Akcja DX-uje poprawnie

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Akcja DX-uje poprawnie

Post autor: 29DR194 »

Witam
W związku z poprawą warunków propagacyjnych wzrosła ilość łączności bardzo często słyszę stację z Polski niestety poziom operatorki jest bardzo niski.
Bardzo dużo operatorów używa słowa Break zapominając o tym że stacja do której brekujemy nie słyszy tylko nas ale kilka a nawet kilkadziesiąt stacji naraz z czego większość woła break.
Tak zwany "Pile up" po wywołaniu sprawia naprawdę dużą przyjemność niestety szybko ta przyjemość zamienia się za przeproszeniem we "wkurwi..." Breakowanie uniemożliwia wyłowienie stacji z tłumu.
Apeluje więc o nie używanie "break" podczas DX-owania.
Pozdrawiam
29DR194
Młody

Post autor: Młody »

hop hop... :roll:
matti201

Post autor: matti201 »

mi się wydaje że probem polega na tym, że stacje ulokowane w Polsce słyszą tylko wołającego z zagranicy plus ewentualnie 1 - 2 stacje lokalne i nie są swiadomi że oprócz nich woła połowa Polski.

Wielokrotnie pracowałem zzagranicy i wiem jak to wygląda "z drugiej strony" - jeden wielki pileup z którego ciężko wyłowić znak bo woła 25 stacji naraz, a kiedy już sie człowiek zdecyduje / wyłowi kogoś - z kim teraz pogadać - 8 breków....

Dodatkowo bałagan wprowadzają odpowiedzi na wywołanie w stylu "wielkopolska" , "mazowsze" - wielokrotnie byłem swiedkiem rozmowy gdzie 2 polskie stacje nadawały w tym samym czasie do korespondenta myśląc ze to z nim własnie toczy się rozmowa, i to nie przez jedno wejście, ale przez 3 - 4 minuty, skrupulatnie prowadząc dialog....

Na wywołania w stylu "Stefan z Bończy", "Mietek z Bębnikąta" z rozmysłem nie odpowiadam, przeciez nie trzeba zapisywać się do klubu i płacic składek, żeby samemu wymuslić sobie wywołanie.....

Wkurza mnie operator który niewiadomo skąd się zerwał i na wywołanie 14/161ee201/m wali tekstem: "kolego skąd nadajesz" - przecież to proste: jestem 161ee201 nadający czasowo z Francji z mobila na dodatek..... A pytanie "Dablin to w jakim kraju?" suty opadają.... tym bardziej że się przedstawiłeś - 29DR194

na nerwy działają "wyrywni", którzy już teraz odrazu natychmiast chcą zrobić łączność brekując na chama, zakłucając aktualną rozmowe, bo brakuje im cierpliwości poczekać minutę, aż skończe i powtórze wywołanie......

Dla kogoś gdzieś tam za granicą, słuchającego 15 stacji na raz, wystarczy BravoBravo123, albo nawet sam surfix - 123, zeby go wyłowić

Generalnie to co się przeważnie słyszy na EE jest żenadą niezakrawającą nawet na udawanie profesjonalizmu..

Nie wspominajac o nieustannym kreceniu ritem :shrek:


heh........
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Akcja DX-uje poprawnie

Post autor: Besserwisser »

29DR194 pisze:niestety poziom operatorki jest bardzo niski. [...] Tak zwany "Pile up" po wywołaniu sprawia naprawdę dużą przyjemność niestety szybko ta przyjemość zamienia się za przeproszeniem we "wkurwi..."
29DR194
Wprawnemu operatorowi zapanowanie nad pile-upem zajmuje chwilę :shrek:
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

matti201 pisze:Dablin to w jakim kraju?" suty opadają.... tym bardziej że się przedstawiłeś - 29DR194
No co, jestem na wstęgach początkujący, chyba mam prawo nie wiedzieć.

A Ty znasz na pamięć prefiksy wszystkich krajów? Przypuszczam, że nie.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
matti201

Post autor: matti201 »

Oczywiście że nie znam, dlateg zanim włączę radio sprawdzam czy mam pod ręką liste prefixów to raz

A dwa, za moich czasów w podstawówce uczyli stolic przynajmniej krajów europejskich

Trzy: zanim zrobie łączność upewniam się z kim chce ją zrobić, nic na hip hip hura
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

matti201, wybaczysz mi to pytanie które zadałem rozmawiając z Pawłem?
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
gibol1412
Posty: 157
Rejestracja: 2010-03-31, 16:43
Lokalizacja: Choszczno
Kontakt:

Post autor: gibol1412 »

Ja mogę napisać, że dzisiaj z rana przez podobne wygłupy operatorów z Europy chociażby straciłem Australię. Temat rzeka. A tym tematem tego nie zmienimy. W okolicy EE to nic w porównaniu co się dzieje na AT :lol:
73!
Jarek Choszczno
161NT043
SQ1PRC


Moje filmy
koszmar

Post autor: koszmar »

To co opowiada Matti do złudzenia przypomina zachowanie włoskich stacji na pasmach amatorskich. Słyszą, nie słyszą wydzierają gęby. Stacja na wywołaniu mówi: CQ DX, outside Europe, kto się zgłasza...? Makaronii
Już nie raz słyszałem jak wołali tylko dlatego że inni wołali, nie znając nawet prefiksu.
Widzę że rodzimi operatorzy są na najlepszej drodze by to powtórzyć najpierw na CB, a potem dalej...


Dlatego należy od początku przyswajać prawidłowe nawyki na paśmie. Najpierw słuchamy, potem słuchamy, by wiedzieć kogo wołamy i czy w ogóle słyszymy tego do którego chcemy zawołać.
Przy dużym "pajlapie" ograniczamy qso do minimum: raport, qth, imię. Ewentualna krótka pogoda lokalnie.
Nie bajamy o dupie maryni, bo wiele stacji czeka na swoją szansę.

Jeśli słyszymy że stacja prowadzi inne qso, to nie ma żadnego break'a. Chyba że pomocy chcemy wezwać... :mrgreen: Czekamy cierpliwie na zakończenie i sakramentalne QRZ...
Nie ma nic gorszego, jak dupiasta stacja przeszkadzająca w łączności.
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

Besserwisser, nie wem jak wprawnym operatorem byś nie był na 100 stacji wołających jednocześnie breko breko breko niema bata.
Pile up bardzo cieszy jak ludzie wołają znakami a nie brekują.

Ps Co to są za posty na dole strony z opisem oczekuje na akceptację
Do you Voodoo ??
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akcja DX-uje poprawnie

Post autor: HjeniuC »

Besserwisser pisze:
29DR194 pisze:niestety poziom operatorki jest bardzo niski. [...] Tak zwany "Pile up" po wywołaniu sprawia naprawdę dużą przyjemność niestety szybko ta przyjemość zamienia się za przeproszeniem we "wkurwi..."
29DR194
Wprawnemu operatorowi zapanowanie nad pile-upem zajmuje chwilę :shrek:
Dokładnie

Rzucasz "listen 10up" robisz split 10khz i niech się kotłują ci co nie wiedzą o co chodzi.
YIP YIP
Młody

Post autor: Młody »

I 90% z głowy bo nie ma splitu
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Re: Akcja DX-uje poprawnie

Post autor: 29DR194 »

HjeniuC pisze:
Besserwisser pisze:
29DR194 pisze:niestety poziom operatorki jest bardzo niski. [...] Tak zwany "Pile up" po wywołaniu sprawia naprawdę dużą przyjemność niestety szybko ta przyjemość zamienia się za przeproszeniem we "wkurwi..."
29DR194
Wprawnemu operatorowi zapanowanie nad pile-upem zajmuje chwilę :shrek:
Dokładnie

Rzucasz "listen 10up" robisz split 10khz i niech się kotłują ci co nie wiedzą o co chodzi.
Hahah dobre ale powiedz mi ile stacji może pracować w splicie??
Jedna na 10 ??
Druga sprawa na pewno i w splicie będzie "breko breko"
Tu trzeba zmiany w kulturze robienia QSO a nie w sprzęcie.

Może kluby powinny urządzić jakąś szkółkę DX -owania.

[ Dodano: 2011-06-05, 17:02 ]
PiotrKiller, Co tu wybaczać daj spokój po prostu się przygotuj na przyszłość.
I czemu ty się matti201-ego o wybaczenie pytasz???
Lista krajów to OBOWIĄZEK. Na biurku ma być log book długopis kod Q chyba że znasz cały no i alfabet miedzy narodowy wyryty na pamięć.
Perfekcyjnie obryte literowanie QTH , imienia i ewentualnuch info dla QSL.
A tak po za tym trening trening trening.
Pozdrawiam
koszmar

Post autor: koszmar »

29DR194 pisze:Może kluby powinny urządzić jakąś szkółkę DX -owania.
Problem w tym że znakomita tych co zrobili dwa i pół qso na free bandzie uważa się za znakomitych operatorów, więc również uważa że żaden kurs nie jest im potrzebny.
Ale poddałeś mi pod rozwagę niezły pomysł: może warto zrobić film poglądowy i rozpowszechnić go w każdym dostępnym i chętnym radiowym zakątku internetu...
29DR194
Posty: 155
Rejestracja: 2011-06-03, 20:59
Znak/ranga: SP9DR
Lokalizacja: Dublin

Post autor: 29DR194 »

Zgłaszam się na chętnego na QSO z nagraniem.
Do you Voodoo ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”