Intek HR5500

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

SO5AGP
Posty: 47
Rejestracja: 2012-11-04, 22:42
Lokalizacja: Radom

Post autor: SO5AGP »

Przy modulacji SSB w łącznościach głosowych, SWR meter zawsze będzie skakał przy pomiarze mocy. Mowa ludzka nie jest stała, raz mówimy ciszej raz głośniej, raz wyżej raz niżej. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia co do mocy transcivera, ustaw na max mocy, a na wejściu daj np. sygnał o częstotliwości 1KHz, (bądź gwizdnij jednolicie) jeżeli wszystko jest dobrze zestrojone na SWR miarce przy pomiarze mocy powinieneś odczytać moc zbliżoną do maksymalnej.
Awatar użytkownika
tomTG
Posty: 120
Rejestracja: 2011-05-13, 20:39
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: tomTG »

katapultion - dzięki za szybką odp. :->
baza: Intek HR5500 + Astatic RD + dipol1/2
mobil: President Harry III + Sirio Omega 27

----------------------------------------------------
Nie ma ludzi normalnych są tylko mniej upośledzeni
makowecki
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-13, 01:28
Lokalizacja: suchorzew
Kontakt:

Post autor: makowecki »

Dzisiaj nawiazalem łączność w USB ze stacja bazową w odległości 25-30km ode mnie i działo się to samo co wczoraj czasami nie mogłem nadawać miarka swe przy mowie na zero przy oryginalym mikrofonie inteka, po przełączeniu się na densei 2002 już było wszystko ok nadawanie było normalne, czy ktoś z was wie co to może znaczyć? Dzięki i pozdrawiam
Mobil Alan 87+Densei ec 2002+Performer 5000+dopał RM KL 203 P
Awatar użytkownika
kajdan
Posty: 558
Rejestracja: 2011-10-23, 10:13
Znak/ranga: 161CBF122

Post autor: kajdan »

może wtyczka od mikrofonu słabo polutowana i coś czasem nie łączy.
161CBF122
makowecki
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-13, 01:28
Lokalizacja: suchorzew
Kontakt:

Post autor: makowecki »

tylko że a am jest wszystko ok
Mobil Alan 87+Densei ec 2002+Performer 5000+dopał RM KL 203 P
SO5AGP
Posty: 47
Rejestracja: 2012-11-04, 22:42
Lokalizacja: Radom

Post autor: SO5AGP »

Coś mi się zdaje ,że mylisz siłę sygnału z SWR. SWR nie może być równy zero, skala rozpoczyna się od 1.0 i jeżeli utrzymuje się na takim poziomie to albo masz wszystko elegancko zestrojone albo brak jest modulacji.
Ustaw dowolną częstotliwość tak by nikomu nie przeszkadzać i zacznij stawiać nośną na AM i FM, zapisz poziom SWR. Możesz skakać i powtarzać całość co 50KHz. Zwracaj uwagę również na siłę sygnału pokazaną na wyświetlaczu, przy AM i FM na odpowiednim poziomie mocy, prążki powinny pokryć się całe.
Teraz SSB, ustaw Intek-a w USB, skacz co 50KHz gwiżdżąc w mikrofon, notuj poziom SWR oraz siłę sygnału. Siła sygnału będzie skakać w zależności od mocy doprowadzonego sygnały na wejściu (mowa, gwizd). SWR również może nie być liniowy.
Zrób te testy i zobaczymy co jest grane, ale przede wszystkim opisz z czym masz problem w sposób przejrzysty i zrozumiały. Działaj...
Intek HR5500 + Sirio Boomerang 27A + interfejs do emisji cyfrowych
makowecki
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-13, 01:28
Lokalizacja: suchorzew
Kontakt:

Post autor: makowecki »

Dzięki za wyczerpująca odpowiedz nadawalem na USB z kolega oddalonym o 30km rozumiałem go a on mnie ale co jakiś czas mój nie było na wyświetlaczu widać ze nadaje i wtedy kolega mnie nie słyszał, po przepieciu na densei 2002 problemu nie było:-D
Mobil Alan 87+Densei ec 2002+Performer 5000+dopał RM KL 203 P
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

No to jak z Denseiem jest ok, to szukałbym problemu z mikrofonem standardowym.
Z drugiej strony, skoro w AM działa OK... Może to być kwestia ustawienia mic gaina w radiu pod Denseia. Jak trzeba było mocno przyciąć, to może z oryginału już niewiele wyłazi.

Żeby zauważyć zmianę SWR w trakcie normalnego gadania to trzeba by było przyłożyć sporo mocy. Jak za radiem nie ma witaminy, to nie powinno się nic dziać. Powinno stać w miejscu jak drut. Najlepiej sprawdzić w FM.

Stawiam na to, że mylicie SWR z RF-power.
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

makowecki, ustaw micgaina w radiu na max a resztę reguluj mikrofonem.
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
makowecki
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-13, 01:28
Lokalizacja: suchorzew
Kontakt:

Post autor: makowecki »

Ok dzięki koledzy dodam tylko, że rfgaina miałem na Maksa, akurat na oryginalnym miku mi nie zależy bo i tak pracuje na denseiu, tylko bałem się że z radiem jest coś nie tak, a zarówno mik jak i radio są całkiem nowe pozdrawiam
Mobil Alan 87+Densei ec 2002+Performer 5000+dopał RM KL 203 P
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

makowecki pisze:dodam tylko, że rfgaina miałem na Maksa
rf gain nie wpływa na nadawanie ;-) rf power jak już.
micgain to pierwsza opcja w menu inteka i to ustaw na max.
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

Post autor: Chmarski »

RF Gainem zmieniasz czułość radia (sygnał przychodzący)
RF Power pokazuje moc wychodzącą z radia w trakcie nadawania.
SWR z kolei pokazuje na ile antena jest zestrojona. Jak nie przyłoisz mocą 100W+ to nie zobaczysz specjalnej różnicy. A jak antena jest dobrze dostrojona, rezonanse itp i w całości układu masz piękne 50OHm, to i przy większych mocach dużo na miareczce się nie zmieni. Tak przynajmniej to u mnie wygląda.
Nie sądzę by ze swoją standardową mocą Intek dawał duże skoki na miareczce.
SO5AGP
Posty: 47
Rejestracja: 2012-11-04, 22:42
Lokalizacja: Radom

Post autor: SO5AGP »

Podstawowa sprawa SWR nie zależy od mocy radia tylko i wyłącznie od dopasowania. Jest jakaś tam granica mocy przy SWR miarkach od ,której zaczynają one pokazywać prawidłowe wskazania ale nie o to chodzi. Wychodzi na to ,że cały czas masz problem z modulacją.
Intek HR5500 + Sirio Boomerang 27A + interfejs do emisji cyfrowych
Flip
Posty: 7
Rejestracja: 2012-12-09, 16:46
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Flip »

Witam! A ja mam problem z "piątkami". Otóż Po włączeniu pierwszy raz radia wszystkie bandy mam w "piątkach". czy ktoś wie jak wejść w zera?
matti201

Post autor: matti201 »

makowecki, jedno zasadnicze pytanie:
w AM/FM owszem radio na oryginalnym mikrofonie pokazuje jakąś moc wychodzącą, ale czy jest modulacja ? słyszą cię ludzie z tego oryginalnego mikrofonu ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Intek”