UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Tu pytamy co kupić , do auta , domu, reczniaka itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

johny222
Posty: 40
Rejestracja: 2012-06-27, 07:43
Lokalizacja: Szczecin

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: johny222 »

Z uwagi, że wciągnęła mnie zabawa w spotterkę, dlatego też zaczynają pojawiać się nowe zabawki.
Najnowszą z nich stał się (pierwszy w moim życiu skaner:) UNIDEN UBC125XLT.
Celowo starałem się zakupić coś taniego, by móc przeznaczyć fundusze na zakup anteny / anten.
Po dwu dniowym zapoznaniu się ze sprzętem już widzę, że jednak brakuje czegoś skuteczniejszego na gnieździe BNC. W zamysłach zakupowych mam 3 anteny:
1. Zastąpienie fabrycznej antenki (przykładowo Nagoya NA-707, Diamond RH...),
2. Dostawienie na dachu mobila do już 2 anten kolejnej (np. Magnum Scan Stick 2000, Magnum Mini Scan V1),
3. Bazowa na dachu domu jednorodzinnego - 20km od lotniska (Sirio SD..., D-OR X..., Radmor...).

Jeszcze zastanawiam się o ile bazowa raczej nie znajdzie odpowiednika w antence przenośnej to jednak czy anten z punktów 1 i 2 nie zastąpić jedną droższą. Czy może zainwestować w porządną samochodową (minus to wygląd 3 anten na dachu, dodatkowe przepinanie pomiędzy antenami po wyjściu z mobila), a będąc już przy płocie na miejscu docelowym zmienić na fabryczną bardziej wygodną przy chodzeniu czy odpuścić samochodową, a zainwestować w coś na miejsce fabrycznej (minus to mniejsza i ciekawi mnie jak bardzo strata sygnału odbieranego wewnątrz auta).

Częstotliwości najczęściej nasłuchiwane to odpowiednio:
1. Lotnictwo cywilne
2. Lotnictwo wojskowe
3. Służby

Na temat skanerów jestem zielony, więc wszelkie podpowiedzi przygarnę z uwagą i możliwym zrozumieniem...
Awatar użytkownika
maraft1
Posty: 386
Rejestracja: 2011-01-11, 19:51
Znak/ranga: 161CB44
Lokalizacja: LUBLIN

Re: UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: maraft1 »

Powiem ci że do skanera do samochodu nie opłaca się raczej nic drogiego. Osobiście mam zrobioną z promiennika 50cm zalutowanego we wtyku, wkręcam w podstawę magnesową po ML-ce i działa jak lala. Lotnisko zbieram na działce z 40 km około 3-4 na 5s. Co do bazowej to Radmor.
]
johny222
Posty: 40
Rejestracja: 2012-06-27, 07:43
Lokalizacja: Szczecin

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: johny222 »

Dzięki za zainteresowanie.
Zasięg 40km jak najbardziej mi odpowiada na mobilu.
Obecne graty jakie mi zostały po poprzednich zestawach CB to:
Podstawy MFJ GOLIATH i jedna ciut mniejsza od goliatha, President Dakota V-2 (wraz z promiennikiem) i chyba właśnie MLka ma taką samą podstawę, Missouri chyba jeszcze mam kompletną. Teraz jestem wściekły, że wyrzuciłem połamaną Floridę i świński ogonek Georgia bo podstawy miały zgrabne i na mody jak znalazł :/
Masz jakiś namiar krok po kroku jak przerobić przykładowo Dakote na te 50cm? Lutownica jest więc z górki... :)

A jest sens fabryczną antenę skanera wymieniać na coś długiego (19,5cm-115cm) przykładowo Diamond RH-795? Rozumiem też, że rysunek (patrze na foto nie miałem jej w rękach) na teleskopówce opisuje,
że należy zmieniać jej długość odpowiednio do częstotliwości tak?

Patrze jednak tego Radmora 32812/1 (146-174 MHz) oraz Radmor 32812/2 (118-136 MHz) i się zastanawiam czy nie wytnie mi pozostałego pasma poza wyznaczonymi częstotliwościami? A może w tym przypadku niezbędny jest zakup 2 pałek /1 oraz /2 (ale to już 730zł łącznie) i czy nie opłacalny bardziej będzie zakup (za 220zł) szerokopasmowej SIGMA SE-900 DISCONE lub Sirio SD 1300 U (za 280zł)?
Skoro Twoja działkowa ogarnia 40km to myślę, że te 50km jak się uda uzyskać to odległość 20km będzie spokojnie czysta i czytelna i nic więcej nie wymagam :P
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: AntekPabianice »

johny222 pisze:Z uwagi, że wciągnęła mnie zabawa w spotterkę
(...)
a będąc już przy płocie na miejscu docelowym zmienić na fabryczną bardziej wygodną przy chodzeniu
Jak słuchasz tylko służb kontroli lotniska, przy którym się znajdujesz, to fabryczna wystarczy.
Jeśli również samolotów będących jeszcze w TMA, a zwłaszcza w sektorach ACC, to może być problem z odsłuchem na fabrycznej. Każda inna spełni Twoim oczekiwaniom.
Jak maraft1 napisał, zawsze możesz zrobić sobie ćwiartkę na pasmo lotnicze na złącze BNC (trochę kłopotliwe konstrukcyjnie - może być na UC1i przejściówka na BNC) i korzystać z niej w aucie, np na podstawie magnesowej.
Na dach budynku możesz tanio zrobić zwykły dipol 1/2 fali z rurek aluminiowych, im rurki grubsze, tym lepiej działać będą w szerszym zakresie częstotliwości. Z działania takiej anteny na pewno będziesz zadowolony. Na forum i innych stronach jest pełno opinii o dipolu.
Ja używam do skanera Nagoya NA-707, w aucie Magnum Mini Scan V1 (tu masz temat o tej antenie: http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?f= ... ead#unread" onclick="window.open(this.href);return false;) i właśnie dipola 1/2 fali na balkonie.
Magnum Scan Stick 2000 nie miałem, ale zbiera bardzo pozytywne opinie.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Jadzia
Posty: 4
Rejestracja: 2016-07-06, 00:19
Lokalizacja: Wieluń

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: Jadzia »

Warto wymienić fabryczną antenę ale nie warto pakować w to zbyt dużej kasy, bo powyżej powiedzmy 100zł różnica jest już minimalna.
Co do stawiania anteny na dachu przy skanerze ręcznym mija się to z celem.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: AntekPabianice »

Jadzia pisze:Co do stawiania anteny na dachu przy skanerze ręcznym mija się to z celem.
Bzdura.
Jadzia pisze:Warto wymienić fabryczną antenę ale nie warto pakować w to zbyt dużej kasy, bo powyżej powiedzmy 100zł różnica jest już minimalna.
Wiesz to z autopsji, czy piszesz coś, żeby reklamę w stopce było widać?
Już nie widać, a reklama czegokolwiek bez zgody administracji jest na forum zabroniona. Polecam przeczytać regulamin forum.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Jadzia
Posty: 4
Rejestracja: 2016-07-06, 00:19
Lokalizacja: Wieluń

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: Jadzia »

Reklama została zamieszczona przy okazji :)
Antena na dachu wprowadzi zbyt duże zakłócenia przy ręczniaku i skaner może "oszaleć", lepiej w takim przypadku zakupić skaner stacjonarny. Nie będę linkować do tematów ludzi którzy się znają bo pewnie Antek znowu usunie :lol:

Co do kupna drogiej anteny wiem to z autopsji. Przy skanerze ręcznym nie ma praktycznie różnicy pomiędzy anteną za 50zł a 150zł, a napewno różnica nie jest taka za którą warto dopłacić 100zł.
Ciekawostka antena zamówiona z chin za 20zł ma podobny zasięg jak RH770.
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: AntekPabianice »

Jadzia pisze:Antena na dachu wprowadzi zbyt duże zakłócenia przy ręczniaku i skaner może "oszaleć"
Może z innymi skanerami. I jak antena może wprowadzać zakłócenia? Będzie je generować? Może ARW nie wyrobić w odbiorniku i się zatka.
Co prawda, nie na dachu, ale na balkonie (2 piętro), Uniden 125XLT, bo o nim mowa, podłączony pod dipol 1/2 fali na pasmo lotnicze, również dipol 1/2 fali na 11 m, na 138 - 139 MHz idealnie w rezonansie i ani razu Uniden się nie przytkał. Funkcja Close Call działała idealnie, odbiór stacji oddalonych o ok. 20 km z silnym sygnałem.

Co do anten przenośnych, to różnie z tym bywa: zależy na jakie pasma, jaka dlugosc i konstrukcja.
Chińskie podróbki mogą działać podobnie, tylko z trwałością może być problem.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Jadzia
Posty: 4
Rejestracja: 2016-07-06, 00:19
Lokalizacja: Wieluń

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: Jadzia »

Tak chodziło mi właśnie o przytykanie. Możliwe, że te nowe Unideny sobie z tym radzą, ale wiem z innych tematów, że ludzie mieli z tym problemy.

Robiłam testy kilku anten i jeśli można to określić procentowo to:
- standardowa - zasięg 50%
- chińczyk teleskopowoy ala stary kasprzak - 70%
- rh770 - 75 no może 80%
Wzrost ceny znaczny a "zasięgu" mały.
Awatar użytkownika
ROMAN06
Posty: 953
Rejestracja: 2011-04-05, 17:40
Znak/ranga: 26GP013
Lokalizacja: HARASIUKI IO92VN

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: ROMAN06 »

Podlacze sie pod temat.

A co sadza doswiadczeni uzytkownicy o takiej antenie ?? http://m.ebay.co.uk/itm/131454699074?_mwBanner=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Gdyz kilka postow wyzej jest napisane ze skanner powinien miec odpowiednia dlugosc.
NAUCZYLIŚMY SIĘ LATAĆ JAK PTAKI PŁYWAĆ JAK RYBY ALE NIE POTRAFIMY ŻYĆ JAK BRACIA
Awatar użytkownika
maraft1
Posty: 386
Rejestracja: 2011-01-11, 19:51
Znak/ranga: 161CB44
Lokalizacja: LUBLIN

Re: UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: maraft1 »

Taką można zbudować za kilka zł po wizycie w sklepie z elektroniką. Robiłem takie ze 3 sztuki. Działa lepiej niż gumowa bo regulujesz wygodnie w vhf/uhf do ćwiartki. Cena/możliwości jak najbardziej za.
]
johny222
Posty: 40
Rejestracja: 2012-06-27, 07:43
Lokalizacja: Szczecin

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: johny222 »

Jestem - czytam - analizuje - jeszcze nie kupuje :)

Jak robiłem kiedyś porównanie anten CB to sprawa była dużo prostsza.
Z dostępnych w większości na rynku PL zrobiłem listę. Czytałem opinie wsadzając + / - przy każdej antenie i tak wyklarowało się 10-12 sztuk, potem analiza danych producenta, macanie- wykonanie- użycie materiałów- podatność na korozję- uszkodzenia, mocowanie- funkcjonalność, itp. Samo wyszło, że z listy zostaje ostatecznie 3 sztuki i ostatnia rzecz, która zdecydowała to wygląd. :)

Przy skanerze również postanowiłem poszukać (wolę zebrać opinie o kilkunastu antenach niż kupić kilkanaście anten i na własnej skórze oraz portfelu odczuć ich działanie:)
Postanowiłem posłuchać wujka Google, przeszukać różne forum i moja lista przekracza właśnie próg strony A4, a jeszcze wiem, że to nie koniec :P

Obecnie skaner stał się głuchy na fabrycznym kikucie, a może ja wybieram takie pory martwe do nasłuchu.
Zdecydowałem się zamówić przejście UC1-BNC za 5zł i iść z myślą Adama Słodowego... Przerobię 2 anteny po CB skracając je do ok. jedna 48cm druga 50cm by zapoznać się bardziej z częstotliwościami. Jak będę dokładnie znał odwiedzane częstotliwości i dopisze te, których mi brakuje to raczej samo ładne wyjdzie i moja lista nie będzie już taka obszerna :)
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

UNIDEN UBC125XLT - komplet anten - pomoc w wyborze

Post autor: Szpadyzor11 »

Czy 48 czy 50cm nie bedzie większej różnicy w odsłuchu, grunt żebyś ogarniał tą długość tak żeby nie było cewki z anteny CB. Aby to bylo bezpośrednio podłączone.
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić ? ? ”