Maszt 18m mechaniczny

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Francuz pisze:
mr.mózg pisze:zobaczyłem dziś na allegro
a'propos allegro: http://allegro.pl/nowy-solarcon-imax-20 ... 65598.html
Pic na wodę, po podaniu 1kW (chwilowo) z tej antenki tylko smród idzie.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
IKAR

Post autor: IKAR »

mr.mózg pisze:
IKAR pisze:FOTY!!!!!!!!!!!! Ja tez uzywam masztu ale pneumatycznego i jestem bardzo zadowolony.W tej chwili u mnie jest około 18m
Też rozważałem pneumatyczny maszt, ale już na dzień dobry chciałem mieć coś wyższego :evi: u mnie 26m to będzie maks ze względu na sąsiadów,
ja też chce wysoko i mam 18 m ale dlatego że mój maszt pneumatyczny jest osadzony na wysokosci 7 m i plus u góry rurka aluminiowa zobacz topics77/baza-ikara-vt11223,60.htm
Awatar użytkownika
mr.mózg
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-04, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mr.mózg »

Besserwisser pisze:Ten maszt nie wytrzyma kilku ele Yagi. Moment skręcający go rozwali.
Cenna uwaga i niestety chyba słuszna, myślałem o lekkim yagi z allegro 6kg. być może udało by się jakoś zabezpieczyć maszt przed skręcaniem poprzez zastosowanie ramion do najwyższej sekcji i zapięciu ich linkami stalowymi :roll: bo jeśli chodzi o samą konstrukcje masztu to tam jedynym zabezpieczeniem są dwie płaskie szyny o szerokości około 1.5cm i grubości 2mm... można by też bardziej naciągnąć linki ale to się mija z celem :-|

[ Dodano: 2012-05-07, 09:18 ]
[/quote]a'propos allegro: http://allegro.pl/nowy-solarcon-imax-20 ... 65598.html[/quote]

Tak tą antenę również biorę pod uwagę i właśnie nie dalej jak 3 dni temu rozmawialiśmy z Bobikiem o imax 2000 i gain master... może to nie jest miejsce na taką rozmowę, ale nie mogłem się zdecydować na żadną z nich. Wyszło że gain master bo chyba jest mniej zabawy ze strojeniem a jak już będę miał te dodatkowe 6m rury na maszcie to jedynym rozsądnym pomysłem na montaż i strojenie jest podnośnik z wysięgnikiem ;-) pozostałe opcje są zastrzeżone dla cyrkowców akrobatów :mrgreen: choć nawet tych nie wykluczam :evill:

[ Dodano: 2012-05-07, 09:22 ]
161pc329 pisze:mój znajomy miał do sprzedania
Pierwsze pytanie czy już sprzedał?

Drugie Jak mu się sprawowała?

Ja bym wolał antenę bez przeciwwag bo puki co nie porzucam pomysłu z kierunkiem ;-)
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Jak zestroisz antenę kilka m nad ziemią to jeśli nie ma wokół zadnych przedmiotów na nią oddziaływującuch to po podniesieniu wyżej SWR sie nie zmieni.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
mr.mózg
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-04, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mr.mózg »

[/quote]Pic na wodę, po podaniu 1kW (chwilowo) z tej antenki tylko smród idzie.[/quote]

Myślę że przy KW to mnie sąsiedzi będą mieli na +30 w odkurzaczach i młynkach do kawy :mrgreen: ale poważnie to chyba puki co nie zamierzam pakować takich mocy w antenę bo już w chwili obecnej raz na jakiś czas się ktoś poskarży że mnie słychać dwie bandy w lewo czy prawo :evi: choć to chyba normalne zjawisko w odległości około 1km od anteny

[ Dodano: 2012-05-07, 09:31 ]
[/quote]ja też chce wysoko i mam 18 m ale dlatego że mój maszt pneumatyczny jest osadzony na wysokosci 7 m i plus u góry rurka aluminiowa zobacz topics77/baza-ikara-vt11223,60.htm[/quote]

Ikar post o twoim maszcie był pierwszym postem który przeczytałem na forum :mrgreen:

[ Dodano: 2012-05-07, 09:39 ]
Besserwisser pisze:Jak zestroisz antenę kilka m nad ziemią to jeśli nie ma wokół zadnych przedmiotów na nią oddziaływującuch to po podniesieniu wyżej SWR sie nie zmieni.
Najwidoczniej w moim przypadku jest inaczej... antenę stroiłem pożyczonym od kolegi z serwisu RigExpert AA-200 i na 7m na maszcie pokazywał że antena jest w miarę zestrojona, przy 12m było lepiej a przy 18 optymalnie. Być może miało to związek z zabudowaniami do koła i dopiero jak wyniosłem antenę ponad linię drzew było idealnie.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

się ktoś poskarży że mnie słychać dwie bandy w lewo czy prawo :evi: choć to chyba normalne zjawisko w odległości około 1km od anteny
Nie normalne , rozumiem kilkadziesiąt metrów od anteny . Ale kilometr od anteny siejesz na kilka 40-tek to jest nie dobrze .
Młody

Post autor: Młody »

januwojt pisze:
się ktoś poskarży że mnie słychać dwie bandy w lewo czy prawo :evi: choć to chyba normalne zjawisko w odległości około 1km od anteny
Nie normalne , rozumiem kilkadziesiąt metrów od anteny . Ale kilometr od anteny siejesz na kilka 40-tek to jest nie dobrze .
mr.mózg pisze: Jak postanowiłem tak zrobiłem wyciągnąłem z auta magnum omegaforce s45, zakupiłem antenę 5/8, zasilacz od xboxa, rura od znaku drogowego :evill: i na balkon z tym :)
Ten wynalazek nie ma przypadkiem top guna? :lol:
Awatar użytkownika
michalzawodzie
Posty: 259
Rejestracja: 2010-09-04, 19:06
Lokalizacja: z DX Katowice
Kontakt:

Post autor: michalzawodzie »

Konstrukcja godna na pochwałę i uwagę
Ale...

jak to ma się do prawa budowlanego i lotniczego?
Nie miałeś gości?
__________________________

Jak Cię słyszą , tak Cię widzą...

baza: ICOM IC746, Jackson II, ICOM IC208H, Diamond X510, LW
mobil: Walker, Kenwood D710, Iowa, Comet SBB7
APRS: ON
SQ9RHZ / 161KTW003
Awatar użytkownika
mr.mózg
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-04, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mr.mózg »

[/quote]

Ten wynalazek nie ma przypadkiem top guna? :lol:[/quote]
Dokładnie :mrgreen: Jest top gun i jak się poskręcam mocą to się takie rzeczy dzieją... ogólnie podobno słychać mnie bardzo ładnie, tylko jest problem z dostrojeniem wizji, bo strasznie śnieży :hopla: oczywiście jak się mocą rozkręcę to już tak nie sieję po paśmie. Ale ten jeden km od anteny pozostaje... Jak się skręcę mocą bywało że z 6km mnie sąsiad słyszał jak byłem poza podstawą i tak już chyba być nie powinno :cry: prócz tego szczegółu radio sprawuje się super ;-)

[ Dodano: 2012-05-07, 18:51 ]
[quote=

jak to ma się do prawa budowlanego i lotniczego?
Nie miałeś gości?[/quote]

Jeśli mam być szczery to jakoś średnio widzę by mi ktoś dał pozwolenie na coś takiego :-( Oczywiście nie próbowałem... sąsiadów mam ok i wydaje mi się że ze wszystkim żyje bardzo dobrze, więc chyba sami nie przyjdą. Nie mniej jednak bardzo chętnie bym to zgłosił, tylko przeraża mnie to że jak nie dostanę pozwolenia to mogą przyjechać i sprawdzić czy coś takiego stoi... Nie wiem też jak wyglądają procedury z tym związane. Gdybym go zgłosił to yaga już by na nim była :roll:
Awatar użytkownika
zibix123
Posty: 289
Rejestracja: 2010-02-06, 21:27
Lokalizacja: Chełmno / JO93FI

Post autor: zibix123 »

Przepiękna "budowla" Kolego mr.mózg, :-D Przy sprzyjających warunkach troposferycznych istnieje szansa że nawiążemy łączność i to z mocy nie przekraczającej 12W w SSB ;-) To tylko 265km :mrgreen:
Baza: YAESU FT-450 /Baofeng UV-3R+/MFJ-902/QJE 30A + Sirio 2016/G5RV multiband MFJ-1778
Mobil: President Jackson 2 + Sirio ML145
Awatar użytkownika
arekko
Posty: 262
Rejestracja: 2012-01-01, 22:54
Lokalizacja: NDM

Post autor: arekko »

imponujące! :shock:
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7780
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Konkret :evill:

Nieźle się to prezentuje :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
mr.mózg
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-04, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mr.mózg »

Dzięki za pochlebne opinie :-) dziś przekopałem połowę ogrodu by dociągnąć pod maszt rurę PCV 50mm, pójdą nią kable do anteny :mrgreen:

[ Dodano: 2012-06-04, 15:18 ]
Wymieniłem kabelki do anteny ;-) , wcześniej było 20m grubego koncentryka nazwy nie pamiętam... i 30m pożądniejszego włoskiego RG58. Całość została wymieniona na CNT-400 (zdemontowany z nadajnika GSM :hopla: ) przez chwilę zastanawiałem się nad końcówkami i beczką. Końcówki i beczka firmy Andrew :evi: , zostały one dodatkowo zabezpieczone przed wodą taśmą samo wulkanizacyjną. Jeśli ktoś z kolegów będzie szukał porządnych końcówek i cena nie będzie czynnikiem decydującym to polecam tą markę. Końcówki są wielkie i ciężkie, ale jakość użytych materiałów i niskostratność wtyczek rekompensuje wszystko. Beczka została umiejscowiona przy samej elewacji domu pod dachem tak by przy nadchodzącej burzy można było rozłączyć antenę na zewnątrz budynku (choć pewnie w momencie bezpośredniego trafienia masztu czy anteny przez piorun niepodłączona część kabla i tak zbierze spory ładunek z powietrza i zadziała jak kondensator, paląc przynajmniej radio :-P ). Kabel pomimo swojej grubości 1cm świetnie się układa i jest miękki, chyba nie da się go załamać :mrgreen: .

Rezultat mnie zaskoczył, początkowo wyglądało na to że radio mi nieco ogłuchło, jednak szybko okazało się że po prostu nie zbiera tyle śmiecia :-) , dodatkowo słyszę jakieś pół esa głośniej bardzo bliskie stacje, które wcześniej paliły mi po 9 i 8 esów oczywiście działa to też w drugą stronę :evi: . Dodatkowo zmieniły się też wskazania SWRa w radiu który teraz pokazuje praktycznie 1 za jakiś czas pewnie sprawdzę to analizatorem antenowym, ale już widać że odbita jest znacznie lepsza i antena szerzej pracuje :hopla: . Z niecierpliwością czekam na raporty stacji oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów :-) .

Co do samego masztu okazało się że rozstawiony maszt mierzy sobie nie18m a ponad 19m :!: maszt stoi na nóżce która widocznie nie jest liczona do jego wysokości a żeby maszt rozstawić konieczne jest jej wysunięcie. Tak więc w obecnej chwili antenę mam zamontowaną na ponad 22m. Za jakiś czas pewnie zamontuje na niego 6m rurę aluminiową o średnicy 42mm która już leży w moim garażu, z uwagi na jej średnicę i to że jest to aluminium powinna wyglądać jak integralna część masztu :-D . Oczywiście na jej szczyt powędrują odciągi (tym razem pojedyncza linka) i będzie 28m masztu :evill: . Jednak zanim się na to szarpnę chciałbym maszt zgłosić.

Dodatkowo chciałbym zapytać jaka antena będzie najlepiej pracowała w takich warunkach :?: Cena raczej nie ma większego znaczenia...

Francuz polecał imaxa 2000, ale czy ktoś z was już testował tą antenkę wysoko nad ziemią? Pytam o to bo ta antenka nie ma przeciwwag...


Kilka nowych zdjęć:

https://docs.google.com/folder/d/0B6HzU ... ZtZTA/edit
Awatar użytkownika
Janosik
Posty: 619
Rejestracja: 2010-01-10, 18:09
Lokalizacja: W/W

Post autor: Janosik »

mr.mózg, ty to masz fajne miejsce , muszę się wyprowadzić z wrocka :mrgreen:

Super.
Intek HR 5500 , Yosan Turbo , President Walker.
Densei 2002 Janosik ,FD1818 Janosik, Midland Mike SE Special Edition Janosik
Sirio Super Carbonium , Sirio GP27 1/2
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: januwojt »

Co do anteny , to tu któryś z kolegów napisał o antenie Lemm AT 92 i na takim maszcie na pewno dałaby radę . Ponad 7 m promiennika i pełnowymiarowe przeciwwagi . Kolega ma , podwiązał mocną żyłką przeciwwagi do promiennika i między sobą . Antenę ma ponad rok , przeżyła wiatry i stoi dalej . I jak to Bess napisał , Lemka 1kW nawet ciągłej mocy się nie wystraszy .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”