Zysk anteny a odbiór

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

andrzejlisek
Posty: 3
Rejestracja: 2016-12-11, 13:05

Zysk anteny a odbiór

Post autor: andrzejlisek »

Z tego, co wiem, większość anten mobilowych to antena ćwierćfalowa skrócona z cewka wydłużającą, bo pełnowymiarowa antena musiałaby mieć długość ok. 2,7m.

Wiadomo, że przy antenie skróconej, im dłuższa, tym lepsza. Przy nadawaniu, sprawa jest jasna, bo moc ERP zależy od mocy nadajnika i zysku anteny (także od wielu innych czynników, ale rozważamy użytkowanie różnych anten w tym samym miejscu w terenie, o tej samej porze dnia), jak antenę zmieni się na inną o większym zysku, to zwiększa się moc ERP, a stacja przy tej samej mocy nadawania będzie dalej słyszalna (przy założeniu braku zmiany sprzętu u odbiorców).

Natomiast nie rozumiem, jak długość anteny (i tym samym zysk energetyczny) przekłada się na odbiór. W rzeczywistości, w eterze zawsze są zakłócenia utrudniające odbiór i w praktyce jakość odbioru tak naprawdę zależy od stosunku poziomu sygnału odbieranej stacji do poziomu zakłóceń. Jeżeli daną antenę mobilową wymienię na dłuższą (czyli o większym zysku), to czy to prawda, że będę lepiej odbierać korespondentów, ale będę również "lepiej" odbierać zakłócenia? Jeżeli tak, to czy efekt będzie taki sam, jak przed zmianą anteny, tylko, że czułość odbiornika może być mniejsza. Czy dobrze myślę?

Jeżeli tak, to wydaje mi się, że obaliłem twierdzenie, że długość anteny wpływa na odbiór. Skoro jednak długość anteny wpływa na odbiór, to jak to wytłumaczyć? Czy może czegoś nie uwzględniłem w rozważaniach?
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Zysk anteny a odbiór

Post autor: domino.pl »

Stań na otwartej przestrzeni bez zakłóceń i sprawdź odbiór na antenie 40cm i 220cm/270cm
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Zysk anteny a odbiór

Post autor: marekb »

Na dłuższej antenie masz lepszy stosunek, szumu-sygnał użyteczny.
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Zysk anteny a odbiór

Post autor: SP3UQE »

Dokładnie tak samo jak przy nadawaniu. Jeśli antena ma w określonym kierunku 3dB zysku w stosunku do dipola pólfalowego (tak dla przykładu) to znaczy ze wyemituje w określonym kierunku moc 3dB wyższą, niż zrobiłby to dipol pólfalowy, ale również przy odbiorze na jej zaciskach pojawi się sygnał 3dB wyższy, niz pojawiłby sie na dipolu pólfalowym (zakładając oczywiście ze sygnał nadchodzi z kierunku, w którym dana antena ma maximum charakterystyki)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”