Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

scullyttz
Posty: 122
Rejestracja: 2013-11-08, 10:04
Lokalizacja: SGL

Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Post autor: scullyttz »

Witam. Udało mi się zdobyć dość fajny jak dla mnie radiotelefon ręczny Onwa K-6111b. Wiem, że jest cały oryginalny i raczej napewno nigdy nie otwierany. Zostało podłączone odwrotnie zasilanie do wbudowanego gniazda radiotelefonu. Nie wiem jak to możliwe skoro mamy jeden standard zasilania z gniazd zapalniczki w autach ale ok...( info od poprzedniego właściciela).

Z tego co wiem radio zrobiło tylko "pyk" i cisza. Nic się nie świeci ani nie wydaje żadnych dźwięków. Na płytce wszystko wygląda na nie naruszone. Żadnych przepaleń itd. Napewno poszła dioda zabezpieczająca ponieważ jest zwarcie na niej w obydwu kierunkach.

Pytanie jest następujące co sprawdzić dalej?. Nie ma najmniejszego problemu żeby coś wylutować i sprawdzić ręcznie. Dławik na zasilaniu jest sprawny. Może i uległ uszkodzeniu wzmacniacz m.cz tda2003 ale w takim wypadku powinien działać wyświetlacz kanałów. Jakie macie propozycje ? Od czego zacząć ?

Jeśli chodzi o schemat ponoć podobnym jest Alan 100...

W sumie zależy mi na uruchomieniu tego radia.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Post autor: cassiopeia »

a wymieniłeś już ta diodę?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
scullyttz
Posty: 122
Rejestracja: 2013-11-08, 10:04
Lokalizacja: SGL

Re: Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Post autor: scullyttz »

Ona nie wiele mi pomoże jak ma zwarcie. Usunąłem ale radio nadal milczy po podaniu zasilania. Jak radio się uruchomić to ja dopiero uzupełnie jako zabezpieczenie.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Post autor: cassiopeia »

przeleciałes miernikiem tor zasilający?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Re: Onwa K-6111b odwrotnie podłączone zasilanie.

Post autor: Defcio »

Najczęściej uszkadza się wzmacniacz akustyczny mocy, sprawdź też ścieżki gdyż łatwo się przepalają , to miniaturowe radio. Szkoda tego egzemplarza, zostało ono wyprodukowane prototypowo w ilości kilkudziesięciu sztuk na rynek wschodni. Nawet dziś jest to jedno z najlepszych urządzeń AM na rynku. Niestety obudowa jest wykonana z najtańszego i miękkiego polimeru gdyż to radio jest wykonane z 'dobrego serca' przez komunistycznych specjalistów, nie zarobiło nigdy na siebie. Głośnik jest nie produkowane w tym rozmiarze (42mm). Specjaliści z firmy ONWA wykonali je poza godzinami pracy na rzecz ludzkości, oczywiście na podstawie opracować wielu firm produkujących każdy podzespół z osobna. Części są najtańsze z możliwych ale schemat bardzo dobry. Często jest słabo nastrojone ponieważ nie było na to czasu i pieniędzy. Komora akumulatorowa jest starego typu i nie mieści nowoczesnych akumulatorów AA, trzeba stosować przemysłowe wersje mające niski (płaski z blaszkami) plus zasilania i te się mieszczą.
Dioda pokazująca wyczerpane akumulatory włącza się przy około 11 V ponieważ taka jest norma bezpieczeństwa zasilania dla 10 sztuk połączonych szeregowo ogniw Ni-Mh czy Ni-Cd.

https://onwamarine.com/about-us/ tu powstało 'po godzinach'.

Nie wydano nigdy oficjalnego schematu, Onwa nie przyznaje się do tego modelu ponieważ jest wykonany zbyt mało seryjnie, niedopracowany materiałowo, po prostu z uwagi na koszta niedociągnięcia jakościowe wykonania.
W tym samym czasie inna firma wydała nowoczesnego "Alana 95+" który działał gorzej ale miał więcej funkcji o pobierał mniej prądu podczas nasłuchu, to jest około 1996 rok.
Onwa K6111b to urządzenie typowo AM podczas gdy inne radiostacje przenośne miały modulacje AM/FM ale w krajach producentów używało się modulacji FM to AM był traktowany jako prawie niepotrzebny dodatek dla nas, Włochów i Rosjan. W Hong Kongu też używa się FM ale urządzenia są na eksport.
Alan 38 był produkowany przez Maxon od 1989 roku. https://maxonamerica.com/about-maxon-america/ to dużo większa firma od Onwa. Onwa dziś robi głównie nawigacje i radary morskie.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”