Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Fialo
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-30, 23:09
Lokalizacja: Zebrzydowice k.Cieszyna

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: Fialo »

Jest to mój pierwszy post także witam wszystkich gorąco :) :merygreen:
Proszę was o pomoc.
Stałem się posiadaczem sporej ilości radyjek CB, miała to być krótka historia- kupić tanio sprzedać drożej ale sporo o tym poczytałem i zainteresowałem się tematem i zmieniłem zdanie :)

Do Presidenta Jacksona chciałbym podłączyć antenę Sirio 1/2 fali na garażu blaszanym 5x5 dach dwu spadowy, jest on ogrzewany od środka więc mam możliwość trzymania i używania tam sprzętu. Nie znalazłem nigdzie informacji na temat montowania anten na tego typie budynku, chciałbym się dowiedzieć na jakiej wysokości ją zamontować ?
czy ma spore znaczenie to, że dach jest z blachy trapezowej a antenę chciałbym zamontować możliwie jak najniżej?
Mam z jednej strony górkę na której jest las, z drugiej strony dużo wyższy dom więc raczej nie martwił bym się o pioruny, to uziemienie wystarczy na wbitym głęboko pręcie w ziemie i połączonym linką stalową z anteną czy raczej ten pomysł nie dokońca zda egzamin ?
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: januwojt »

Daj rurę , żeby było z 5 m nad garażem , takie uziemienie jak piszesz wystarczy .
Awatar użytkownika
Fialo
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-30, 23:09
Lokalizacja: Zebrzydowice k.Cieszyna

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: Fialo »

Czy to 5m to minimum? Nie da rady niżej??
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: DR-DM »

Im wyżej tym lepiej. Jak umocujesz te 5 m do garażu to nie będziesz potrzebował odciągów.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: januwojt »

Fialo pisze:Czy to 5m to minimum? Nie da rady niżej??
5,5 m to pół fali , wtedy dach blaszany garażu nie będzie miał wpływu na antenę . Niżej dasz też może być dobrze , ale niekoniecznie , może sie zrobić kierunkowa .
Awatar użytkownika
Fialo
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-30, 23:09
Lokalizacja: Zebrzydowice k.Cieszyna

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: Fialo »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, jednak zmieniłem plany, jednak szkoda mi niszczyć nowy garaż który postawiłem dopiero co w lato wiercąc w nim dziury i narażając całą konstrukcje na wyładowania atmosferyczne.
Położony jest na zboczu, kilka metrów obok jest się już na wysokości dachu, uznałem że najlepszym rozwiązaniem będzie wywiercenie dziury w ziemi i zabetonowanie masztu. Poniżej zdjęcie jak to mniej więcej wygląda, mam nadzieje że dach kilka metrów obok nie będzie negatywnie działał na antenę. Kabel z anteny mam zamiar puścić w peszlu w ziemi, jest to kabel H-155.
W sobotę będę testował, dam znać jak wyszło :)


Obrazek
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: cassiopeia »

Popraw obrazek
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
myszaty
Posty: 295
Rejestracja: 2014-05-14, 15:20
Lokalizacja: Wielkopolska

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: myszaty »

coś zdjęcia nie widać
Magnum MX / Teddy / Yosan JC-350 / Johnny II

Hustler IC-100 / AT-71 / AT-900 / Omega Sirio 27

Densei EC-2002 / Nokia SP-3 /// Alan 38

Baza: SHC SS-485 + Sirio Boomerang 27A
Awatar użytkownika
Fialo
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-30, 23:09
Lokalizacja: Zebrzydowice k.Cieszyna

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: Fialo »

Witam was,
Przepraszam że zdjęcie nie działało, przesyłam poniżej fotkę na innym hostingu.
Zamocowałem antenę nieco inaczej niż planowałem.
Sprawa wyglada tak że mam działkę z pozwoleniem na budowę bo jestem w trakcie budowy domu i uznałem że betonowanie czegokolwiek w ziemi może potem mi przysporzyć problemów przy odbiorze itp... masz zrobiłem następująco: w ziemię wbiłem młotem 2m szerszą rurę w którą włożyłem 2m maszt, nie jest profesjonalne rozwiązanie ale wątpię że się przewróci a nawet jak by to nie zagraża to nikomu bo stoi w środku pola.
Z anteny puściłem kabel h-15,5 15m w peszlu, pare cm pod ziemią bezpośrednio do radia. SWR nie jestem w stanie sprawdzić bo mam niesprawny miernik.
Mam radio President Jackson I, mogę się porozumieć z osobami do 20km bez problemu ale kilka osób mi powiedziało że mam dobre nadawanie ale modulacja bardzo słaba. Mam szukac przyczyny w ustawieni SWR czy raczej w kablu ? czytałem fora i słyszałem że ten kabel się nie nadaje,
Na modulacji USB/LSB słyszę rozmowy ale bardzo nie wyraźnie, sporo szumów, zakłóceń itp. w czym szukać przyczyny ? kabel, ustawienie SWR? radio raczej sprawne bo było w serwisie na sprawdzeniu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
KubańczykCK
Posty: 337
Rejestracja: 2014-08-01, 20:31
Znak/ranga: SP7QBA
Lokalizacja: Kielce

Re: Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: KubańczykCK »

Fialo pisze: SWR nie jestem w stanie sprawdzić bo mam niesprawny miernik.
Kup miernik i sprawdź. Takie urządzenie zawsze Ci się przyda.
Fialo pisze:Mam radio President Jackson I, mogę się porozumieć z osobami do 20km bez problemu ale kilka osób mi powiedziało że mam dobre nadawanie ale modulacja bardzo słaba.
Po pierwsze masz mikrofon seryjny, bez wzmocnienia więc szału nie będzie ale dogadać się powinieneś. Micgain na max w prawo?
Dwa, dobrze widzę na zdjęciu, że w instalację masz wpięty wzmacniacz. Oryginalnie Jackson 1 ma ok 12w w AM, dla takiego wzmacniacza to może być o 8w za dużo i wtedy modulacja jest przesterowana/niewyraźna. Jeśli korespondenci określają Cię jako "dobre nadawanie" - mocny sygnał i "modulacja bardzo słaba" - przester, to tutaj może być problem.
Wypnij wzmacniacz i wtedy przeprowadź testy.
Fialo pisze:Mam szukac przyczyny w ustawieni SWR czy raczej w kablu ? czytałem fora i słyszałem że ten kabel się nie nadaje
Ja bardzo chętnie poznam tych mędrców głoszących fanaberie, że h155 się nie nadaje. Na którym forum urzędują?
Poza tym SWR'u nie znasz, więc jak go chcesz ustawić? Zmierz SWR zanim zaczniesz nadawać! Chyba nie chcesz na samym początku przygody spalić końcówek mocy w radiu?
Fialo pisze:Na modulacji USB/LSB słyszę rozmowy ale bardzo nie wyraźnie, sporo szumów, zakłóceń itp. w czym szukać przyczyny ? kabel, ustawienie SWR? radio raczej sprawne bo było w serwisie na sprawdzeniu.
Zakłócenia wchodzą przez antenę? Jak odkręcisz kabel antenowy od radia - ustają? Jeśli tak, to zakłóceń musisz szukać wokół anteny (linia energetyczna, latarnia itp). Jeśli nie, to szukaj w pomieszczeniu z radiem (zasilanie/ledy/ładowarki)
Mobil: AnyTone AT6666 + Sigma PLC 1000
Baza CB: AnyTone AT5555N + Lemm AT-107
KF: Yaesu FT450D + Cobweb 20-6m
Awatar użytkownika
SQ9RNU
Posty: 1210
Rejestracja: 2009-05-24, 06:41
Znak/ranga: SQ9RNU
Lokalizacja: SP9

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: SQ9RNU »

Zacznij od miarki - jak chcesz mieć pewność i nie ryzkować uszkodzenia.

Dopał wywal ( kto Ci to doradził ??? ) - Jackson sobie da radę bez niego .
Zaczynasz nie od tej strony co trzeba swoją przygodę z radiem.

Widać ,że poczytałeś odrobinę - ale chyba bez zrozumienia.

Antena jest dość nisko i SWR będzie kiepski.

Popraw te "drobnostki" i wtedy szukaj ewentualnych przyczyn.
-=- SQ9RNU -=-
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: SP9 »

Antena wyżej a masz bliżej - krótszy kabel, dopał - bez sensu, to co Jackson I daje z siebie wystarczy w zupełności, już lepiej zainwestować w dobry mikrofon lub mod poprawiający tor nadawczy.
Jak antena źle zestrojona to dopał pogarsza tylko sprawę. Miarka, choćby najprostsza to podstawa.
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Fialo
Posty: 10
Rejestracja: 2018-12-30, 23:09
Lokalizacja: Zebrzydowice k.Cieszyna

Re: Antena SIRIO GPS 27 V2 1/2 na Garażu blaszanym

Post autor: Fialo »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Generalnie tego typu sprzętem zacząłem się interesować bo okazyjnie kupiłem kilkadziesiąt sztuk różnych radiotelefonów wraz z akcesoriami. Między innymi mam kilka mierników SWR ale każdy pokazuje co innego, o przepalenie końcówki bym się nie martwił bo większość pokazuje na 20 kanale AM od 1-1.5 no ale tak jak mówicie muszę kupić jakiś 100% sprawny bo takiego czegoś się nie ustawia na oko
W sumie nie testowałem innych mikrofonów, myślałem że seryjny, oryginalny będzie najlepszy, mam ze 20 sztuk, między innymi znalazłem jeden Densei ze wzmocnieniem więc będe próbował dalej.

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi, poprawię wszystko o czym pisaliście i dam znać jak wyszło :)

Mam jeszcze jedno pytanie, czy do takiego radia wystarczy zasilacz impulsowy 4A ?
Wydaję mi się że powinien wystarczyć, ale zdziwił mnie fakt że na radiu podobnej klasy Superstar 360FM podczas nadawania lekko przygasało podświetlenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”