Tłumienie sygnału przez przełączniki, matchery, reflektometr

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Kilobajt
Posty: 476
Rejestracja: 2010-01-11, 22:43
Lokalizacja: Opole

Tłumienie sygnału przez przełączniki, matchery, reflektometr

Post autor: Kilobajt »

Witam

Zastanawia mnie czy podłączenie na stałe w instalacje antenową takich aparatów jak matchery, reflektometry, przełączniki ... powoduje jakieś efekty uboczne takie jak tłumienie sygnału, zniekształcenia, indukowanie się ?

Ewentualnie jak to można niwelować, jakie są zasady włączania takich aparatów, jakim przewodem i jakiej długości przewód powinien być?

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam, Krzysiek.
Awatar użytkownika
BigMonster
Posty: 905
Rejestracja: 2010-12-06, 16:04
Lokalizacja: UK-Cheshire/PL-Lubelskie

Post autor: BigMonster »

Ja juz kiedys cos takiego probowalem zaczac: viewtopic.php?t=13928
Swoja droga to by sie chyba dalo zmierzyc miernikiem jakos nie? Ile w kablu mocy przed wpieciem ustrojstwa i po.
Whenever there is any doubt, there is no doubt.
JFK II V2 + Densei 2002 + ESP-20 + KL 203P + Santiago 1200
AnyTone 5555N + Dell 18A + Uniden ESP-12 + Dipol 1/2
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Każda wtyczka i urządzenie wprowadza pewne tłumienie. Im gorszy syf tym większe a niestety takimi urządzeniami są wszelkiej maści miarki, matchery i inne CB wynalazki.
Jeśli wiadomo, że 1s to 6dB a gdzieś kiedyś czytałem że na wtyczce jest 0.6dB straty (poprawcie jak się mylę) to jest to znikome.
Znacznie gorsze jest rozstrajanie obwodu, bo producenci taniego sprzętu nie przywiązują wagi do tego, żeby miało toto 50ohm po obu stronach.
Reasumując: między radiem a anteną jak najmniej.
Bes
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Kilobajt
Posty: 476
Rejestracja: 2010-01-11, 22:43
Lokalizacja: Opole

Post autor: Kilobajt »

Besserwisser, czy w domowym zaciszumoże zmierzyć czy sprzęt zachowuje impedancje 50Ohm?

[ Dodano: 2012-01-09, 07:19 ]
EDiT: *można zmierzyć
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”