Dwa różne skrajne strojenia anteny przez dwa serwisy ?!

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

katnik

Dwa różne skrajne strojenia anteny przez dwa serwisy ?!

Post autor: katnik »

Czesc !
Chcialbym się zorientować w temacie, bo mam taką troszkę dziwną sytuacje - mialem poprzednio radyjko Harry II ASC i antene Missouri, pojechałem zestroić - gościu podpiął jakieś urzadzenie do strojenia pomiędzy radio i antene i stroił dla poszczególnych kanałów w efekcie czego antene mi troszkę skrócił i byłem bardzo zadowolony z zasięgu - np. jeżeli ktoś się orientuje to w Lublinie z ul. Lotnicznej było mnie slychac na Podzamczu (jest to niemały kawałek) i byłem barrrrdzo zadowolony z tego zestawu. Niedawno pozyczylem radio kumplowi z moją anteną, który zostawił na chwile radio w samochodzie i antene w bagażniku no i radio zostało ukradzione z samochodu i kabel od anteny odcięty (antena ocalała). Kase kolega oddal, kupilem nowe radio takie samo i pojechalem do innego serwisu CB, przylutowali mi koncowke od anteny i poprosilem rowniez o zestrojenie - w tym serwisie pracownik mial urzadzenie które nie wymaga obecności radia przy strojeniu i gość mi dla odmiany od tamtego strojącego zupełnie wysunął antene na maximum i twierdzi ze teraz jest idealnie. Dlaczego jest taka skrajna różnica ? Miejsce postawienia anetny się nie zmieniło, model radia jest taki sam, antena ta sama, a jedna osoba mi skraca antene przy zestrajaniu, a druga ją wydłuża ! Dodam, ze teraz mam wrażenie dużo mniejszego zasięgu niż poprzednio i zastanawiam się czy to nie ma czegoś wspólnego z tym wysunięciem anteny przez ten drugi serwis CB. Bede bardzo wdzięczny za jakieś wyjaśnienie kogoś kto się orientuje w temacie ! I proszę nie pisać, że ta anetna to przereklamowane badziewie i zebym kupił sobie inną, bo byłem z niej bardzo zadowolony i na moje potrzeby w zupełności mi wystarczała.
Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

przede wszystkim napisz jaki jest wynik swr na kanale 1,20,40
Obrazek
katnik

Post autor: katnik »

maroosz pisze:przede wszystkim napisz jaki jest wynik swr na kanale 1,20,40
Nie mam pojęcia ! Obaj powiedzieli ze teraz jest idealnie ustawione, ja nie przyglądałem się na wskazania na urzadzeniu mierzącym, bo totalnie się na tym nie znam !
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

katnik, bez wyników pomiarów nie da się określić który serwis miał rację... niestety...

możesz spróbować podjechać do któregoś serwisu z reklamacją i powiedzieć że coś jest źle zestrojone i prosisz o ponowne zestrojenie....

Jeśli

swr dąży do 1 na kanale 20
i na pozostałych również

np:

kanał 1: swr = 1.3
kanał 20: swr = 1.1
kanał 40: swr = 1.3

to antena jest zestrojona dobrze

natomiast jeśli swr na kanale 1 będzie większy niż na 40 to antenę należy wydłużyć....

jeśli będzie odwrotnie tzn. na 40 swr będzie większy niż na 1 to skrócić...


p.s. jak się nie znasz to po prostu zapytaj o wynik ;)
Obrazek
katnik

Post autor: katnik »

Dzięki Maroosz za odpowiedz ! Jak tylko odwiedze pierwsze miejsce gdzie stroilem antene to dam znac !
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

a ja bym zostawił , skoro gość sprawdził ci SWR na analizatorze i było OK to nic już bym nie robił. Analizator jest dokładniejszy od zwykłego miernika SWR. Niewiadomą jest też jak była antena zestrojona za pomocą SWR-a i jakie były wyniki na #1 , #20 , #40
Dla jednego jest dobrze jak SWR mieści się w granicy do 1,8 a dla innego już nie . Sprawdzić zawsze możesz.
Jednego nie rozumiem skoro była wsunięta
katnik pisze:gościu podpiął jakieś urzadzenie do strojenia pomiędzy radio i antene i stroił dla poszczególnych kanałów w efekcie czego antene mi troszkę skrócił i byłem bardzo zadowolony
może za mocno obciął , że następny
katnik pisze:przylutowali mi koncowke od anteny
a później
katnik pisze:w tym serwisie pracownik mial urzadzenie które nie wymaga obecności radia przy strojeniu i gość mi dla odmiany od tamtego strojącego zupełnie wysunął antene na maximum i twierdzi ze teraz jest idealnie
katnik pisze:Dodam, ze teraz mam wrażenie dużo mniejszego zasięgu niż poprzednio i zastanawiam się czy to nie ma czegoś wspólnego z tym wysunięciem anteny przez ten drugi serwis CB. Bede bardzo wdzięczny za jakieś wyjaśnienie kogoś kto się orientuje w temacie

Sprawdź jeszcze ustawienie RF-gaina , a skoro masz nowe radio to może być mniej czułe od starego ,
również na takie zachowanie może mieć wpływ inne warunki np. pogoda czy propagacja itp.
Ostatnio zmieniony 2009-03-27, 14:55 przez Krecik, łącznie zmieniany 1 raz.
..::Wafel::..
Posty: 233
Rejestracja: 2009-01-11, 18:44
Lokalizacja: 666

Post autor: ..::Wafel::.. »

katnik, ja jestem w LBN codziennie (oprócz sobót) jak coś to pisz wezmę reflektometr i zobaczymy, i wytłumaczę na żywo co i jak.
Obrazek
katnik

Post autor: katnik »

..::Wafel::.. pisze: ja jestem w LBN codziennie (oprócz sobót) jak coś to pisz wezmę reflektometr i zobaczymy, i wytłumaczę na żywo co i jak.
Wafel bardzo chętnie jeżeli nie sprawi Ci to żadnego problemu ?! To może dzisiaj albo w poniedziałek ?! Tylko jak się ustawimy ? W razie czego podaje GG: 6314411.
Dzięki wielkie !!!
..::Wafel::..
Posty: 233
Rejestracja: 2009-01-11, 18:44
Lokalizacja: 666

Post autor: ..::Wafel::.. »

to już na gg się ustawimy dokładnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
kopernik
Posty: 36
Rejestracja: 2008-09-15, 23:23
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kopernik »

postaram się rozwiać parę wątpliwości kolegi kątnika

1. nie ma dwóch identycznych radyjek mimo że są tej samej marki i tego samego producenta. sprzęt obecny na rynku nie jest indywidualnie strojony przez małe chińskie rączki :lol: , tylko tak "mniej -więcej" aby spełniał parametrami wymogi homologacji. często spotykam się z egzemplarzami gdzie moc jest fabrycznie ustawiona na 3W i głębokość modulacji na 50%, mimo że specyfikacja producenta twierdzi 90% i 4W. podobnie dzieje się z torem odbiorczym.

2. miejsce montażu anteny

katnik nic nie napisał gdzie była i gdzie aktualnie postawił antenę. mógł ją przenieść np. ze środka dachu do bagażnika i też prawidłowo zestroić :mrgreen: . wspominał też o wymianie kabla antenowego. od pewnego czasu coraz częściej spotykam w handlu partackie podróby sygnowane standardowym oznaczeniem rg-58. pod tym samym symbolem kryją się kabelki które zamiast plecionki ekranowane są folią aluminiową, zamiast miedzi jest stal której nie daje się polutować lub szczyt podróbek - 2 lub 3 włoski spiralnie zakręcone wokół izolatora żyły gorącej. tłumienność takiej różnorakiej chińszczyzny na długości ok 5m mozna praktycznie pominąć, ale na pewno nie wpływa to na poprawę słyszalności radyjka.

3. problem oceny
najczęściej oceny jakości odbioru dokonujemy gdy pojazd znajduje się w ruchu, między zabudowaniami, otoczony różnymi przeszkodami utrudniającymi dookólne rozchodzenie się fali. respondentem również jest ludek który znajduje się w aucie poruszającym się w niezidentyfikowanych warunkach topograficznych. najlepiej dokonywać porównań na postoju z wybraną stacją bazową z którą mieliśmy już wcześniej łączność z danego miejsca. wszelkie inne pomiary są pozbawione skali porównawczej, a więc nie odzwierciedlają czy słyszalność naszej stacji poprawiła się czy wręcz odwrotnie.
161CBC002 kopernik op.mariusz
mobil:ranger 2950,zetagi 300,turbo 5000,cb-compact
baza:alan 560,k 375,ab 300,sirtel 5/8 gp 16, cb-compact
QTH N 53°04'83''47 E 23°03'58''64 134,7m+31,7m npm = czubek anteny
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

kopernik, to Ty jednak jesteś na naszym forum :mrgreen:
Sorry , było o tobie ostatnio wspomniane :-P
sorry za OT .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
..::Wafel::..
Posty: 233
Rejestracja: 2009-01-11, 18:44
Lokalizacja: 666

Post autor: ..::Wafel::.. »

Z tego co się zorientowałem antena stoi cały czas w jednym miejscu. Z pomiarów wyszło że jest trochę za krótka (~4 cm), ale tragedii nie ma ( 1.8 ~1.85 na #1, na #40 ~1.0 przy maksymalnym wysunięciu promiennika), używana więc mogła być przycięta przez poprzedniego właściciela. Kabel wymieniony na dwu metrowy, nie ma nadruku Cabletech'a więc najgorzej nie jest, ale zalecam wymianę, tym bardziej że jest zdecydowanie za krótki, bo jest naciągnięty i starcza go dosłownie "na styk". RF był lekko przykręcony no i ASC włączone. Czasu za dużo nie było, więc nie gadaliśmy zbyt długo. Szybka wymiana zdań na temat serwisów i kilka rad gdzie się udać w razie problemów.
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

..::Wafel::.., i co nie dało się z tym nic zrobić - lepiej zdziebko zestroić :?:
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
..::Wafel::..
Posty: 233
Rejestracja: 2009-01-11, 18:44
Lokalizacja: 666

Post autor: ..::Wafel::.. »

To było najlepsze co dało sie uzyskać. tak jak pisałem szacuje że zabrakło kilku cm anteny około czterech patrząc na inne pomiary.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

Z tego co się zorientowałem antena stoi cały czas w jednym miejscu. Z pomiarów wyszło że jest trochę za krótka (~4 cm), ale tragedii nie ma ( 1.8 ~1.85 na #1, na #40 ~1.0 przy maksymalnym wysunięciu promiennika), używana więc mogła być przycięta przez poprzedniego właściciela.
katnik pisze:pojechałem zestroić - gościu podpiął jakieś urzadzenie do strojenia pomiędzy radio i antene i stroił dla poszczególnych kanałów w efekcie czego antene mi troszkę skrócił
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mobilne”