Alan 100+/Onwa MK-1/midland 77-092 itp.

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Alan 100+/Onwa MK-1/midland 77-092 itp.

Post autor: Defcio »

Radiostacje te są czułe, znacznie poza zakresem jaki stosuje się do pracy zawodowej.
Typowa ich czułość to około 1uV dla 10-12 db S/N.

Normalna czułość radiostacji w modulacji AM wynosi około 2 uV dla 10db S/N. Robi się tak by polepszyć stosunek sygnał udo szumu , jednak projektanci bardziej nastawiają się na rywalizację osiągnięcia najwyższej możliwej czułości. Podam tu kilka rzeczy jakie można zrobić by te najtańsze urządzenia odpowiednio dopasować.

Przede wszystkim należy zamontować filtr 10,7 Mhz kwarcowy zamiast ceramicznego, najlepiej dwa w szeregu jak zaleca producent filtrów.
Filtr kwarcowy o szerokości pasma maksymalnie 7 Khz.

Druga rzecz: to regulacja ANL, R36 na schemacie o wartości 220 kom reguluje wymuszoną polaryzację diody, zwiększając wartość tego rezystora można zwiększyć tłumienie ANL, jednak czym wyższe tłumienie tym gorzej jakości dźwięk podczas nasłuchu. Warto dać tam potencjometr 1 Mom z oryginalnym rezystorem 220 Kom w szeregu by dopasować tłumienie pod siebie.

Kondensator C29 to zwłoka zadziałania ANL, gdy wartość ta powiększy się to później odbiornik przepuści sygnał fonii gdy pojawi się sygnał radiowy, pomaga to na chwilowe silne zakłócenia impulsowe które są za krótkotrwałe by wyłączyć tłumik ANL. Typowo jest tam 1uF ale można dać nawet 2,2 uF.

Trzecia rzecz: C19 usunąć, w to miejsce zamontować rezonator ceramiczny 455 Khz, najlepiej dwa w szeregu.
R19 usunąć. Warto potem transformator rezonansowy T4 nastroić na najsilniejszy sygnał odbierany (maksymalne napięcie w puncie łączącym C25 i D2).

Czwarta rzecz: C15 usunąć, w to miejsce zamontować rezonator ceramiczny 455 Khz.

Piąta rzecz: Zamontować rezystor miniaturowy i dobrej jakości 6,8 Kom pomiędzy punktami R4 / C8 a R6 / C9 (tłumik obwodu transformatora rezonansowego T2) , warto potem nastroić ten transformator jak też T1 i T3 na najsilniejszy sygnał zachowując wyrównaną czułość między kanałami 1 i 19 i 40, jest to trudne ale dodatkowy rezystor to ułatwia.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Re: Alan 100+/Onwa MK-1/midland 77-092 itp.

Post autor: Defcio »

RF-gain:

Do rezystora R26 o wartości 82 Kom dodać szeregowo potencjometr 220 kom.

--------------------------------------------------

Wyłączenie ANL:

Zewrzeć diodę D4, pomaga przy słabych stacjach, zmniejsza zniekształcenia odbioru.

-----------------------------------------------------

Poszerzenie pasma przenoszenia nadajnika do 3,4 khz według norm dla radiostacji zawodowych, dla radiostacji obywatelskich jest to nielegalne, C36 1nF wymienić na 470 pF.

R59 z 82 Kom na 100 Kom.
C63 z 4,7 nF na 1 nF.

-------------------------------------------------------------------------

Zwiększenie czułości wejścia mikrofonowego:

R58 z 18 Kom na 5,6 kom.
R76 2,2 Kom usunąć
R75 1 Kom na 2,2 Kom

C49 330 uF 10V na 1000-2200 uF 10V LOW ESR, ten kondensator pracuje w przeciążeniu prądowym nawet po wymianie. To układ modulatora.

Mikrofon - jego obudowa powinna być prawidłowa z punktu widzenia akustyki, źle zaprojektowana obudowa niweczy pracę. Szerokie obudowy z wkładką pojemnościową bez dodatkowych otworów na głośnik są najbardziej optymalne.

Stara obudowa mikrofonu stosowana w tym urządzeniu zawierała bardzo duży otwór na głośnik i mikrofon na dole obudowy, ten mikrofon pracuje BARDZO źle. Obudowa powoduje duże rezonanse i znacznie obniżenie pasma przenoszenia od góry.

Po modyfikacji i przy prawidłowym mikrofonie (bez wzmocnienia) radiostacja będzie posiadać w pełni zawodowy dźwięk z nadajnika, jednak nie należy zmieniać limitera, modulator ma zbyt mało mocy by modulować sygnał o jeszcze wyższym poziomie modulacji bez zniekształceń.
--------------------------------------------------

Optymalizacja dla mikrofonu dynamicznego:

R75 1 kom usunąć.
R58 18 kom na 2,2 kom.

Przełącznik mikrofonu PTT powinien rozłączać wkładkę podczas pracy na odbiór.

C63 4,7 nF nie trzeba zmieniać, ale można, nie będzie żadnych słyszalnych i mierzalnych w paśmie pracy skutków.

Do mikrofonów dynamicznych należy mówić z bardzo bliska.

---------------------------------------------------------------------


Obniżenie stałej czasowej kompresora:

C62 47 uF na 22 uF

Transformator modulatora nie pozwala na dalsze obniżenie czasów zadziałania, może powodować to silne zniekształcenia i przeciążenie modulatora sygnałami bliskimi kwadratowych.

Gdyby transformator modulatora zostałby usunięty można bez niekształceń pracować nawet z C62 równą 5 uF, jednak spowoduje to pracę z mocą poniżej 1 W.

-----------------------------------------------------------------------


Procedura nastrojenia filtrów wejściowych:

Do wejścia radiostacji podłączyć generator sygnałowy z modulacją AM 1 khz 30%, lub szerokopasmowy generator szumu.
Ustawić kanał 19 , ustawić najsłabszy sygnał z generatora jaki da się wyraźnie słyszeć w głośniku strojąc wszystkie transformatory na maksymalny sygnał fonii na wyjściu głośnikowym.

Ustawić kanał 1 , potem kanał 40 porównać czułość. Gdy na kanale 1 jest zbyt niska czułość to transformator T2 delikatnie obrócić w lewo ( gdy nie udaje się to także T3 ).
Gdy na kanale 40 jest zbyt niska czułość to transformator T3 delikatnie obrócić w prawo ( gdy nie udaje się to także T2 ).

Z uwagi na rozrzut parametrów czasem lepiej działa strojenie odwrotne - T2 nastraja kanał 40, a T3 kanał 1

Czynność jest żmudna, trudna i wymaga dużego doświadczenia, w fabryce najczęściej nie ma czasu na ten trudny proces zatem urządzenia były strojone zgrubnie i najczęściej miały różną czułość na skrajach pasma 1-40 kanał.

Transformator T1 zawsze ma być nastrojony na kanał 19.
Generator szumowy znacznie ułatwia regulację gdyż nie trzeba go przełączać pomiędzy kanałami a jedynie obserwować napięcie szumów na wyjściu głośnika.

---------------------------------------------------------------------------------------

C8 2pF sprzęgacz transformatorów rezonansowych, wymienić na 3pF, jego zbyt niska wartość utrudnia lub uniemożliwia w zależności od rozrzutu parametrów transformatorów wyrównanie wzmocnienie na wszystkich kanałach pracy. Dopuszczalne jest użycia pojemności 4pF ale nie zalecane w tej wersji radiostacji. Wszystkie trzy transformatory należy nastroić T1 do T3 na najwyższą i wyrównaną czułość pomiędzy kanałami 1 19 i 40

--------------------------------------------------------------------------------------

Obniżenie czułości przedwzmacniacza:

R5 470 om na 1,5 Kom. Obniża to też znacznie szum odbiornika. Nadal czułość powinna być nie niższa niż 2uV przy 12db S/N.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Re: Alan 100+/Onwa MK-1/midland 77-092 itp.

Post autor: Defcio »

Przy poszerzaniu pasma przenoszenia nadajnika:

C46 2,7 nF na 1 nF

R64 i R66 15 Kom na 6,8 kom
---------------------------------------------
Histereza blokady szumu:

R48 680 kom na 1 Mom zmniejszenie histerezy (czulsze zadziałanie odblokowania), brak tego rezystor to brak histerezy (mocno niezalecane).
----------------------------------------------
Zwłoka czasowa zadziałania i wyłączenia blokady szumu.

C33 1uF - większa pojemność to wolniejsza reakcja blokady i późniejsze ponowne włączenie.
----------------------------------------------

R89 220 om - doprowadza zasilanie do procesora i by ten pamiętał ostatni użyty kanał pracy. Nagrzewa się i wyniszcza kondensator elektrolityczne w pobliżu. Lepiej jest odłączać zasilanie od radia lub podłączyć ten rezystor tak by był on zasilany po włączeniu radia przełącznikiem on/off.
----------------------------------------------

R94 100 om - zasila cały wyświetlacz LED, nagrzewa się i wyniszcza kondensatory elektrolityczne w pobliżu, zwiększając jego oporność zmniejsza się prąd zasilający LED oraz jasność wyświetlacza, także mniej się nagrzewa.

Rezystory R133 do R139 220 om - zasila segmenty wyświetlacza, jeśli wymienisz rezystor R94 na znacznie wyższą wartość np. 330 om to wyświetlacz będzie świecić tym mocniej im mniej segmentów będzie zapalonych, powiększając R133 do R139 do 1 kom jasność będzie cały czas wyrównana ale wyświetlacz będzie znacznie mniej jasny niż oryginalnie. Przedłuża to jego czas życia.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”