ciszę w aucie. Dystanse na które możemy się porozumieć wzrastają do 3-4km, czytelny odbiór zdarza się nawet z 10km.

Podsumowując, na pewno nie jest to antena uniwersalna i dla każdego. Maniaków łączności nie zadowoli wcale, nie spodoba się tym którzy chcą wiedzieć co się dzieje w mieście dalej niż na 1.5km. Najbardziej nada się na trasy – ale trzeba pamiętać że muszą być mocno uczęszczane. No i przede wszystkim będzie świetna na wysoki samochód – nie trzeba ściągać przy wjeździe do niskiego garażu. Dla mnie kończy się z nią przygoda. Jedyne co mi w niej pasuje to magnes (mały, ale wariat :-P )

Koniec i bomba, kto doczytał ten.. wykazał się cierpliwością ;)
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Solarcon A180 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: AntekPabianice »

Po takim "kikucie" nie ma co spodziewać się rewelacji, czyli jakości odbioru/nadawania anten 2-metrowych. Należy mieć tego świadomość i porównywać z innymi wykałaczkami, jak wypada na ich tle. Z recenzji wynika, że antena nieźle sobie radzi i może być to niezła alternatywa dla właścicieli niskich garaży, częstych gości galerii handlowych z parkingami podziemnymi.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
rokefeler27
Posty: 945
Rejestracja: 2013-08-11, 21:07
Znak/ranga: 161CBF152
Lokalizacja: JO90LE

Solarcon A180 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: rokefeler27 »

To i ja podzielę się wrażeniami ;-)
Użytkowałem A 108 z przejściówką na PL.Antena zamontowana w dziurce po FM z tyłu kombi,zestroiła się na #19- 1.1 a na skrajnych kosmos (bezpieczne użytkowanie od kanału 10 do 30)
Potwierdzam słowa Sahim, słyszy lepiej niż nadaje na załączonym ASC słyszałem stacje bazową z 8-9 km wyraźnie ( radio teylor III)
Solarcon łapie zakłócenia od silnika, słychać popierdywanie na ręcznym SQ , na ASC cisza :mrgreen: ( po zmianie anteny na SG CB 1000 LUB T 5000 pierdów nie ma, astra III 1,8 benzyna)

Mimo mniejszych rozmiarów działa lepiej niż mini 40 konektor ;-)

Antena idealna dla osób, co chcą tylko słuchać i uważają ,że metr to za dużo :-P

EDIT
Testowałem na obrzeżach Katowic (6km od centrum i kilka razy w trasie po 200km)
CRE 8900 Konektor+ Konektor Mini 40/SG CB 1000/T 5000 + Maas KM 510 + nokia sp3
Było: Taylor III, Realistic Trc 474, Harry III i V2,Legend III,Anyton Smart,Walker,SS 3900N, Sunker Elite Three,Johnny II, ML-145,Solarcon A-108,Omega 27, AS 100, Turbo 3000 ktoś pożyczył i nie oddał
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Solarcon A-108 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: Hasan-Łódź »

Promiennik A-108 nie stroi się na adapterze DV-3/8 Sirio. Bezpośrednio w podstawach 3/8 oraz na adapterze PL nie ma tego problemu.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
daniel e36
Posty: 140
Rejestracja: 2010-07-31, 20:34
Lokalizacja: kalisz

Solarcon A-108 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: daniel e36 »

Hassan masz jakąś na testy z miłą chęcią bym przetestował bym na Kaliszu w pętlach , bo masakra jest . mam parę takich miejsc .Bo testowałem już różne jak i radia tak i anteny po przez 3001 ss 1200 sg cb 1400 ml 145 triflex , jedna która się opatła to predator K10 ale z nadawaniem to kupa była . Radia też różne mtech leged III poprawiony alinco dr 135 DX coba 200 gtl dx crt 2000 president george . Nie znalazłem złotego środka
1 mobil- President George President Missouri PAN DM 432 MT i głośnik Benefon
2 mobil cobra 200 GTL DX SS 1200 KPO NM 452 filipińczyk ASTATIC ROAD DEVIL RD 104
3 mobil Alan 18 President Missouri Astatic Road Devil RD 104
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Solarcon A-108 - rezenzja po krótkim teście.

Post autor: Hasan-Łódź »

No tej antenie to daleko do złotego środka ;-)

Nie mam już tych anten na testy - wszystkie promocyjne zostały już sprzedane rok temu :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”