Zasilacz

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Zasilacz

Post autor: Łukasz8282 »

Witam kiedys mialem pod alana 87 zasilacz czyjejs roboty (ja go kupilem).Normalnie zasilacz dzialal jedynie mocno sie grzal ten karoryfer z tylu ale nic sie nie dzialo.Pytanie mam takie nie jestem elektronikiem mierzylem go cyfrowym miernikiem pokazal 13.1V czy moge go uzyc pod radio K-PO 5000 II gen. 13.8 V czy co sie moze spalic??
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Możesz użyć. Radio teoretycznie powinno być zasilane z 13,8 V, jeżeli jednak będzie troszkę więcej nic złego się nie stanie. Oczywiście nie myślę o dużym przekroczeniu. Przy mniejszym napięciu też nie będzie problemu. Ważne byś też zbyt nisko nie zszedł z napięciem.
W twoim przypadku masz troszkę mniejsze napięcie niż powinno być, ale nie ma tragedii. Przy takim napięciu radio będzie pracowało.

Inna sprawa mocne grzanie się radiatora, oznacza duże straty mocy na tranzystorze.

Co rozumiesz przez mocne grzanie się radiatora ? Ile on może mieć stopni ?? Dobrze zaprojektowany zasilacz raczej nie powinien mieć tego efektu w tak dużym stopniu. Przy przegrzaniu tranzystora może dojść do jego uszkodzenia, przy braku zabezpieczenia w zasilaczu przed takimi skutkami może dojść do uszkodzenia radia poprzez podanie większego napięcia niż dopuszczalne. Przy uszkodzeniu tranzystora na radio idzie napięcie prosto z transformatora.
Ostatnio zmieniony 2011-08-06, 16:51 przez Marcin Sandomierz, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Mocno tzn jak sie alana rozkrecilo 10-15 W tak dokladnie niewiem do ilu on byl rozkrecony,jezeli zrobilbym foto moge wzucic na podglad jak wyglada zasilacz z zewnatrz i w srodku dodam ze jest ciezki.Jakies macie jakies pomysly? chyba ze nowy lub uzywany kupie.Mocno ze goracy w sporym znaczeniu.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Nie koniecznie nowy, może tu wystarczy zwiększyć radiator, być może jest za mały. Jeśli to była samoróbka to może żle był dobrany do moc strat jaka się wydziela na tranzystorze.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

7 lat temu to bylo mozna powiedziec ze nieszlo go dotknac(wzacy) mozna nazwac ale radiu nic nie bylo dalej dzialalo,przy normlanym dzialaniu radia 4-7 W prawie sie nie nagrzewal.Nie prubowalem przy dluzszej pracy radia z takim obciazeniu balem sie ze moze sie spalic.Kolega ktory mi zalatwil mowil ze zasilacz pracowal na Jacksonie takze no niewiem .
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Trudno powiedzieć jaki prąd wówczas lincoln pobierał z zasilacza, ile miał mocy wyjściowej. przy maksymalnym rozkręceniu.

Możesz to obecnego radia podłączyć i stopniowo zwiększać moc, być może obecne radio nie będzie tak mocno rozkręcone na mocy jak lincoln i ten zasilacz spokojnie wytrzyma. Jeśli jednak będzie się również mocno grzał, trzeba by coś zaradzić, ponieważ w pewnym momencie może dojść do przegrzania tranzystora i wówczas jego uszkodzenie będzie tragicznym faktem dla radia.

Tak jak piszę, jeśli tu masz mały radiator, dla ciebie tańszym kosztem będzie zmienić sam radiator (o ile jest taka techniczna możliwość)
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Dodaje foto jak to wyglada.
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Zasilacz samoróbka.

Jak pisałem powyżej podłącz go do nowego radia i zobacz od najmniejszej mocy stopniowo ją zwiększając jak będzie się zasilacz zachowywał.

Osobiście jako elektronik z wykształcenia i zamiłowania bym się pobawił w polepszenie tego zasilacza, lecz jeżeli ty się nie znasz to będziesz musiał go oddać komuś, kto sobie z tym poradzi.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
kamil_lodz

Post autor: kamil_lodz »

Ciekawa konstrukcja, widzę, że są tam 3 tranzystory połączone równolegle (przez rezystory), pewnie BD911 lub podobne, sterowane jakimś stabilizatorem scalonym, może LM317 albo nawet 7812 z dodanymi diodami dla podwyższenia napięcia. Fajny, powinien dać radę, zmierzyłbym tylko dla pewności temperaturę radiatora, może wcale nie grzeje się tak bardzo jak się wydaje :-)
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Jak pisze Łukasz8282 radiator jest dobrze gorący, jest tu spory radiator, być może jest zbyt duże napięcie na złączu CE tranzystorów, przez co będzie się duża moc wydzielała na tranzystorach w postaci ciepła. Można by poszukać jeszcze większego radiatora lub zmienić transformator, na taki który daje mniejsze napięcie na uzwojeniu wtórnym.

Łukasz8282 mógłbyś zmierzyć napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora ? O ile dobrze na zdjęciach widzę to na tej białej kostce - tylko przełącz miernik na zakres AC.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

Grzeje sie mocno zlapac sie nie szlo z tylu za niego,jutro to zmierze dzis akurat wieczor mialem zaplanowany z rana podam nowy pomiar.Z przodu ma zalozone 3 diody i potencjometr taki raczej bajer szybciej migaja jak sie go przekreca.Grzal sie tylko przy zwiekszonej mocy powyzej 8W.Zle napisalem wyzej napiecie jest 13.2 ktore wychodzi z zasilacza.Ile amper powinien miec zasilacz do radia 10-15 W AM?
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

OK, jak zrobisz pomiar to daj znać.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Łukasz8282, u mnie K-po DX5000 chodzi pod zasilaczem 6/8 A i jest ok, na AM (15W) i SSB (do 40W). Jeżeli nie jesteś pewien tego zasilacza to lepiej kupić nowy.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: Łukasz8282 »

3 tranzystoru bd911, niewiem czy zel tego nie pomiezylem wychodzi 17.4-17-8 w takich granicach jest napiecie na mierniku niemam takiego oznaczenia AC
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Łukasz8282 pisze:na mierniku niemam takiego oznaczenia AC
Może być oznaczone jako V~
Jak ja nienawidzę poniedziałków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zasilacze”