Zewnętrzny, dodatkowy przycisk PTT

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

barkas
Posty: 2
Rejestracja: 2021-10-14, 20:57

Zewnętrzny, dodatkowy przycisk PTT

Post autor: barkas »

Witam Forumowiczów,

noszę się z zamiarem wdrożenia pewnej modyfikacji, ale brakuje mi nieco wiedzy. Chodzi o dodatkowy przycisk wywołania, który wyeliminowałby odrywanie rąk od joysticków w koparce, aby nacisnąć przycisk w gruszcze. Dotychczas wyprowadziłem przewody od microswitcha przycisku w joysticku koparki i pierwszą myślą było wlutowanie się w piny gniazda w radiu (pomiędzy masę a styk PTT). Częściowo osiągnąłem sukces, bo po przyciśnięciu przycisku joysticka radio wchodziło w tryb nadawania, natomiast nie było słychać czegokolwiek, co mówił operator. W drugim radiu słyszałem charakterystyczny szum, gdy ktoś nadaje, ale żadne słowo nie docierało. Radio, które testowałem to Uniden 510.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Bo wygląda na to, że oprócz zwarcia masy z PTT potrzeba jeszcze czegoś do aktywacji mikrofonu. Dodam, że wykorzystany ma być oryginalny mikrofon w gruszce, ponieważ jest ona zainstalowana na wysokości głowy operatora. Za wszelkie porady z góry dziękuję,

Bartek
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Re: Zewnętrzny, dodatkowy przycisk PTT

Post autor: BeBek »

Wszystko zależy od radia. Generalnie w nowszych egzemplarzach masz switcha i Twój pomysł by zadziałał. W uniżenie jest bardziej skomplikowany przycisk, który jeszcze odpowiada za m.im. odcięcie mikrofonu i głośnika. Teoretycznie mógłbyś zrobić to na przekaźnikach, ale prościej i łatwiej będzie zmiana radia na takie gdzie zrobisz to bez problemu. Ewentualnie masz jeszcze opcje na wybór radia z VOX i wtedy (o ile w kabinie takiej koparki nie jest zbyt głośno) nie musisz nic robić.
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
barkas
Posty: 2
Rejestracja: 2021-10-14, 20:57

Re: Zewnętrzny, dodatkowy przycisk PTT

Post autor: barkas »

Dzięki za trop, Uniden się niestety spalił (kapnęła na niego woda), także radio musi zostać tak czy inaczej wymienione. Do funkcji VOX nie mam pełnego przekonania, jeżeli chodzi o działanie tej funkcji w koparce. Poszedłbym w kierunku wlutowania się w nowsze radio. Czy poleciłbyś jakieś radio z przyciskiem wywołania typu switch, czy każde nowe działa już na tej zasadzie? Kupiłbym coś niedrogiego, bo komunikacja będzie na innym kanale niż 19, na krótkich odległościach. Anteny w sprzętach założyłem President Hawaii, CB radia President Barry, ale akurat do koparki preferowałbym prostsze i tańsze radio. Dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”