Zasilacz czy warto

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Defcio, ja osobiście przerobiłem trzy zasilacze impulsowe: od Xbox-a, Pihernz 35W i Diamond z różnymi radiami i jakoś żaden nie zakłócał.

Polecam również Pihernz-a, tym bardziej w takiej cenie.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Gdy antena będzie 2-3 metry od zasilacza może być inaczej, ale gdy jest na dachu często już jest ok.

AdamB, w zasilaczu impulsowym jest znacznie więcej newralgicznych delikatnych części, całość pracuje z wysoką częstotliwością kluczowania co naraża części na prądy udarowe, znacznie przyśpieszone uszkodzenia kondensatorów, grzanie się nawet elementów pasywnych.

W zasilaczy konwencjonalnym prądy średnie są niższe, jest wielokrotnie mniej części, częstotliwość pracy prawie zerowa choć istnieje kompensacja napięcia która wymusza rzadkie zmiany wysterowania elementów aktywnych.

Dlatego też z uwagi na ograniczone życie zasilacza impulsowego wprowadzono podawanie MTFB, liczonego przeważnie w kilku latach pracy (np. 30 000godzin pracy).
matti201

Post autor: matti201 »

teraz używam impulsiaka http://janserwis.pl/katalog/show/id_kat ... tegorii/48
(jakas tania podróbka jakiegoś Alinco) radia 30 cm od niego, kable antenowe w najbliższym sąsiedztwie - zero zakłuceń na wszystkich pasmach, ten smieszny filtr prążków, czy co to tam jest, w który ten zasilacz jest wyposażony jast zupełnie niepotrzebny.

W podobnych warunkach używałem 2 sztuk impulsowych chinczyków - Manson SPS-9400 - również zadnych zakłucen nie było
Młody

Post autor: Młody »

U mnie w szafce 20cm pod radiami 2x xbox 16.5A
Obok idą wszystkie fidery i problemu nie ma.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Ja też nie mam problemów gdy obok zasilacza leży przewód antenowy czy radio jest na zasilaczu, ale co innego gdy antena jest obok. Wystarczy przyłożyć ręczniaka by zobaczyć jaki szum eterowy taki zasilacz produkuje.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
AdamB

Post autor: AdamB »

Czyli nie tylko u mnie, wszystko działa poprawnie ...
W moim też jest ten "filtr prążków", ale także jest zbędny.
Co do ilości godzin pracy "impulsówki"... używając zasilacza aż 12 godzin dziennie (a gdzie praca, spanie, inne dziedziny życia ...), przy limicie tylko 30 000 godzin, jak podał, dla przykładu, Kolega "Defcio" (gdzie faktyczny limit, jest pewnie większy), to powinien paść po prawie 7 latach użytkowania. Myślę, że wynik jest zacny i nie potrzebuję nic lepszego. Przy użytkowaniu takim, jak w moim przypadku, i w moim średnim wieku (bliżej do końca, niż do początku), to jeszcze mi do "sosnowej skrzynki" wsadzą, ten zasilacz, jako sprany i w niezłej kondycji ...

Z uwagi na powyższe, Kolego "kowalu87", szczerze polecam ten/te zasilacze impulsowe (nie polecam komputerowych/laptopowych ... różnie bywa). Na początek można ten od Xbox ... to zawsze 16A, a nie tylko 9. Zapas prądu zawsze się przyda, no i cena tylko kilkadziesiąt złotych.
Jeżeli chcesz, to możesz podnieść w nim napięcie, z 12,3 do 13,5 wolta ... to tani, ale bardzo sprawny i solidny zasilacz. Mam taki, bo używałem wcześniej, i zostanie jako "alarmowy".

Adam
Ostatnio zmieniony 2012-04-18, 13:42 przez AdamB, łącznie zmieniany 5 razy.
Młody

Post autor: Młody »

A to już niestety wada tych Twoich anten o których tak namiętnie piszesz. Kup sobie porządną i po problemie.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

Prawie na pewno zasilacz przy pracy amatorskiej czyli bardzo krótkim czasie pracy z pełnym obciążeniem wytrzyma bardzo długo, problemy zaczną się kiedyś głównie ze starości samych elementów.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Młody

Post autor: Młody »

Dobrze, że moje mają 50% zapasu mocy :mrgreen:
Ja mam 2 xboxy jak wspomniałem, jeden 13.9V i 19A (testowo). Nie chce innych, może dam je równolegle i zapne voltomierz i amperomierz kiedyś.
Awatar użytkownika
zbikq
Posty: 232
Rejestracja: 2011-01-18, 19:43
Lokalizacja: Zabrze (JO90JH)

Post autor: zbikq »

Ja miałem boomeranga powieszonego na balkonie w linii prostej jakiś metr od niego zasilacz z xboxa fider praktycznie na zasilaczu puszczony i też żadnych problemów nie zauważyłem...
Mobil 1: JFK II + sirio 5000 Turbo
Mobil 2: Onwa MK3 + wzmocnienie od Mayor7 + DV27S

Baza: Jackson I + K-po EC-2018 + FRQ-8FC + ESP-20 + Solarcon A99
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Post autor: Defcio »

U mnie są wtedy zakłócenia, nie duże ale zawsze coś tam słychać. Producenci znają ten problem dlatego umieszczają w nowszych zasilaczach regulację zegara taktującego aby przenieść zakłócenia na inną częstotliwość. Zasilacz od X-box'a jest bardzo dobry, produkowany w setkach tysięcy sztuk więc projektanci mieli pieniądze aby go dopracować.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Ja mam na chwilę obecną zasilacz In-280 . Nie mam kłopotu jeśli chodzi o radia na stacji . Anteny mam daleko w ogrodzie . Natomiast kiedyś próbowałem radio samochodowe (porządny Alpine IDA - X311) w domu na tym zasilaczu i ewidentnie słychać cichy metaliczny gwizd z głośników radia samochodowego . Gwizd ten miał głośność niezależną od ustawienia wzmocnienia w radiu i występował zawsze czy to CD czy FM czy mp3. Więc coś na rzeczy z tymi zasilaczami jest , mimo to w pracy na stacji zero kłopotów (poza głośnym wiertaliotem).
kowalu87
Posty: 109
Rejestracja: 2012-04-06, 15:34
Lokalizacja: EOP

Post autor: kowalu87 »

Narazie nie myśle o rozwoju , ale chciałbym kupić coś dobrego. Mysłałem o tym http://allegro.pl/zasilacz-35a-pihernz- ... 05437.html ale on jest duży a może jakiś dobry tylko mniejszy? Bedzie Mi taki potrzebny? A firma SUPERSTAR to chinczyk?
Młody

Post autor: Młody »

AdamB pisze: "SUPERPROMOCJA!! zasilacz Pihernz 35A 350zł (wpłata na konto: 22zł kurier) (płatność przy odbiorze: 25zł poczta, 30zł kurier)".
via forum masz 20zł taniej :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2012-04-18, 18:04 przez Młody, łącznie zmieniany 1 raz.
bobik

Post autor: bobik »

Defcio pisze:Gdy antena będzie 2-3 metry od zasilacza może być inaczej, ale gdy jest na dachu często już jest ok.
Pihernz stoi 7 cm od radia i 9 cm od przewodu antenowego. Antena na balkonie w odleglosci 1,5m od zasilacza. Czy zakloca?
Nie.

[ Dodano: 2012-04-18, 19:04 ]
kowalu87 pisze:Narazie nie myśle o rozwoju , ale chciałbym kupić coś dobrego. Mysłałem o tym http://allegro.pl/zasilacz-35a-pihernz- ... 05437.html ale on jest duży a może jakiś dobry tylko mniejszy? Bedzie Mi taki potrzebny? A firma SUPERSTAR to chinczyk?
Mam ten zasilacz i jestem bardzo zadowolony ;p
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zasilacze”