Szumy w Cobrze 29.

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Szumy w Cobrze 29.

Post autor: Maroks123 »

Witaj całe CBF po długiej przerwie, nie było mnie w domu.
Było ze mną dużo problemów, może kogoś zmartwi że wróciłem, a kogoś ucieszy :mrgreen:

Ogólnie byłem zadowolony z działania, uchwyt wytrzymał nie małe prędkości na autostradach :)
Ale nurtowało mnie że szumy w moim radiu są przerażające, ja rozumiem że to tak działa i szumieć musi, no ale bez przesady.
Postanowiłem napisać do kolegi magik, który podpowiedział mi że może mam problem z masą, no więc podłączyłem minusowy kabelek od akumlatora:
-Do relingu (szumy występowały nadal)
-Do uchwytu (szumy występowały nadal)
-Do cewki (szumy nadal)
-Dopiero jak dotknąłem promiennika (bata) to zaczęło działać tak jak powinno, byłem już ucieszony że odkryłem co powoduje takie straszne odgłosy w moim radyjku. Jednak nie dolatywałem zbytnio z tą masą na bacie do innych mobilków, no więc patrzę SWR a tam 4, jak odjąłem ten - kabelek od promiennika to znów SWR w normie (1,1), więc to raczej nie wina masy, bo jak dam ten kabelek do uchwytu to szumy są nadal.
Tutaj dorzucam wam filmy (nagrywane na szybko przez syna) ale może coś wam przyjdzie do głowy aby mi pomóc) Sorki za prowizoryczne nazwy.
1. http://www.youtube.com/watch?v=puUjAIdt ... e=youtu.be
2. http://www.youtube.com/watch?v=HQ5dIenx ... e=youtu.be
3. http://www.youtube.com/watch?v=aoqPWI9x ... e=youtu.be
Oraz fotkę, tak to podłączyłem i SWR wskoczył na 4, bo jak dawałem masę gdzie indziej to nic w pracy radia się nie zmieniało.
http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... 002hx.jpg/

Proszę Was o pomoc, może wpadnie Wam coś do głowy, co jest grane ?
Może cewka jest walnięta ?
Zdrówka i proszę Was o odpowiedź,
Maroks123
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

To, że jak dotkniesz ceki czy anteny i spada czułość to standard.
Musisz znaleźć co ci w aucie tak szumi i to wyeliminować albo nauczyć się używać rfgain.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1764
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Post autor: DR-DM »

Czy szumy są jednakowe na wyłączonym i pracującym silniku :?: Jeśli większe na pracującym, to wchodzi to przez antenę.
Co do masy, to też może być z nią problem w samym montażu na styku główki z uchwytem. Sprawdź to.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
magik29
Posty: 188
Rejestracja: 2012-05-20, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: magik29 »

On ma tak na wyłączonym silniku w różnych miejscach miasta i poza nim. Cobra 29 nie szumi (poza propagacją i silnymi zakłóceniami). Kolega pokazuje jak rf wycisza szumy - ale wtedy to całe radio jest juz wyciszone:) w C29 wyjątkowo trzeba bardzo uważać w korzystaniu rf, ja korzystam ze SQ bardziej. Jednak mimo mojego siejącego auta mogę zostawić SQ na min a RF na max i mam cisze. Coś tam jest montażowo nie tak u kolegi.
Mobil: Sigma PLC 1000+President JACK (tuning Bess)/C29+ Motorola RSN 4001a

zestaw marzeń CB: Alan 109 + Hustler IC 100 BO NIE WARTO PRZEPŁACAĆ
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

@Bess,
No ale na wyłączonym silniku też szumi, więc to raczej wina auta nie jest.
@DR-DM,
Szumy na pracującym silniku są większe, jest to słyszalne, nawet jak dałem tą masę do promiennika do była cisza a jak odpaliłem to coś było słychać.

Ale swoją drogą, dawałem masę bezpośrednio na uchwyt, i radio pracowało tak samo z tymi szumami, więc raczej masa jest. A może cewka jej nie przewodzi ?
Sam nie wiem...
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1764
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Post autor: DR-DM »

Jak masz możliwość, to podepnij do radia na innym kablu inną antenę.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

Mam możliwość podpięcia, tylko od szwagra anteny President Missouri na magnesie, tylko że ona ma 80cm. Może być ?
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1764
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

Post autor: DR-DM »

Lepiej by było, gdyby długość promiennika była taka sama lub zbliżona. W ostateczności użyj tej, ale nie będzie to miarodajne.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

No nie mam innej możliwości...
Będziemy gdybać jak sprawdzę, chyba że ktoś ma jeszcze jakiś ciekawy pomysł, lub wie o co chodzi...
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Bezpiecznik

Post autor: Bezpiecznik »

Podepnij santiago na ten mały magnes od missouri. Na postoju chyba się nie przewróci :mrgreen:
A potem podlacz missouri i opisz efekty. Możliwe że kabel jakiś trefny.
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

Dobra, wszystko przetestowane.
W teście udział wziął sprzęt:
-President Harry I
-President Missouri
-Santiago 1200
-Cobra 29
Wygląda to tak, po podłączeniu Santiago 1200 na magnes od Missouri i podpięciu pod Cobrę 29, szumy są takie same, więc masa na uchwycie raczej jest.
Po podłączeniu President Missouri na magnes i Cobrę, szumy są ale mniejsze, no ale jednak słychać, myślę że było by podobnie z szumem gdyby Missouri miała 2m.
Na uchwycie jest tak samo, więc nie będę opisywał.
Natomiast gdy podłączę radio President Harry pod Santiago 1200 na magnesie,uchwycie, w tle jest cisza (maleńke szumy) jednak jak ktoś wciśnie nośną to szumi w tle ( wiadomo Harry nie ma dobrych filtrów, ani pokręteł żeby coś ustawić)
Na antenie Missouri Harry pracuje podobnie.
Tutaj macie filmy jakie udało mi się zrobić :
1. http://www.youtube.com/watch?v=uPRh1XrC ... e=youtu.be
2. http://www.youtube.com/watch?v=tDtkXkqW ... e=youtu.be
3. http://www.youtube.com/watch?v=hsdAtHYA ... e=youtu.be
4. http://www.youtube.com/watch?v=l7M3VeJi ... e=youtu.be
5. http://www.youtube.com/watch?v=fcXa93nU ... e=youtu.be
Filmy made in Syn, żeby nie było że małolat czy coś, chłopak też coś się tam orientuje.
No cóż, dałem za to radio dużo i wszystko wskazuje na to że to ona jest walnięte, lub ja jestem walnięty bo nie mogę stwierdzić co jest nie tak. Szkoda by było jakby to Cobra szwankowała, gdyż kosztowała :-(
Może Harry ma takie coś że jak nikt nie nadaje to wycisza a jak ktoś wciśnie nośną to wtedy wpuszcza i słychać te szumy ?
Sam już nie wiem, wiem tylko tyle że na magnesie i na moim uchwycie nie ma żadnej różnicy w odbiorze.
Jeśli mielibyście jeszcze jakieś pytania, to pytać.
Bardzo proszę Was o porady, może coś Wam wpadnie do głowy...
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Na tych filmach guzik co słychać. Demonstrujesz syf na 19 a nie jak radio pracuje.
Idź na pusty kanał, za miastem i wtedy powtórz nagranie.
Do tego wchodzi chyba kompresja dźwięku i niski bitrate wprowadza jakieś bulgotanie.
I zrób jeszcze jedno nagranie jak Cobra szumi po odłączeniu anteny.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

Dodam że radio szumi na innych kanałach tak samo jak na 19.
Z tym że na Harrym spokój, wiadome na innych kanałach mało kto nadaje, ale na 19 jak ktoś wciśnie nośną to też jakiś tam szum słychać.
W mieście tego nie nagrywałem, u siebie w domku kawałek od miasta, czy to wieś czy miasto to szumy takie same...
Jak odłączę antenę to w radiu cisza, nic nie słychać.
Dzięki za zainteresowanie i dotychczasową pomoc, zastanawia mnie to że na Harrym jest cisza jak nikt nic nie nadaje a w Cobrze głośny szum.


Dzięki za dotychczasową pomoc i zainteresowanie tematem ;-)
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Miałem kiedyś radio które też szumiało jak potępieniec. Wzbudzał się jeden ze stopni odbiornika.
Dało się zrobić.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Maroks123
Posty: 166
Rejestracja: 2012-05-22, 14:42
Lokalizacja: Jędrzejów/ KO00DP

Post autor: Maroks123 »

Mógłbyś napisać na PW czy tutaj jakie to mniej więcej koszta były ?
Cytat z aukcji na której kupiłem radio.
Radio nie grzebane poza wizytą w Sinadzie gdzie zostało przestrojone w zera, poprawiony squelch i zmniejszone szumy własne radia. Jak lubisz ciszę a nie tylko ciągłe szumienie to to radio jest dla Ciebie!
Ma ktoś może jeszcze jakieś propozycje ?
Cobra 29 NW LTD, Sirtel Santiago 1200

If you think that life is easy to be wrong...
73 !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”