SS 3900 rf-gain

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

Panowie, mam pytanie z rodzaju tych podstawowych, co do których odpowiedzi można znaleźć i na tym forum, jak i na innych stronach w Internecie. Nie do końca jednak są one dla mnie jasne stąd chciałbym zapytać:

Posiadam w mobilu radiotelefon SS 3900 Black, antenę LEMM AT-1700 185 cm. Wiele osób na forum sugeruje, aby używać tylko rf-gaina, zaś bramkę sq mieć otwartą. Jakie są możliwe straty w odbiorze przy ustawieniach rf-gaina na pozycję "nieszumiącą" - u mnie przykładowo jest to na godzinę 2. Czy rf-gain w przy takim ustawieniu wycina mocniejsze sygnały, które można by usłyszeć mając rf-gaina na maxa, zaś sq na godzinę 12 lub 1 (czyli kawałek dalej od granicy otwarcia się bramki szumów)? Czy też np. jest tak, że rf-gain dalsze stacje pozwala usłyszeć "ciszej" zaś łagodzi przy tym mocne zakłócenia i tylko w tym jest on lepszy od sq (przy korzystaniu z sq zaś dalsze stacje są słyszane głośno, a tylko wzrasta dyskomfort korzystania z radiotelefonu wynikający z możliwości otwarcia się głośno bramki szumów przy dużych zakłóceniach)?
Proszę o wytłumaczenie problemu od tej strony, może ktoś badał to dokładnie.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

SS 3900 rf-gain

Post autor: angel_dark666 »

SQ ustawiasz az przestanie szumic i resztę kręcisz RF Gainem. To nie telefon komórkowy, szumieć musi zwłaszcza jak jeździsz po mieście gdzie jest pełno źródeł zakłóceń. Nie ma tak ze raz ustawisz i bedzie ok, zalezy czy chcesz słyszeć wszystko czy tylko mocne i silne sygnały.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

Tyle to wiem, interesuje mnie bardziej podejście od strony strat w odbiorze między sq a rf-gain w kontekście tych pytań, które zadałem ;-)
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

SS 3900 rf-gain

Post autor: angel_dark666 »

SQ / SQUELCH



Blokada szumów (bramka szumów). Ma za zadanie włączyć bramkę szumów, by przepuszczać tylko mocniejsze sygnały. Używanie SQ eliminuje szum jednak znacząco ogranicza zasięg odbioru (squelch nie ma wpływu na nadawanie).



Każde radio CB wyposażone jest w tę funkcję, nawet najprostsze modele.



Blokada SQ zaczyna przeważnie działać ok. godz. 10.00 - nie jest to jednak wyznacznik. W niektórych radiach działa już na godz. 9.00, w niektórych nawet na godz. 13.00.



Zbyt wysoko ustawiona bramka szumów skutkuje bardzo krótkim zasięgiem - należy o tym pamiętać, szczególnie przy krótkich antenach (poniżej 100cm).



Jak ustawić?



Należy udać się na wolną częstotliwość (bez rozmów) i ustawić blokadę tak, aby wycięła szum z eteru. Następnie przekręcić delikatnie w prawo (1mm) i powrócić na kanał drogowy (#19).



Pokrętło w lewo - blokada szumów wyłączona. Pokrętło w prawo - zwiększanie poziomu blokady szumów.



Doświadczeni CB-radiowcy cenią sobie znacznie bardziej RF Gain niż SQ - znaczna część w ogóle nie używa bramki szumów (w tym autor tegoż artykułu). Dlaczego? O tym można poczytać poniżej.



RF Gain



Płynne tłumienie czułości odbiornika. W praktyce oznacza zmianę czułości radia. Za pomocą RF Gaina możemy zmniejszać (płynnie) zasięg odbioru.



Działa znacznie lepiej niż SQ (nie rwie komunikatów).



Bardzo przydatna funkcja w użytkowaniu miejskim oraz w terenach o dużym poziomie zakłóceń.



W zależności od modelu RF Gain działa mniej lub bardziej płynnie - stąd bardzo często tuningujemy tę funkcję w CB radiach, by uzyskać jak najbardziej liniową charakterystykę pracy.



Nie we wszystkich modelach RF Gain wycisza tło do końca (np. fabryczny Yosan Pro 120), w niektórych radiach zbyt szybko zmniejsza zasięg (np. President Walker, President Johnny II ASC itd.).



Niestety w nowych modelach coraz rzadziej można spotkać RF Gain w radiach niskiej oraz średniej klasy.



Przy stosowaniu krótkich anten nie ma większego sensu zmniejszać czułości radia. Należy pamiętać, by nie "skręcać" zbyt mocno SQ i RF Gain jednocześnie - i jedna i druga funkcja ogranicza zasięg odbioru.



Jak ustawić?



Tak, aby słyszeć tyle ile potrzebujemy.



Pokrętło w lewo - minimalna czułość. Pokrętło w prawo - maksymalna czułość.



W praktyce RF Gain skręcamy w lewo w warunkach miejskich, na trasie przeważnie ustawiony jest z kolei maksymalnie w prawo.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

Ta odpowiedź nadal nie wyjaśnia problemu. Wskażę tylko, że siedzę już trochę w CB i moje pytanie, choć wydaje się zupełnie podstawowe, skierowane jest bardziej do osób, które być może dokładniej testowały zachowanie się danego odbiornika w kontekście zadanych przeze mnie pytań. Całe forum w zakresie problemu już przeczytałem, więc znam to co już zostało napisane ;-) Mimo wszystko dziękuję za włączenie się do dyskusji. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

SS 3900 rf-gain

Post autor: angel_dark666 »

No nie wiem jak ci pomóc, kazde radio inaczej działa, w moich radiach praktycznie wogóle nie używam RF GAIN bo nie potrzebuje, RF gain tłumi czułość odbiornika, nie eleminuje zakłóceń tylko je wycisza , w niektórych radiach jak da sie na maxa to radio głuchnie kompletnie ale znowu wytłumia wszystkie inne sygnały i np przy małych zakłoceniach mozesz uzyc rf gain i podgłośnic radio, zakłocenia nie będą drażniące a silne sygnały i tak usłyszysz, SQ wycina szymy, np masz szum na 4S i ten szum przykrywa ci stacje z sygnałem do 4S, wycinasz to przez SQ i wszystkie stacje silniejsze niż 4S słyszysz dobrze i radio nie szumi.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

Dziękuję za odpowiedź. Ciekawi mnie opinia osób, które w ogóle nie używają sq tylko operują rf-gainem, zwłaszcza na trasie. Jak korzystanie z samego rf-gaina wpływa na odbiór w takiej sytuacji.
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

SS 3900 rf-gain

Post autor: angel_dark666 »

na trasie to tylko rf gain, nie ma po co uzywac SQ bo nie ma szumów:) każdy ma inne upodobanie jak i czym kręcić, jak sam nie przetestujesz to nie bedziesz wiedział. Najlepsze jest to że każdy bedzie pisał co innego i sie przy tym upierał ze tak jest najlepeij, potestuj , zobaczysz
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

SS 3900 rf-gain

Post autor: AntekPabianice »

Przy zmniejszaniu czułości odbiornika wyciszysz szymy spowodowane zakłóceniami, ale zawsze możesz coś z tego wyłowić. Jeśli zamkniesz wtedy bramkę sq, to niczego już nie usłyszysz.
Czasem jest tak, że silne zakłócenia skutecznie zniekształcają sygnał użyteczny i komunikatów wyłaniających się z szumów nie da się zrozumieć, ale sq albo je wytniesz zupełnie, albo albo usłyszysz zniekształcone, razem z szumami. Jak chcesz słyszeć jak najwięcej, to RF-gain.

Nie używam SQ, tylko RF-gain, nawet w mieście (nie mówiąc już o takich wynalazkach, jak ASQ, ASC etc) ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

A czy jest jakieś podobieństwo pomiędzy sq a rf-gain w tym znaczeniu, że (przykładowo), jeżeli bramkę sq ma się do połowy zamkniętą (godz. 12) a rf-gain na max, lub odwrotnie rf-gain na 12 a sq otwarty, to czy zasięg odbioru jest podobny? Na przykładzie: silny sygnał w obu przypadkach "przebije" się przez sq jak i rf-gain, zaś słaby zarówno w jednym jak i w drugim przypadku nie zostanie wpuszczony (sq), usłyszany (rfg)? Albo któreś z tych rozwiązań jest lepsze bo np. bramka sq przepuści słabszy sygnał, którego już nie usłyszymy przy skręconym rfg, albo sygnał ten usłyszymy ciszej przy rozwiązaniu z rfg zaś w ogóle nie usłyszymy go w przypadku zaciągniętej bramki szumów sq? Do tego w istocie sprawdza się moje pytanie zadane w temacie ;-)
Co wynika z Twoich doświadczeń Antek?
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

SS 3900 rf-gain

Post autor: Olo.. »

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ w każdym radiu inaczej pracuje zarówno sq jak i rfg. Z drugiej strony lepiej operować samym frg.
W moim radiu oba nie są używane bo nie ma potrzeby, ale radio mam kiepskie bo asc też nie ma. ;-)
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

SS 3900 rf-gain

Post autor: xomer »

Może ktoś podzieli się doświadczeniami z użytkowania SS 3900 B lub innego radiotelefonu z serii SS 3900 ;-)
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

SS 3900 rf-gain

Post autor: januwojt »

Dobry radiowiec SQ używa tylko w emisji FM , reszta emisji SQ nie potrzebuje , tylko doregulować RF-Gain , aby tło stłumić , jeśli tego nie dasz rady zrobić tzn , że radio jest badziewne . W tym przypadku nie powinno być problemu , gdyż konstrukcja SS3900 to pochodna Alana 87 , stara dobra , sprawdzona konstrukcja .
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: SS 3900 rf-gain

Post autor: AntekPabianice »

xomer pisze:A czy jest jakieś podobieństwo pomiędzy sq a rf-gain
(...)
Co wynika z Twoich doświadczeń Antek?
To są dwie różne funkcje i koledzy januwojt i Olo.. już to wyjaśnili.
Moje doświadczenia są takie, że wolę używać tylko RF-gain. Ale każdy może mieć inne preferencje.
Chcesz więcej słyszeć, zmień antenę na dłuższą ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Super Star”