Maszt nad dachem kopertowym - co i jak?

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
cober
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-29, 17:35
Lokalizacja: Mazowsze

Maszt nad dachem kopertowym - co i jak?

Post autor: cober »

Stacja bazowa, jaki materiał na maszt? Opis planów i kilka pytań

Stoję przed wystawieniem masztu do anteny TV na dachu budynku więc pomysł żeby od razu zrobić maszt do planowanej stacji bazowej. Solidnie, na przyszłość

Domek na wsi, na lekkiej górce, dach koperta z blachodachówki już teraz jest wyżej niż pobliskie drzewa, linie średniego napięcia i budynki. Wysokość gąsiora dachu 9m od ziemi, ziemia 92m.n.p.m, równina, zakłócenia z okolicy do 1S sprawdzane przy domu na mobilu, obok transformator niskiego napięcia, masz będzie połączony z odgromieniem i uziomem otokowym.

Plan jest wypuścić przez gąsior rurę bez odciągów, rura będzie umocowana do krokiew i podłogi na strychu więc mocowanie będzie solidne bo rozstaw mocowania górnego od dolnego to około 2m. Nad gąsior chce wystawić jakąś flanszę, zawias lub inny rodzaj uchwytu ułatwiający demontaż/składanie masztu do konserwacji anteny. Maszt chciałbym jak najdłuższy powiedzmy zadowolę się 6 metrowym licząc od gąsiora w gore. Myślę że antena 5/8 na pasmo 10-11m (żeby było wiadomo jaką masę będzie dźwigał maszt)

Pytania:
-Z jakiej rury o jakiej grubości ścianek wykonać maszt bez odciągów o wysokości 6m? Na odciągi nie mogę sobie pozwolić.
- Jaka wysokość masztu od blachy? Dach koperta, blachodachówka, dach o skosach 24stopnie - gdzieś czytałem że wysokość masztu od blachy powinna wynosić minimum 1/2 fali dlatego chciałbym 6m maszt.
- czy antena TV naziemnej i antena internetu LTE zamontowane na tym samym maszcie, nisko nad dachem będą zakłócały pracę CB?
- maszty aluminiowe flagowe, gotowe segmentowe itp nie budzą mojego zaufania tym bardziej że to ma być konstrukcja bez odciągów, nie mam też miejsca na działce stawiać osobny maszt, bez sensu byłoby nie wykorzystać budynku, który ma 9m wysokości.

Mile widziane posty ludzi, którzy mają doświadczenie i zrobili podobny maszt. Trochę pojęcia mam, coś nie coś potrafie, będę miał mega frajdę z budowy tego. Wstawiłbym latarnie uliczną i nie pytał o nic ale musi to być smukłe, estetyczne i lekkie żeby nie pękały podwieszane sufity bo strop pod dachem jest stropem lekkim. Musi być też lekki, żeby od czasu do czasu wejść na bądź co bądź niewygodny dach, złożyć maszt i zakonserwować antenę. Kasa nie gra znaczącej roli, najwyżej mniej piwa i kebabów będę wciągał.
AT-6666 z turbo
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Maszt nad dachem kopertowym - co i jak?

Post autor: cassiopeia »

ja miałem zamontowana rurę 4 m aluminiowa fi 50 ze ścianka 3mm. na niej antena New Tornado i potrafiłem sam ja zdemontować razem z rurą z obejm kominowych. myślę ze dodanie jeszcze trzymetrowego odcinka wpuszczonego rura w rurę i zamontowanie do tego anteny, aby uzyskać zakładane 6metrów wytrzyma w zupełności. konstrukcja przy tym nie bedzie zbyt ciężka, ale do demontażu potzreba dwóch ludzi. chyba że zrobisz system zawiasowy bądz inny ułatwiający obsługe jednej osoby.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
cober
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-29, 17:35
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Maszt nad dachem kopertowym - co i jak?

Post autor: cober »

Planuje zrobić system zawiasowy i pomocniczy uchwyt który wspomoże składanie i rozkładanie za pomocą bloczka i liny - dach nie jest jakiś stromy ale blachodachówka jest podła do przemieszczania się po niej no i fiknąć z 9m na ziemię z kawałem żelastwa w łapach tak żeby może już nigdy nie wstać trochę obciach. Zasięgnąłem informacji i maszt zrobię stopniowany ale nie wiem jeszcze z jakich średnic i grubości. Z tą latarnia z pierwszego posta może i by nie było głupie ;)
AT-6666 z turbo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”