jakie zasilanie do CB ile Amperów ?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

szakal.aw
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-13, 20:04

jakie zasilanie do CB ile Amperów ?

Post autor: szakal.aw »

witam kolegow mam w domu zasilacz o 12v 2A chciał bym podlaczyc do niego President Walker..

pytanie moje jaki wplyw na Radio ma ilosc Amper? slabszy zasieg? moze sie przepalic koncowka mocy? jest ona wtedy bardziej obciazona?

co sie dzieje z Radiem jaki ma to wplyw gdy podlaczamy 1A lub 4A?
Awatar użytkownika
leonid pakas
Posty: 634
Rejestracja: 2009-12-30, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: leonid pakas »

Jeżeli radio ciągnie więcej niż 3-4 A a zasilacz masz 2A to wtedy zasilacz może się spalić lub będą korki strzelać w zasilaczu / domu. Jeżeli chodzi o napięcie to znowu tutaj im bliżej jesteśmy wartości 13,8V (dla prawie każdego radia) tym lepiej działają podzespoły radia ale znowu jeżeli ta wartość pójdzie w dół to wtedy jest możliwość spalenia radia (tak samo jak po podwyższeniu napięcia) lub po prostu zmniejszy się moc z jaką nadajemy ;). Więc lepiej kupić zwykły 13,8V 4A zasilacz który jest przeznaczony do takiego sprzętu ;D .
szakal.aw
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-13, 20:04

Post autor: szakal.aw »

wow szybka odpowiedz..

ja mam to radio w samochodzie a w domu chce czasami uzywac..
wiec dobrze rozumie ze jak zasilacz ma 2A moze sie spalic koncowka mocy w Radiu tak?

mam taki lepszy miernik jak i miedzy co musze sie podlaczyc nim zeby zmierzyc ilosc Amper w radiu?
Awatar użytkownika
leonid pakas
Posty: 634
Rejestracja: 2009-12-30, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: leonid pakas »

Ehh podstawy elektryki ... Radio zwykłe mobilowe bierze do 2A więc jeżeli twój zasilacz ma 13,8V i wydala 2A to ze spokojem uciągnie walkera :). Mocniejsze radia potrzebują więcej amper i dla tego zasilacze większe się kupuje . Jeżeli będzie za małe napięcie podczas nadawania lub odbioru to wtedy możesz popalić coś w radiu a Amperomierz podłączamy równolegle do plusa . Końcówkę mocy spalisz wtedy jak dasz większe napięcie niż podane w instrukcji lub jak będziesz nadawał bez zestrojonej SWR miarką anteny.
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

leonid pakas pisze:Jeżeli radio ciągnie więcej niż 3-4 A a zasilacz masz 2A to wtedy zasilacz może się spalić lub będą korki strzelać w zasilaczu / domu.
Najwyżej radio będzie przygasać... albo nie będzie szło z pełną mocą...chyba że w stanie odbioru ciągnie 3-4 A wtedy może się nie włączyć
leonid pakas pisze:Ehh podstawy elektryki ... Radio zwykłe mobilowe bierze do 2A
.. wszystko zależy od konkretnego modelu są radia które nawet przy 4 watach mocy podczas nadawania pobierają 6A wszystko zależy od funkcji na które radio ssie amery... ale tak jak pisałem każde radio ma inną charakterystykę..

generalnie przy radiu 4W powinno być

4W / 13,8V = ok. 0,3 A ale to takie wróżenie z fusów.. dochodzi do tego zasilanie diód, swr'ów itp.. przy rozbudowanych radiach może być dużo więcej...
leonid pakas pisze:Końcówkę mocy spalisz wtedy jak dasz większe napięcie niż podane w instrukcji lub jak będziesz nadawał bez zestrojonej SWR miarką anteny.
. Źle zestrojona antena nie oznacza spalenia końcówki mocy... de facto nie jest wcale tak łatwo ją uwalić... co nie znaczy że się nie da... ale naprawdę źle zestrojona antena nie spali końcówki mocy.. dopóki nie będzie długiego bardzo nadawania...
Obrazek
b.w
Posty: 466
Rejestracja: 2009-11-04, 20:22
Lokalizacja: Opole

Post autor: b.w »

maroosz pisze:4W / 13,8V = ok. 0,3 A ale to takie wróżenie z fusów.. dochodzi do tego zasilanie diód, swr'ów itp.. przy rozbudowanych radiach może być dużo więcej...
nie do końca. końcówka mocy podczas pracy dużą część prądu zamienia w ciepło. Przy efektywności 20% (zakładam) przy poborze mocy 1A to 0,2A idzie w eter a 0,8 ogrzewa radio. Sama końcówka mocy.
szakal.aw
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-13, 20:04

Post autor: szakal.aw »

zasilacz ktory posiadam to 12V 2A i Radio President Walker z 4w

Antene dostroilem swr miarka..

chcial bym zmierzyc ilosc Amper w Radiu tylko jak dokladnie mam sie podpiac pod tego plusa rownolegle? wpinam kabel COM do plusa radia a czerwony kabel do zasilania 12v? czy w radiu mam sie podpiac tylko pod co? czy z zarowka 5w przed wejsciem plusa do radia?

-podlaczylem sie pod stabo sh7000 reczniaka i wskazuje mi ze przy nadawaniu ma 0,34A to znaczy ze nawet jednego Ampera przy nadawaniu nie ma? tyczy sie to poboru natezenia reczniaka czy wydajnosci zasilacza?

dodam ze stabo zostal przestrojony na 40kanalow i posiada 1W na AM
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 2249
Rejestracja: 2008-02-02, 20:47
Lokalizacja: Kościerzyna JO84XC

Post autor: Dawid »

P=U*I dla prądu stałego.

aby otrzymać I musisz wzór przekształcić. Zrobie to za Ciebie i wychodzi
I=P/U

Napięcie (U) [V] mierzymy podłączając miernik równolegle do końcówek przewodnika. A natężenie prądu (I) [A] szeregowo wpinając miernik do plusa.

- Galaxy DX95T2 + Densei EC 2002 + Lemm AT 107 Super 16 + SS-830 + ......

- Uniden 68 LTW + Diamond CR-11

- Albrecht AE6890 + FD 2020 + Gamma 90 + KLS-120

- Cobra 19 PLUS + Florida

- Intek H-520
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

Napięcie troszkę za niskie a i prąd na styk w twym zasilaczu, Walker potrzebuje 13,8V i min 2A więc po podłączeniu do zasilacza który posiadasz może być słychać charczącą modulację lub zniekształcenia
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

Zasilacz 3/5A to koszt 40 zł więc może wydaj tą kasę i spokojnie używaj tego Walkera w domu ??
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
szakal.aw
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-13, 20:04

Post autor: szakal.aw »

z tym rownoleglym podlaczeniem przy pomiarze natezenia to sie pomylilem oczywiscie chodzilo mi o szeregowe..

wiec dobrze mi wyzszlo ze ten reczniak przy nadawaniu mial 0,34A.. ?

i tak tez zrobie ze kupie normalny zasilacz.. jutro w samochodzie zmierze ile Amper ciagnie pod warunkiem ze dobrze to robie..

kolego kimcio a gdzie za 40zlociszy mozna dostac juz taki zasilacz.. takie na 13.8v to ja od stowki widzialem w zwysz..
Awatar użytkownika
KiMCIO
Posty: 2442
Rejestracja: 2008-06-04, 19:22
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: KiMCIO »

na allegro...ja kupiłem więc i Ty możesz. Czasem także na naszym forum. Jak coś to ewentualnie mogę odsprzedać :]
Pomagam w zakupach w Chinach.

http://ali.pub/e5dqi" onclick="window.open(this.href);return false;

Gwarantuje dobre ceny :-) Dla Kolorowych specjalne oferty!
szakal.aw
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-13, 20:04

Post autor: szakal.aw »

mierzylem dzisaj Ampery w Radiu samochodowym President Walker przy nadawaniu bylo 1,37A czy to mozliwe? jak tak.. to czy 2 Ampery jemu nie starcza w warunkach domowych?
Awatar użytkownika
tilk
Posty: 124
Rejestracja: 2010-03-21, 22:50
Lokalizacja: Tczew / Malbork

Post autor: tilk »

Starczy ci w zupełności ja mam niewiele większy (jak na razie zasilacz)i spokojnie mi wystarcza a radyjko mam takie samo (zobacz link w podpisie).
Na KF Yaesu FT 450 +diopl wieloramienny ,na UKF Yaesu FT 7900 + UVS 300 baza +na mobilu NR 770
Awatar użytkownika
maksiu
Posty: 154
Rejestracja: 2009-12-02, 16:06
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: maksiu »

leonid pakas pisze:lub będą korki strzelać w (...) domu.
Taa na pewno :lol:
leonid pakas pisze:ale znowu jeżeli ta wartość pójdzie w dół to wtedy jest możliwość spalenia radia (tak samo jak po podwyższeniu napięcia)
Radia zwykle mają niemałą tolerancję, juz od 10V zwykle sie wlaczy, ale jak bedzie dzialac to niewiadoma. W gore tez, do 15V pewnie nic mu sie nie stanie.
leonid pakas pisze:Końcówkę mocy spalisz wtedy jak dasz większe napięcie niż podane w instrukcji lub jak będziesz nadawał bez zestrojonej SWR miarką anteny.
Tak jak pisal maroosz, koncowki nie jest tak latwo spalic. Nawet swr w granicach 3 da rade, chyba ze bedzie sie bardzo bardzo intensywnie nadawac.

Powinien styknąć Ci ten zasilacz, jezeli oczywiscie te 2A@12V daje ze spokojem, jesli to sa juz jego krańcowe mozliwosci (i przy 2A przysiada na napięciu) to moze byc ciezko. Podlacz i zobacz jak to bedzie, jak radio bedzie mocno przygasać przy nadawaniu to ogranicz sie do odsluchu dopoki nie zmienisz zasilacza.
Alan 87 + Densei EC-2018 + 5/8 fali
-----
Omega B Kombi + President Wilson + FD1818 + Stary Lemm Magnum AT-71 1,5m
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zasilacze”