Na co zamienić Ubota 520 XL?

Tu pytamy co kupić , do auta , domu, reczniaka itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

kurm28
Posty: 10
Rejestracja: 2009-08-03, 09:22

Na co zamienić Ubota 520 XL?

Post autor: kurm28 »

Witam

Po pierwsze pozwolę sobie wyrazić uznanie dla tych wszystkich, którym chce się odpowiadac po raz 10 tyś na to samo pytanie. :mrgreen:
Po drugie - niespodzianka - mam pytanie pt. "Jakie radyjko wybrać?" :evill:

Obecnie jestem posiadaczem Unidenka 520 XL, niestety Made in China.
Przesiadłem sie na niego z TTL 880.
Antenka Hustler 100

Powodem przesiadki było to, że w golfie, zamontowanie TTL w okolicach nóg pasażera było mocno kłopotliwe.
Chciałem mieć mniejsze radyjko, z lepszymi parametrami.
Poczytałem i wybrałem Unidenka.
Niestety cos z tym moim czytaniem było nie tak, bo przed zakupem trafiałem głownie na pozytywne opinie, natomiast po zakupie głównie na negatywne.
Niestety musze sie do negatywnych przychylić (przynajmniej chwilowo).
Radyjko - podobno przestrojone - szumi niemiłosiernie, zbiera słabo, nadaje tez bez rewelacji (aczkolwiek jak inny mobilek jest blisko, to słychac bez zakłoceń, więc pewnie z tym przestojeniem to nie jest lipa).
(Poza tym ma taką wadę, ze obcina poczatki wywołań.
Np jak ktoś woła: "Mobilki jak scieżka....", to mój uniden zaczyna mniej wiecej od trzeciej sylaby, czyli mam w glosniku: "....ki, jak scieżka..."
W takim przypadku to jest tylko denerwujące, ale czasmi obcina kawałki odpowiedzi i ciężko stwierdzić co odpowiadajacy miał na mysli.
Wiem, ze większość zwala to na zbyt późne nacisnięcie przycisku w gruszce, ale zbyt często sie to pojawia, żeby to była przyczyna. Cos kuleje.)

Oczywiście możliwe jest, ze to wina anteny (te szumy i zakłócenia) i w pierwszej kolejności to antene mam zamiar wymienić.
Stawiam na Sirio ML-145, aczkolwiek pan w sklepie polecał Sunkera ("Bo zapłaci pan połowę mniej, a będzie to samo".) Nie do końca jestem o tym przekonany, ale jeszcze sie zastanawiam.

Teraz pytanie w kwestii radyjka - ważne dla mnie jest - oprócz tego, zeby stosunek szumu do możliwych do zrozumienia rozmów był na dobrym poziomie, żeby radyjko było wymiarami podobne do Unidena 520 XL.
Pięknie się mi on zmieścił pod podłokietnikiem i ślicznie nie kolidujaco sobie tam siedzi.
Zauważyłem - dla mnie to nie takie oczywiste ;-) , że baaaardzo podobne do ubotka jest President Harry (pewnie dl atego, ze ubot był na nim wzorowany :mrgreen: ), ale wyczytałem również, ze drogie te radyjka i że można kupić cos taniej, a działające tak samo.

Pomóżcie proszę w wyborze radyjka (wszelkie uwagi nt anteny tez mile widziane), które spełni moje - nie wygórowane przecież wymogi. ;-) .

Dziękuję

pzdr
k.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

na początku antena później radyjko hustler i sunker to jedno wielkie badziewie nie ustany szum i swr duży możliwe że jak wymienisz anten (polecam ml-145 sirio i mildlanda) to polepszy ci się komfort jazdy z cb a co do unidena to nie jest takie złe radio miałem i nie powiem o nim nic złego .
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Anonymous pisze:na początku antena później radyjko hustler i sunker to jedno wielkie badziewie nie ustany szum i swr duży możliwe że jak wymienisz anten (polecam ml-145 sirio i mildlanda) to polepszy ci się komfort jazdy z cb a co do unidena to nie jest takie złe radio miałem i nie powiem o nim nic złego .
ale miałes Filipińczyka czy Chińczyka, bo podobno w tych dwóch to tylko obudowa jest taka sama? ;-).
Awatar użytkownika
bubutm
Posty: 470
Rejestracja: 2008-11-11, 16:40
Znak/ranga: SQ7ACP
Lokalizacja: KO01am
Kontakt:

Post autor: bubutm »

kurm28 pisze:(Poza tym ma taką wadę, ze obcina poczatki wywołań.
Np jak ktoś woła: "Mobilki jak scieżka....", to mój uniden zaczyna mniej wiecej od trzeciej sylaby, czyli mam w glosniku: "....ki, jak scieżka..."
A squelch jak masz ustawiony na minimum ? Jeśli masz dostęp do innej anteny to ją podepnij i porównaj jej osiągni z tą marnotą jaką jest husteler .
kurm28 pisze:czkolwiek pan w sklepie polecał Sunkera ("Bo zapłaci pan połowę mniej, a będzie to samo".) Nie do końca jestem o tym przekonany, ale jeszcze sie zastanawiam.
Człowieku jeśli nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto omijaj tą markę szerokim łukiem , nie zestroisz jej a przynajmniej będzie ciężko ! Miałem to wiem .
kurm28 pisze:Pięknie się mi on zmieścił pod podłokietnikiem i ślicznie nie kolidujaco sobie tam siedzi.
Zauważyłem - dla mnie to nie takie oczywiste ;-) , że baaaardzo podobne do ubotka jest President Harry (pewnie dl atego, ze ubot był na nim wzorowany :mrgreen: ), ale wyczytałem również, ze drogie te radyjka i że można kupić cos taniej, a działające tak samo.

Pomóżcie proszę w wyborze radyjka (wszelkie uwagi nt anteny tez mile widziane), które spełni moje - nie wygórowane przecież wymogi. ;-) .
Tu już zostaje allegro na przykład lub giełdy po różnych forach o tematyce cb . Jednemu pasuje żona , drugiemu teściowi :) Najlepiej podjechać do jakiegoś sklepu kazać sobie podpiąć posłuchać ocenić :)
Baza:
TRX: Kenwood TS590s ; Icom 735 ; Icom 2820 ; Yaesu FT 60; Alan CT-145
CB: COBRA 75 WX ST + Siro AS 100
Anteny: FD 4 (na wysokości 6m)
Awatar użytkownika
aixen
Posty: 915
Rejestracja: 2007-11-29, 17:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: aixen »

Zdecydowanie zacząłbym od zmiany anteny, lub choćby testu z pożyczoną od znajomego. Hustler jest poprawnie zaprojektowany elektrycznie, ale miewa problemy z jakością wykonania...

Firma nieistotna, ważne aby to była firmówka... długość... od 1 do 2 metrów. Wedle uznania.

Druga sprawa... sprawdź czy nie masz zakłóceń od elektryki auta. Odkręć bat od anteny i włącz radio (nie nadawaj) Jeżeli zbierasz silne szumy, to może tutaj leży przyczyna Twoich problemów. Jeżeli jest "cisza" to znalazłeś winowajcę. Pomóc może zmiana anteny na lepszą i dobre jej umasowienie (montaż na stałe). Jeżeli natomiast nie będzie zmiany, to spróbuj jak działa radio przy wyłączonym silniku. Jeżeli tutaj będzie cisza, to może pomóc podłączenie zasilania pod aku, albo dodatkowy filtr na zasilaniu.

Co do U520 i Presidentów Johnny i Harry... różne konstrukcyjnie radia choć dostawcą płyt głównych (lub przynajmniej projektantem) jest Uniden. Osobiście miałem Johhnego.
Proste, czułe radio, poprawnie działający FRG i SQ. Wadą jest słaby filtr ANL i... cena.

Ze swojej strony rekomenduję... :-P
Pamiętaj... prezentowane opinie stanowią tylko i wyłącznie moje zdanie na dany temat.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Dziękuję za rady.
Pójdę za nimi i bez dalszych ceregieli zakupię Sirio 145, bo niezależnie od wszystkiego, nawet jak bym miał zmienić radio, to antena tez by musiała być lepsza.

SQ ustawione jest rożnie, ponieważ kręcę nim ciągle, szukając miejsca, gdzie już nie szumi, ale jeszcze słychać co mówią. ;-)
Najczęściej jednak mniej więcej w połowie skali - RF Gain tak na 3/4.

Co do zakłóceń z silnika - ostatnio jakieś gwizdy zauważyłem, ale włączenie filtra pomogło.

Raz jeszcze dzieki.

pzdr
k
Awatar użytkownika
Skrzydło
Posty: 3066
Rejestracja: 2008-07-30, 19:15
Lokalizacja: JO91AS/ Kalisz
Kontakt:

Post autor: Skrzydło »

kurm28,

Tak to jest jak na Allegro kupuje się U520 :mrgreen:
Jak dla mnie radio nie przestrojone dobrze w 0 :mrgreen: i jest problem :lol:
http://www.oiris.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Więcej sprzętu niż talentu ;-)





Jeżeli używam tego emota :mrgreen: nie znaczy że jestem szydercą jak również nie ma manii wyższości :-)
Cogito ergo sum
Awatar użytkownika
paapas
Posty: 377
Rejestracja: 2008-02-15, 21:57
Lokalizacja: poznań

Post autor: paapas »

kurm28, Kolego mam golfa obecnie, jeździłem kiedyś w innym samochodzie z Ubotem i byłem z niego bardzo zadowolony, może trafiłem na wyjątkowy egzemplarz, ale do rzeczy, jeśłi zależy Ci na radiu o niewielkich rozmiarach polecam Yosan 2204, mam takie właśnie w golfie z anteną Lemm At 71 wsadzoną w dziurę po fm i działa ok, jeśli rozmiar Ci nie przeszkadza to jak najbardziej z pełną odpowiedzialnością polecam Alana 28.

[ Dodano: 2009-09-21, 23:19 ]
nadmień skąd jesteś, pewnie znajdzie się chętny by Ci pomóc.
Jutro jest w świecie baśni więc ciesz się dniem dzisiejszym:)
kurm28
Posty: 10
Rejestracja: 2009-08-03, 09:22

Post autor: kurm28 »

No własnie z tym przestrojeniem też mi chodziło po glowie, ale piszą ludzie, ze jak słychać bez szumów (a czasami słychać - jak nadawca jest blisko), to raczej przestrojone.
Powaznie zastanawiałem sie tez nad oddaniem ubotka do serwisu, ale byle gdzie oddawać nie chcę, a dobrego nie znam.
Mieszkam niedaleko Wrocławia i jeżeli możecie podać mi namiar na jakis sprawdzony, godny polecenia serwis to był bym wdzięczny.
(Albo nawet gdzieś w Polsce - w końcu firmy kurierskie działają . :-D )

W kwestii nowego radyjka - dziekuje za rade.
Najpierw sprawdze co sie bedzie działo z nowa anteną - później ewentualnie zaryzukuję oddanie radyjka do serwisu (jak sie jakis namiar pojawi) - a na końcu bede myślał o zmianie radyjka.
Niestety mimo wszystko nie chcę pakować anteny w dziurę w dachu i magnes jest dla mnie jedynym rozwiazaniem.
Nie chodzi mi też o jakieś strasznie dalekie połaczenia - odległości w granicach 6-7km będą OK, byle było słychać.

Co do Allegro - no cóż..... ;-)

pzdr
k
Awatar użytkownika
max
Posty: 2529
Rejestracja: 2008-08-03, 11:21
Znak/ranga: 161CBF023
Lokalizacja: Oświęcim JO90OA

Post autor: max »

Sinad CZęstochowa
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

max pisze:Sinad CZęstochowa
dziekuje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić ? ? ”