Atena Tuning vs Legend III Tuning vs JM-3031

sparing ...które CB lepsze ;)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Który model radia polecasz dla mnie?

Czas głosowania minął 2013-06-22, 15:41

LAFAYETTE ATENA TUNING KONEKTOR V2
7
50%
M TECH LEGEND III Tuning KONEKTOR
6
43%
YOSAN JM-3031 TURBO BLACK
1
7%
 
Liczba głosów: 14

Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

marjanek pisze:Ja tez na legendzieIII słyszę czasmi ruskich, a czasami jakiś niemców. Ja nie wiem co oni mają, ale sq skręcam na godzinę 3 a czasami i tak dalej słyszę to ich głupkowate pierdzielenie
Mają 4W tak jak my. Ale wszyscy mamy propagację. W zeszłym tygodniu gadałem z Osnabrückiem.
digitec1 pisze:pasek888, masz wersję legenda III po tuningu już ?
tak.
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
kajko
Posty: 63
Rejestracja: 2012-09-20, 09:41
Lokalizacja: ...

Post autor: kajko »

mjr088 pisze:
Pieczar pisze:nie wiem, która Laguna i który 1.9 dCi, ale u mnie w Scenicu 1.9 dCi 102KM Yosan Pro-120 z AS-100 gra bez zarzutu :)
Laguna II 1.9 dCi 120KM. U mnie Yosan 120 (podłączony do zapalniczki) zbiera trochę zakłóceń - bo odpaleniu silnika słychać taki wysoki dźwięk wzrastający razem z obrotami - słychać go w głośnikach od auta a nie w radyjku - podczas jazdy praktycznie niesłyszalny jedynie podczas postoju.

weź zasilanie bezpośrednio z akumulatora przez dwa różne filtry przeciwzakłóceniowe i nie będzie zakłóceń. Ja słyszałem na Lafayette Atena lekkie zakłócenia, po wykonaniu ww. czynności mam cichutko :)
Lafayette Atena (tuning v2 konektor); antena: lemm at-1700
mjr088
Posty: 52
Rejestracja: 2013-01-16, 03:31
Lokalizacja: PL

Post autor: mjr088 »

Miałem okazje wczoraj przetestować M-Tech'a Legend III [Tuning Konektor] i podzielę się moimi spostrzeżeniami:

1. Miłe zaskoczenie od razu po podłączeniu i uruchomieniu silnika - cisza, nie ma żadnych świstów ani innych zakłóceń od silnika, jak wspomniałem Yosan120 łapał zakłócenia więc teoria, że Yosan120 ma lepsze filtry jednak nie zawsze się sprawdza.

2. ASQ - działa przyjemnie pod tym względem, że eliminuje całkowicie przypadkowe szumy i zakłócenia z zewnątrz ALE niestety według mnie przepuszcza za dużo tzn. puszcza słabe modulacje na poziomie 1s,2s, których nie sposób zrozumieć - a więc mimo wszystko trochę za dużo szumu. Poza tym zdarza się, że trochę się jąka (ucina kawałki rozmów) ale to być może wina krótkiej anteny (AS100). Ręczny SQ działa gorzej niż w Yosanie, więc w zasadzie nie ma sensu wyłączać ASQ (nie zauważyłem aby jakoś szczególnie ograniczał on zasięg).

3. Brak RF-G - poza miastem wiadomo nie czuć jego braku, ale w mieście - nawet niedużym (Częstochowa) jednak trochę by się przydał. Funkcja LOC (ustawiona na 50% po tuningu Konektora) nie sprawdza się idealnie - w centrum obcina za mało ale np. na wlocie za dużo - mimo wszystko 50% to chyba i tak optymalne rozwiązanie ale nie zastępuje ono ręcznego RF-G.

4. Głośnik - gorszy niż w Yosanie - dźwięk jest taki trochę pusty, mniej wyraźny i zdecydowanie brakuje mu więcej basów - głośnik zewnętrzny wydaje się niezbędny.

5. Funkcje NB, HICUT - nie zauważyłem różnicy w działaniu radyjka po ich wł bądź wył.

No i wygląda na to, że w dalszym ciągu nie wiem co wybrać. Gdyby nie zakłócenia w Yosanie to pewnie był wybrał jego lub Atenę (Ateny co prawda nie testowałem ale czy jest szansa na to, że skoro Yosan świstał to Atena nie będzie?) ale jeśli M-Tech lepiej sobie z tym radzi to chyba wybiorę jego.
Mam tylko pytanie do lepiej zorientowanych, jak będzie wyglądała praca Legenda z dłuższą anteną niż na testach (z ML-145 zamiast AS-100). Martwi mnie zbieranie tych słabych, niewyraźnych rozmów czy przypadkiem dłuższa antena nie spowoduje, że będzie ich jeszcze więcej ?
Awatar użytkownika
digitec1
Posty: 479
Rejestracja: 2009-08-12, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: digitec1 »

mjr088 pisze:3. Brak RF-G - poza miastem wiadomo nie czuć jego braku, ale w mieście - nawet niedużym (Częstochowa) jednak trochę by się przydał. Funkcja LOC (ustawiona na 50% po tuningu Konektora) nie sprawdza się idealnie - w centrum obcina za mało ale np. na wlocie za dużo - mimo wszystko 50% to chyba i tak optymalne rozwiązanie ale nie zastępuje ono ręcznego RF-G.
zapewne da się zrobić zamiast SQ -> RFG w tym miejscu, to było by myślę dobre rozwiązanie, ASQ zrobi resztę pracy
mjr088 pisze:4. Głośnik - gorszy niż w Yosanie - dźwięk jest taki trochę pusty, mniej wyraźny i zdecydowanie brakuje mu więcej basów - głośnik zewnętrzny wydaje się niezbędny.
próbowałeś podłączyć głośnik do tego radia zewnętrzny ? może poprawić odsłuch ale jeżeli jest tak jak w legend II to głośnik nic nie zmienia zew. jest tak samo, trzeba podmienić dwa kondensatory smd
mjr088 pisze:5. Funkcje NB, HICUT - nie zauważyłem różnicy w działaniu radyjka po ich wł bądź wył.
HI-CUT działa na odsłuchu ale zapewne o tym wiesz, to tylko rodzaj filtra audio wycinającego góre pasma które następnie trafia na głośnik

Ogólnie ML poprawi odsłuch na ASQ, nie będzie tak rwało, więcej zbierze dłuższa antena to potem jest z czego wyciać co słabe.
Mobil 1: M-TECH LEGEND III + Sirio T3-27 + SIRIO MAG 125 DV
Mobil 2: M-TECH LEGEND III + Sirio OMEGA 27 + SIRIO MAG 125 DV
Awatar użytkownika
Halandilas
Posty: 95
Rejestracja: 2012-12-29, 22:51
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Halandilas »

Przemek może wstawić RF-G zamiast ręcznego SQ lub z boku radia więc jeszcze taka możliwość do rozważenia. Co do automatu to chyba lepiej żeby wpuszczał więcej niż zabierał połowę zasięgu (miałem tak w Maxonie CM 10).
mjr088
Posty: 52
Rejestracja: 2013-01-16, 03:31
Lokalizacja: PL

Post autor: mjr088 »

Tylko wstawienie RF-G to spory koszt, wtedy radyjko przewyższa mój zakładany budżet. Z resztą wtedy pojawia się pytanie czy za tą cene nie lepiej wybrać czegoś innego co ma RF-G już fabrycznie ;)
Awatar użytkownika
Halandilas
Posty: 95
Rejestracja: 2012-12-29, 22:51
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Halandilas »

Używany Johnny III może?
Awatar użytkownika
digitec1
Posty: 479
Rejestracja: 2009-08-12, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: digitec1 »

mjr088 pisze:Tylko wstawienie RF-G to spory koszt,
tzn. ile dokładnie ?
Mobil 1: M-TECH LEGEND III + Sirio T3-27 + SIRIO MAG 125 DV
Mobil 2: M-TECH LEGEND III + Sirio OMEGA 27 + SIRIO MAG 125 DV
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

a ten RF-gain to warto go dokładać???? Sa kultowe radia bez tej gały i jakoś daja radę??
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

digitec1 pisze:próbowałeś podłączyć głośnik do tego radia zewnętrzny ? może poprawić odsłuch ale jeżeli jest tak jak w legend II to głośnik nic nie zmienia zew. jest tak samo, trzeba podmienić dwa kondensatory smd
Ja używam głośnika zewnętrznego Nokia - jest lepiej.


ML-145 to minimum do tego radia. Ale dalej będziesz słyszał te słabe modulacje, które będą nieco zaszumione - na głośniku zewnętrznym w większości je zrozumiesz. Ja się zastanawiam czy podłączenie bezpośrednio do aku coś pomoże w tej kwestii i słabe modulacje staną się bardziej zrozumiałe.
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
mjr088
Posty: 52
Rejestracja: 2013-01-16, 03:31
Lokalizacja: PL

Post autor: mjr088 »

digitec1 pisze:tzn. ile dokładnie ?
Pan Przemek napisał mi, że dopłata wynosi 80 zł.
olo_r pisze:a ten RF-gain to warto go dokładać???? Sa kultowe radia bez tej gały i jakoś daja radę??
Używałem radyjka zaledwie kilka godzin a już poczułem, żę jednak by się przydało.

Pewnie kilka dni wstrzymam się z wyborem radyjka ponieważ pojawił się ciekawy konkurent, a w zasadzie dwójka Yosanów JC350 i 650.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

mjr088 pisze:żę jednak by się przydało.
Skoro tak, to cóz dodać. Ja bez tego sie obywam. Jest to komfort ale nie konieczność.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Post autor: BeBek »

mjr088 pisze: Pewnie kilka dni wstrzymam się z wyborem radyjka ponieważ pojawił się ciekawy konkurent, a w zasadzie dwójka Yosanów JC350 i 650.
Śledź moją relację z testowania 650. Może coś Cię naprowadzi.
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
czarek0402
Posty: 194
Rejestracja: 2014-07-04, 17:48
Lokalizacja: Dolnośląskie

Atena Tuning vs Legend III Tuning vs JM-3031

Post autor: czarek0402 »

Witam,

ponieważ mieszkam tam gdzie mieszkam, tu mam na myśli, moje miasto, wpływ zakłóceń miasta, ukształtowanie terenu wokół, typ anteny, jej długość, miejsce mocowania na dachu to najdalszy sygnał jaki odbieram, regularnie zresztą to z 12km, przeważnie 10-11km według pomiaru z mapy w necie po linii prostej. Kanał 19, AM. Siła i czytelność różna, zależna od czynników wokół, ale w większości zadowalająca. To z bazy na trasie. ;-)

A mobile? Powiem tak, na pewno 3-4km to określę na rewelacja, bardzo dobrze, głośnie, czytelnie, a 5-6km to dostatecznie z lekkim szumem, nieczytelne aż tak, o wiele słabsze. Tu trzeba uwzględnić warunki nadawczo-odbiorcze, radia, anteny potencjalnych nadawców. :hopla:

W trasie RFGain odkręcony na maksa w prawo, nie potrzeba nic, nigdy regulować, w mieście, w zależności od intensywności, czasu trwania rzeczywistych zakłóceń jak skrzyżowania, sygnalizacja świetlna, rozdzielnie, bombardiery, tramwaje, inne mobile na 19 to przykręcamy w lewo, aż uzyskamy komfort dla uszu. :roll:

SQ ustawiony na godz. około 10, a czy to bardziej 9:30 czy 10:30 to rzecz gustu, kąta patrzenia może. Po prostu próg otwarcia, nie szumi radio wtedy. Mocne, bliskie sygnały wchodzą w całości, czytelnie. Kolega powiedział, że lepiej słychać niż wcześniej przed tuningiem. Słabe albo nie wchodzą, albo wchodzą, ale są zaszumione, przerywane. :mrgreen:

Głośnik Albrecht CB-250 określę na bardzo dobry, pasuje mi, dźwięk jest czytelny, wyraźny, a głośnik mały, czarny, praktycznie nie widoczny. Ale, ale, jak nie gra radio, nie ma otwartych okien, nie ma szumu od opon, silnika, oporu powietrza i rozpędzając się, wchodząc na obroty słychać lekki, minimalny, praktycznie nie słyszalny gwizd w głośniku, ale to na 99% wpływ Reni, chyba alternatora i zasilania radia przez zapalniczkę, bo z głośnika z radia już nie. :sluch:

Ogólnie jestem zadowolony jak na pierwsze radio, polecam tego szumofona na antymiśka i nie tylko, po prostu nawigacja, informacja o korkach, wypadkach, niespodziankach, telefon, mapa, zabawka, inne. :rofl:
Uniden 78LTW, Sirio Turbo 2000, Albrecht CB-250
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porównanie radioodbiorników CB”