Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: marek22 »

Witam kolegów,

Zastanawiam się nad zakupem anteny dla radiotelefonu ręcznego CB Alan 42 Multi.

Zaznaczam że nie będę używać radia w samochodzie, więc wszystkie mobilne odpadają.

Rozważam dwie ewentualności (może oświecicie mnie kolejną):
1) http://www.alan.pl/radiokomunikacja/pro ... 7_bnc_54cm
ANTENA HELICAL CB HYFLEX-27/BNC 54cm

2) http://allegro.pl/okazja-antena-telesko ... 76036.html
ANTENA TELESKOPOWA BDU204B do ręczniaka


Rozwiązanie NR1, ma jedną wielką wadę (fakt, że nie można tej anteny złożyć...)
Rozwiązanie NR2, teoretycznie oferuje taką możliwość.


Moje pytanie brzmi, która z tych anten będzie lepsza (zasięg)?

Czy antenę NR2, można używać na w pół rozłożoną ? czy aby zachować jej parametry techniczne, musi być zawsze całą rozwinięta ?

Pozdrawiam
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: fifi »

Odgrzewam kotleta, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat, ponieważ stoję przed takim samym wyborem. Druga sprawa to jak się ma cb radio ręczne z anteną na pasmo CB do odbiornika globalnego Przykładowo Tecsun PL-600 w paśmie CB. Które odbierze dalszy sygnał bez propagacji stojąc sobie gdzieś wieczorem na wzgórzu ? Czy do Tecsuna jest możliwość podpięcia innej anteny na inne pasmo czy jak to z tym jest.
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Re: Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: marek22 »

fifi pisze:Odgrzewam kotleta, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat, ponieważ stoję przed takim samym wyborem. Druga sprawa to jak się ma cb radio ręczne z anteną na pasmo CB do odbiornika globalnego Przykładowo Tecsun PL-600 w pasie CB. Które odbierze dalszy sygnał bez propagacji stojąc sobie gdzieś wieczorem na wzgórzu ? Czy do Tecsuna jest możliwość podpięcia innej anteny na inne pasmo czy jak to z tym jest.
Jestem autorem tego tematu i czuje się wywołany do tablicy, upłynęło wiele czasu a co za tym idzie rozbudowała się moja wiedza o praktykę.

Każda antena ręczna do CB radia, jest anteną skróconą i ma negatywny zysk energetyczny.
W związku z tym faktem, im dłuższa antena tym będzie sprawniej działać, przy założeniu że porównywane anteny są zestrojone na pasmo CB - fizycznie dłuższa zawsze będzie lepsza i nie ma odstępstwa od tej reguły.

Odbiornik szerokopasmowy, z wyjątkiem hi-endowego sprzętu zawsze będzie gorszy niż odbiornik dedykowany na jedno pasmo, wynika to z faktu że szerokopasmowy musi pokryć większy zakres częstotliwości i jego obwody wejściowe muszą tolerować znaczne różnice częstotliwości gdzie wąskopasmowy tego nie wymaga i może działać "najlepiej" czyli bez kompromisu tylko na częstotliwości w którym jest stworzony.

Do zabawy w propagację spokojnie wystarczy Hyflex, wszystko zależy od warunków otwarcia, jednego dnia stojąc w głębi pokoju z daleka od okna będziesz w stanie rozmawiać z UK tak jak byś był obok i rozmawiał przy herbatce, innego dnia nie będziesz w stanie usłyszeć naszych niemieckich sąsiadów.
Jeżeli to jest dla Ciebie zabawą, wziąć CB na wycieczkę i liczyć "coś się trafi" będzie fajnie, "nie to trudno" ręczniak i hyflex wystarczy.

Wspominasz o dniach bez propagacji, w takim wypadku odpuścił bym sobie kompletnie CB ręczne i jakiekolwiek anteny teleskopowe czy skrócone - weź dwa kawałki przewodu, złączkę BNC - BAN (na ebay za 2 USD), dwa odcinki po ok 2.5M - i masz za 10 zł, zrobioną antenę typu dipol który przy pomocy sznurka, i obciążników wędkarskich jesteś w stanie zawiesić na drzewie i użytkować niczym stację bazową. Do tego normalne radio samochodowe + pakiet akumulatorków li-po lub nimh eneloop.
Taki zestaw to dobry wstęp by się nie zrazić i mieć fajne przygody - gdyby nie podeszło hobby, radio można zawsze zamontować w samochodzie.
Marek22 - 22 to nie wiek. marek było zajęte, marek2 też... więc zostało 22...
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: fifi »

A więc tak, z moich doświadczeń które ostatnio przeprowadziłem napisze. Do testów z ręczniaka służył mi skaner Uniden UBC-125XLT w domu na bazie posiadam antenę Spectrum 1600 i po podłączeniu po przez przelotkę skanera pod tą antenę to skaner działał i odbierał prawidłowo nawet nie odczułem żadnego stłumienia czy słabszego odbioru w paśmie CB porównując go do kilku radyjek, Kenwood TS-440s, Grant 1, Alan 28 itd... itd.... Do skanera już kiedyś zakupiłem dodatkową antene teleskopową 114cm RH-795, odbiór służb w ich pasmach zdecydowanie się poprawił w porównaniu do standardowej krótkiej. Jakiś czas temu zakupiłem dwa ręczniaki CB przez przypadek, jeden to Yosan JC-1103N i jakiś HOTLINE CB HANDY HL-22DX za 50zl oba i dostałem do nich dwie anteny, czyli do testów mam 4 anteny do Unidena 125
Obrazek

Pojechałem na wzgórze, kilka dni temu była też propagacja i zacząłem testować co i jak słuchać w mobilu i porównując to co słyszy skaner z tymi czterema antenami. Najlepiej wypadła antena ze zdjęcia pierwsza od lewej ma ona 26cm długości. Antena teleskopowa o długości 114cm o dziwo odbierała słabiej nawet ciężko było usłyszeć zagraniczne stacje wtedy przy propagacji na zewnątrz auta, a tamta 26cm ściągała nawet wewnątrz samochodu. Nie wiem dlaczego ta teleskopowa w porównaniu do tej drugiej krótszej 3x jest jakby głuchawa :roll: , ( oczywiście w paśmie CB ) sprawdzałem ją miernikiem i po pełnym rozłożeniu jest przejście od gniazda do czubka wszystko łączy. Jeszcze będę testował w najbliższym czasie i dam tu znać dokładniej, mam niedaleko kilka bazówek w promieniu 20-30km jak i przemiennik oddalony jakieś około 30km ode mnie.
I jeszcze taka ciekawostka którą zauważyłem już kilka razy, siedząc w samochodzie i słuchając rozmów z przemiennika o stałym sygnale 3s i gdy podchodzi samolot do lądowania bo jest koło mnie lotnisko po prostej z 15km, przelatuje on już dosyć nisko zaraz koło mojego domu, a stroną gdzie nadaje przemiennik to przez 10sek sygnał odbierany podnosi się z 3s do 7s :)

Edit..
Oczywiście posiadam na stanie zrobionego dipola z kabli miedzianych fi 2,5mm grubość samej żyły który też weźmie udział w teście rozwieszony pionowo gdzieś na drzewie na wzgórzu ;-) zapewne przebije te wszystkie antenki.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: cassiopeia »

hyflex jest elastyczny czy sztywny jak inne helikale?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: AntekPabianice »

Dość sztywna, ale nie tak twarda, jak typowy helikalna mobilowy. Daje się lekko nagiąć.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: cassiopeia »

dzieki AntekPabianice, myslałem ze to cos bardziej jak NA771 ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Porównanie anteny HYFLEX-27/BNC 54cm czy BDU204B

Post autor: AntekPabianice »

No nie. Sztywniejsza znacznie. Jak przegniesz, to się złamie ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”