Przeróbka ne028A do CB

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Przeróbka ne028A do CB

Post autor: leitodj »

Witam, na wstępie witam wszystkich forumowiczów. Posiadam zasilacz z oferty Nord Elektronic NE028A, regulowany do 20 V i do 2,5 A. Zasila aktualnie radyjko samochodowe ALAN 199-A. Jutro jadę po radyjko Super Cheetah, z informacji które uzyskałem od kolegów (starych cb -radiowców) radio można podkręcić do 10 W na AM/FM i 20 W w SSB. Chciałbym dostosować ten zasilacz do tego radyjka, jakie kroki powinienem zrobić w tym temacie? Ze swojej wiedzy szkolnej z której już za dużo nie pamiętam ale coś tam jeszcze wiem to na pewno powinienem zmienić transformator i tu moje pierwsze pytanko. Posiadam trafo które miało mieć zastosowanie w wzmacniaczu mocy 2x150 z kitu ne116, po zrobieniu odczepów na uzwojeniu wtórnym można uzyskać mniejsze napięcie bo aktualnie jest 2x35V lub 1x58V międzyfazowego (tu nie jestem do końca pewny). Rozumie że powinienem wykorzystać jedno z napięć fazowych 2x35V z odczepu np. 17 V? Druga sprawa tyczy się tranzystorów mocy. W zasilaczu są 4xBD243C, wydaje mi się że mają one konkretny zapas jak na 2,5 A jednak tu już pytanko do was co wy o tym myślicie, jeśli zmieniać to na jakie? Trzecia sprawa zasilacz posiada zabezpieczenie nadprądowe, czy jeśli podłącze mocniejsze radio czy nie będzie ono reagować? Jak można go przerobić żeby działało przy większym prądzie? Trochę się rozpisałem ale chciałem dokładnie opisać mój problem. Czekam na wasze opinie w tym temacie, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Podkręcić to można sobie szybę w samochodzie.
BD243 spokojnie starczy na 2.5A obciążenia.
Na zasilaczu ustaw 13.8V i będzie działać.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

Można go podkręcić ponieważ jest tam pr'ka do tego, fabrycznie jest ustawione na 4 W AM bo tak prawo nakazuje. To jakie tranzystory zastosować żeby starczyło powiedzmy na 10 A obciążenia w porywach do 12 A?
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Kręć, kręć, serwisy tez muszą z czegoś żyć :lol:
Możesz użyć BD250C, KD502, 2n3055 i wielu wielu innych.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

Besserwisser, widzę że pozjadałeś wszystkie rozumy no ale dzięki w doborze tranzystora.
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

leitodj, po prostu mówi, że kręcenie w radiu bez przyrządów jest zaczątkiem zepsucia go. Poza tym te 4W AM/12W SSB w zupełności wystarczą do prowadzenia łączności.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

Tak rozumie chyba że się wie czym można kręcić. Mówił mi to stary radiowiec który jest w temacie ponad 20 lat i miał te radio. Ta pr'ka tam jest żeby ograniczyć moc do ustawowych 4 W, wg niego można wywalić te pr'ke i pociągnąć kabelkami do potencjometru z wyskalowania miernika swr jeśli nie jest potrzebny ten miernik, ja mam osobno więc mi ten potencjometr jest nie potrzebny a można dzięki temu uzyskać regulacje mocy radia. Ale nię będę z wami tu w dyskusje wchodził bo macie chyba jakieś pojęcie w tym temacie a ja jeszcze nie dobrałem się do schematu żeby przeanalizować czy faktycznie można zrobić w ten sposób. No ale nie tego tyczy się temat, pozostała jeszcze sprawa tego trafa i ogranicznika prądowego bo sprawę tranzystorów już mi wyjaśniono. Faktycznie 4 W Am nie jest znowu tak mało uzyskałem łączność na radyjku samochodowym na odległość 20 km i było to jeszcze bardzo czytelne ale 12 W w SSB ten zasilacz w aktualnej konfiguracji już chyba nie pociągnie dlatego muszę go przerobić. Jest to chwilowe ponieważ w przyszłości mam zamiar zrobić osobny zasilacz a tego zostawić jako warsztatowy.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Moim zdaniem to był miszczunio złotego śrubokręta a nie stary radiowiec.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Młody

Post autor: Młody »

Besserwisser pisze:Moim zdaniem to był miszczunio złotego śrubokręta a nie stary radiowiec.
Przecież jedno nie wyklucza drugiego :mrgreen:
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

A może by tak w końcu ktoś w temacie coś napisał?
Awatar użytkownika
PiotrMMz
Posty: 36
Rejestracja: 2011-06-18, 10:10
Lokalizacja: KO02SE

Post autor: PiotrMMz »

Zasilacz 10/12A - takiego potrzebujesz - to toroid około 250VA, z wyjściem 2x17V - widziałem dziś taki w cenie 80 złotych w sklepie LP Elektronik. Ponadto wymieniłbym diody które teraz masz, na dwie 25A Shotky`ego ze starego komputerowego zasilacza - koszt - free :).
Tranzystory to raczej tylko dwa 2N3055 na porządnym radiatorze, można dodać wiatraczek od komputera PC, będzie chłodniej.

Elektronikę - płytkę drukowaną wykorzystaj od kitu który masz. Aha, ogranicz regulację napięcia do około 12-14V (max.) bo 20V uszkodzisz kondensatory elektrolityczne w radio CB.

Tak to widze z grubsza, o szczegóły pytaj :)

BTW Panowie, nie czepiajcie się, radio takie jjak Super Cheetach - z żebrami, lub jak moje z podpisu skręcone na 4W uważam z świetokradztwo i grzech, przy swoim całym szacunku dla Prawa UE. To podobnie jak w autach - mozna mieć i 300km/h osiągów, co wcale nie jest równoważne jeżdżeniu z takimi prędkosciami po naszych, jakże ubogich "autostradach"..

73!
Antena: Masen 5/8*6 lambda futura,
Radio CB: RCI2950+Densei EC2002 tylko stacja bazowa, ręczniak Maxon LP-27
już niedługo spora aktualizacja...
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

Dzięki PiotrMMz za informacje jednak temat już nieaktualny. Wykorzystałem transformator który miał iść do wzmacniacza, sprawdzałem go na żarówkach halogenowych na 24 V żarówki 2x12 V w szeregu obie po 50 W spadek napięcia 0,5 V więc chyba coś z niego będzie. Aktualnie idzie to na mostek i na baterie kondensatorów elektrolitycznych (tu sumy wartości niestety nie pamiętam a nie chce mi się teraz radia rozbierać). Napięcie uzyskane idzie na przetwornice samochodową 24V/13,8V 100 W pełniącą role zasilacza. Co myślisz o takim rozwiązaniu? W radyjku na razie nic nie robiłem, jest fabrycznie 5 W nawet nie sprawdzałem czy jest tam możliwość podkręcenia, nie miałem okazji go nawet rozbierać jeszcze, nie widzę na razie potrzeby bo ci co do mnie dolatują mnie też słyszą więc nie widzę tu sensu podkręcania.
Awatar użytkownika
PiotrMMz
Posty: 36
Rejestracja: 2011-06-18, 10:10
Lokalizacja: KO02SE

Post autor: PiotrMMz »

leitodj pisze:Co myślisz o takim rozwiązaniu?.
Moim zdaniem każda przetwornica może być żródłem trudnych potem do eliminacji zakłóceń w odbiorniku. Jeśli możemy wykorzystujmy klasyczne konstrukcje zasilaczy oparte na transformatorach i "analogowych" układach stabilizacyjnych.
leitodj pisze:W radyjku na razie nic nie robiłem, jest fabrycznie 5 W nawet nie sprawdzałem czy jest tam możliwość podkręcenia, nie miałem okazji go nawet rozbierać jeszcze, nie widzę na razie potrzeby bo ci co do mnie dolatują mnie też słyszą więc nie widzę tu sensu podkręcania.
Twój wybór. Dla wielu z nas CB radio to nie tylko łączności, ale i majsterkowanie. Gdybym potrafił zrobić estetyczną obudowę, pomocować podzespoły nie kupowałbym gotowych radii CB. Lubię bardzo radio Alan 87 i jego klony, lubiłem w nim grzebać :).

73!
Antena: Masen 5/8*6 lambda futura,
Radio CB: RCI2950+Densei EC2002 tylko stacja bazowa, ręczniak Maxon LP-27
już niedługo spora aktualizacja...
leitodj
Posty: 15
Rejestracja: 2011-07-07, 09:03
Lokalizacja: Pstrążna

Post autor: leitodj »

PiotrMMz pisze:lubiłem w nim grzebać
Rozumie ale żeby grzebać w radiu to trzeba mieć jeszcze odpowiednie pojęcie a ja z radiami dopiero zaczynam także jak poczuje niedosyt to na pewno się za niego wezmę. A powiedz mi skoro masz pojęcie o tych modelach na czym polega podkręcenie tego radyjka, czy faktycznie jest tam pr'ka do regulacji mocy i można ją rozkręcić?
Awatar użytkownika
PiotrMMz
Posty: 36
Rejestracja: 2011-06-18, 10:10
Lokalizacja: KO02SE

Post autor: PiotrMMz »

leitodj pisze:skoro masz pojęcie o tych modelach na czym polega podkręcenie tego radyjka, czy faktycznie jest tam pr'ka do regulacji mocy i można ją rozkręcić?
Koledzy przestrzegając wyżej mieli trochę racji. Oczywiście jest możliwe powiększenie mocy tego radia w AM, poprawa modulacji, dopasowanie do niego konkretnego modelu mikrofonu, ale wymaga to choćby najprostszego zestawu przyrządów pomiarowych. Minimum moim zdaniem to: miernik uniwersalny, generator w.cz. 1-50MHz z regulowanym tłumikiem na wyjściu, generator sygnałowy (m.cz.), oscyloskop jednokanałowy z podstawą do 20-50MHz, przydatny bywa także wobuloskop.
Kręcenie czymkolwiek (piszemy PR, czytamy - "PeeRek" - Potencjometr Regulowany:)) bez pomiaru zmienianej wartości może być przyczyną posłania radyjka do Krainy Wiecznych Łowów :).

73!
Antena: Masen 5/8*6 lambda futura,
Radio CB: RCI2950+Densei EC2002 tylko stacja bazowa, ręczniak Maxon LP-27
już niedługo spora aktualizacja...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zasilacze”