Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Tu pytamy co kupić , do auta , domu, reczniaka itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bartek048
Posty: 503
Rejestracja: 2016-02-15, 20:35

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: Bartek048 »

Witam Kolegów!

Do tej pory byłem przekonany, że główka DV to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Brak potrzeby konserwacji, nikt przypadkowy w 5 sekund mi anteny nie zawinie dzięki śrubce Sirio, możliwość ustawienia anteny w pionie. Z anteną Delta 27 miał to być bezobsługowy zestaw. Jeździ mi się z nią lepiej niż z WA-27, mniej szumów, zasięg w moim terenie zbliżony, po przesiadce z Omegi 27 myślałem, że w końcu znalazłem to czego chciałem, zadowalające osiągi przy optymalnej wysokości ale ostatnio wybrałem się do galerii mokotów i niestety z Deltą nie da rady, i co teraz? Wysiadamy, kręcimy kluczykiem, opieramy się o samochód, kurtka już pobrudzona, kluczyk omyka bo nie mamy wprawy, ufff po 5 minutach i zablokowaniu ruchu udało się, antena złożona. Troche mnie ta sytuacja zniechęciła do tej DVki i znowu zacząłem szukać, tym bardziej, że będę tam jeździł co raz częściej.

Znalazłem anteny montażowe z serii Turbo, czy jest jakiś sposób na uniemożliwienie całkowitego odkręcenia anteny z główki? Tak, żeby chociaż utrudnić odkręcenie jej w minute. Skoro składać muszę Delte 27 to pomyślałem czemu by nie wziąć Turbo 5000, i tak składać trzeba, a w Turbo zajmuje to tyle co wysiąść i wsiąść do samochodu więc opcja zdecydowanie lepsza, tylko ta łatwość odkręcenia anteny, może da rade jakoś rozebrać główkę i zakontrować jakoś od spodu antenę, żeby można było ją tylko luzować do składania, a nie odkręcać.

I kolejna kwestia, czy Sirio Turbo 5000 wytrzyma wiadukt 3m przy prędkości 70km/h? Samochód ma 1,40 do tego 2m bata mamy 3,40. Często jeżdżę wiaduktem wysokim na 3m, WA-27 dawała radę, co z Turbo?

A, na podziemnym w galerii mokotów jest ograniczenie do 2m, może po prostu T3-27 będzie wyjściem bez zbędnego kombinowania?
Harry 3 Konektor Green + Sirio ML-145 + Uniden ESP-20 :)

Do sprzedania Intek FSP-30 :)
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: SP9 »

Pochyl ją i będzie ok....
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: AntekPabianice »

T5000 ma sztywny promiennik. Nikt Ci nie da gwarancji, że przy takiej prędkości się nie wygnie. Ewentualnie możesz sam spróbować lub zwalniać przed wiaduktem ;-)
Natomiast samo odkręcenie anteny to dosłownie 5 sekund. Jak nie chcesz odkręcać, to można ją położyć i na wysokim busie nie będzie widoczna, ale to już zawsze jakieś ryzyko.
Dolną cewkę śmiało można zostawić, ja przez długi czas odkręcałem antenę bez dolnej cewki i nikt się nie zainteresował dolną częścią anteny.
Pochylać Turbo do pracy nie polecam, wzrasta SWR do ponad 3 (delikatnie można, ale do pewnego momentu)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: SP9 »

Antek jakoś sobie nie wyobrażam że przed wiaduktem ktoś się zatrzymuję i kładzie antenę, kwestia pochylenia... wzrasta swr - no tak ale przy jakim kącie pochylenia ....80/70/60/...???. wystarczy delikatnie pochylić antenę do tyłu żeby przy uderzeniu w przeszkodę się prześlizgała a nie jak w przypadku stojącej sztywno stawiała opór....
co do montażu - PL będzie najbardziej uniwersalne
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: AntekPabianice »

Wojtek KR, obawiam się, że przy pochyleniu do tyłu antena może się jeszcze bardziej pochylić na przegubie, ale tego nie sprawdzałem. Nie sprawdzałem też, od jakiego kąta zaczyna rosnąć SWR. Przy położonej antenie miarka pokazuje powyżej 3,0.
Przy różnicy 40 cm spokojnie antena się ugnie bez szkód, wystarczy zwolnić, nie trzeba kłaść anteny ;-) (sam kilka razy zapomniałem złożyć turbiny przed wjazdem do garażu i promiennik ładnie się wygiął przy wysokości ok. 1 m od dachu auta)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Bartek048
Posty: 503
Rejestracja: 2016-02-15, 20:35

Nowa antena, instalacja od początku zamiast DV

Post autor: Bartek048 »

Wleci chyba koniec końców Firestik FS2 plus sprężyna, 25cm mniej od delty, cewka na górze więc myślę, że przepaści w osiągach nie będzie. Do tego coś konkretniejszego na trasy i zestaw da radę.
Harry 3 Konektor Green + Sirio ML-145 + Uniden ESP-20 :)

Do sprzedania Intek FSP-30 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić ? ? ”