Mandat za używanie CB

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
chodzik
Posty: 140
Rejestracja: 2011-01-17, 07:23
Lokalizacja: KO02LF77

Post autor: chodzik »

MariuszE38 pisze:
chodzik pisze:mówi młodszy inspektor
:lol:
podpułkownik - wg starego nazewnictwa - to nie jest małolat, który dostał gwiazdki ze szkoły ...
koszmar

Post autor: koszmar »

chodzik pisze:- Stoimy na stanowisku, że CB-radio nie jest telefonem, ale pomijając wątpliwość językową, warto zastanowić się nad sensem przepisu zakazującego trzymania w ręku słuchawki czy mikrofonu przez kierowcę. Rzecz w tym, że rozprasza to jego uwagę, co zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nieważne, czy dotyczy to komórki, czy CB. A zgodnie z artykułem trzecim prawa o ruchu drogowym, na drodze należy zachować szczególną ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Tym samym policjant ma podstawę do wystawienia mandatu za korzystanie z CB – mówi młodszy inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji ...
Tu nie ma żadnej wątpliwości językowej. Radio to radio. dalsza część wypowiedzi odnosi tak samo do trzymanego w ręce papierosa, do rozmowy z pasażerem, używania nawigacji czy kontrolowania dziecka w foteliku... Wszystko rozprasza, wszystko może być przyczyną zagrożenia i powodem sankcji.
I wbrew temu co pan młodszy inspektor baja, nie ma podstaw do ukarania za prowadzenie rozmowy przez cb w czasie jazdy. Jeśli tak napisze w mandacie, w sądzie przegra każdą sprawę.
Dlatego własnie posiłkują się mitycznym art.3, pod który można podpiąć wszystko z żuciem balonówki włącznie...


Temat do zamknięcia.
Proponuje otworzyć dopiero wówczas, jak wreszcie znajdzie się ktoś z oryginałem kwitu wypisanym za to własnie przewinienie. Oryginałem, a nie z tekstem: a Marcin powiedział, że jego tata powiedział...
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

A to już było, czy zdublowałem????

http://www.policja.pl/palm/pol/166/1985 ... radio.html

Ewentualnie jak młodzi chcą dorobić do munduru, to mogą się przypiąć do tego

http://dlakierowcow.policja.pl/portal/d ... radio.html


Jak zdublowałem (bo nie czytałem 100 postów) to proszę o przeniesienie, skasowanie etc.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
KaeRZet
Posty: 484
Rejestracja: 2011-03-25, 17:47
Lokalizacja: USA

Post autor: KaeRZet »

koszmar pisze:
chodzik pisze:- Stoimy na stanowisku, że CB-radio nie jest telefonem, ale pomijając wątpliwość językową, warto zastanowić się nad sensem przepisu zakazującego trzymania w ręku słuchawki czy mikrofonu przez kierowcę. Rzecz w tym, że rozprasza to jego uwagę, co zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nieważne, czy dotyczy to komórki, czy CB. A zgodnie z artykułem trzecim prawa o ruchu drogowym, na drodze należy zachować szczególną ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Tym samym policjant ma podstawę do wystawienia mandatu za korzystanie z CB – mówi młodszy inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji ...
NONSENS
Tym samym 3 letnie dziecko na tylnej kanapie w foteliku , które kopie w przednie fotele też rozprasza i za to też należy się mandat ??????
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AntekPabianice »

Dobrze, że por. Borewicz jest na emeryturze, bo nałapał by pełno mandatów :lol: .
W ogóle, policjanci będą musieli jeździć po dwóch w aucie, albo nie zgłaszać się na wezwania dyspozytora :mrgreen:
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

KaeRZet pisze:
koszmar pisze:
chodzik pisze:- Stoimy na stanowisku, że CB-radio nie jest telefonem, ale pomijając wątpliwość językową, warto zastanowić się nad sensem przepisu zakazującego trzymania w ręku słuchawki czy mikrofonu przez kierowcę. Rzecz w tym, że rozprasza to jego uwagę, co zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nieważne, czy dotyczy to komórki, czy CB. A zgodnie z artykułem trzecim prawa o ruchu drogowym, na drodze należy zachować szczególną ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. Tym samym policjant ma podstawę do wystawienia mandatu za korzystanie z CB – mówi młodszy inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji ...
NONSENS
Tym samym 3 letnie dziecko na tylnej kanapie w foteliku , które kopie w przednie fotele też rozprasza i za to też należy się mandat ??????
To wszystko zmierza do tego by było jak najwięcej powodów wydojenia kierowcy z kasy - telefon, pasy etc. a przy okazji napatoczyło się CB - bo to tez okazja. Tak czy inaczej jak do tej pory Policja ma za co walić mandaty z mniejsza fatygą i za CB się nie bierze.

Od 19 stycznia będzie jeszcze lepiej z mandatami czyli gorzej i wtedy CB to będzie najmniejsze zmartwienie dla kierowcy.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
tonko
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-18, 16:05
Lokalizacja: G órna

Post autor: tonko »

Pytanie czy policjant przy kontroli pojazdu może Ci sprawdzić Radio CB czy na radio atest ważności na PL
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

tonko pisze:Pytanie czy policjant przy kontroli pojazdu może Ci sprawdzić Radio CB czy na radio atest ważności na PL
Myślę, ze jeśli zacznie się nagonka na CB - a szczerze wątpie, to tylko na tapecie będą modele z czarnej listy UKE. I skoro za to nie ma mandatu w kodeksie, to znowu watpie by dla idei by się komuś w mundurze chciało rekwirować i czekać potem na dostarczenie Deklaracji. Ewentualnie za używanie ale to tylko jako dodatek do puli punktów. W nowelizacji punktacji nie będa mogli przywalić więcej za jednym razem niż 10 Pkt czyli z pewnością będa polowac na bardziej intratne wykroczenia. To tylko moja dedukcja :shrek:

A CB i kanał 19 będą tylko jedynym narzędziem kierowców na drodze do unikniecia puli 24 punktów. I tak nie zawsze się udaje.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
jero

Post autor: jero »

olo_Ringelbluma pisze:
A CB i kanał 19 będą tylko jedynym narzędziem kierowców na drodze do unikniecia puli 24 punktów. I tak nie zawsze się udaje.

A jeździć przepisowo to już nie laska :mrgreen: I te 24 punkty cie nie dotyczą.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

jero pisze:
olo_Ringelbluma pisze:
A CB i kanał 19 będą tylko jedynym narzędziem kierowców na drodze do unikniecia puli 24 punktów. I tak nie zawsze się udaje.

A jeździć przepisowo to już nie laska :mrgreen: I te 24 punkty cie nie dotyczą.
Dobre :shrek: I by mi wszyscy życzyli, żebym się na rower przesiadł bo ludzie tu chcą na chleb zarobić a ja tu ruch tamuję i to by był najmilszy z komunikatów na 19 CH.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
yanek11
Posty: 6
Rejestracja: 2012-12-24, 15:07
Lokalizacja:

Post autor: yanek11 »

jero pisze:A jeździć przepisowo to już nie laska
ostatnio jechałem do Gdańska i starałem sie jechać przepisowo :D to sie nasłuchałem takich epitetów ze szkoda gadać :( wszystkie te epitety padały ze strony kierowców aut ciężarowych :(
karolmail
Posty: 28
Rejestracja: 2012-11-26, 14:43
Lokalizacja: CBY

Post autor: karolmail »

Czasem jednego dnia służbowo jadę Bydgoszcz-Warszawa i nazat po czym dostaję dyspozycję od szefa że jeszcze na 20 do Gdańska i nazat do Bydgoszczy. Nie oszukujmy się przepisowo się nie da choć ja i tak nie jadę po 180km/h jak niektórzy:D więc nie dziwmy się ludziom którzy zarabiają powożeniem tirami jak wpadną za gościa który jedzie na spacer 30 km i to zgodnie z bzdurnymi w wielu miejscach przepisami - niby ok ale postaw się na miejscu tirowca który jeśli nie dojedzie "gdzieś tam" to firma zamknięta albo weekend na stacji, stojanka w lesie i albo załatwianie podwózki do domu albo z rodziną zobaczymy się za tydzień... Po za tym w większości firm to nie Ameryka stoisz w weekend gdzieś = nie zarabiasz.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

karolmail pisze:Czasem jednego dnia służbowo jadę Bydgoszcz-Warszawa i nazat po czym dostaję dyspozycję od szefa że jeszcze na 20 do Gdańska i nazat do Bydgoszczy. Nie oszukujmy się przepisowo się nie da choć ja i tak nie jadę po 180km/h jak niektórzy:D więc nie dziwmy się ludziom którzy zarabiają powożeniem tirami jak wpadną za gościa który jedzie na spacer 30 km i to zgodnie z bzdurnymi w wielu miejscach przepisami - niby ok ale postaw się na miejscu tirowca który jeśli nie dojedzie "gdzieś tam" to firma zamknięta albo weekend na stacji, stojanka w lesie i albo załatwianie podwózki do domu albo z rodziną zobaczymy się za tydzień... Po za tym w większości firm to nie Ameryka stoisz w weekend gdzieś = nie zarabiasz.
No fakt a "zło" czatuje na 50-tce i na 40 i na Dużych to jeszcze te krokodyle. I jak tu nie popychac zderzakiem maruderów albo dobrym słowem nie wesprzeć :shrek: :) Życie, życie. Kuzyn powozi to się nasłuchałem o rzeczch, których nawet wcześniej pod uwage nie brałem. Jestem z Wami całym sercem.

A i tak wam mówię, polowanie na deklarację od radyjka Policji się nie opłaca - zarobią na kodeksie. Od 19 stycznia dokręcaja śrubę kierowcom - i to za nasze podatki.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
tonko
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-18, 16:05
Lokalizacja: G órna

Post autor: tonko »

nie ma nagonki na radia CB ale by się przydała może skończyło się przeróbki i zabrudzanie sieci - :-P przy rutynowych kontrolach tak mogą sprawdzić czy masz Homologacje na swoje radio tak mi odp p. Policjant kulturalnie i z tym się spotkałem już kilka razy w różnych regionach kraju . ;-) Tak samo jak na nawigacje czy nie masz pirackich plików
KonWeselny
Posty: 8
Rejestracja: 2012-09-09, 15:54
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: KonWeselny »

Jeździłem po PL i DE, nie spotkałem się jeszcze z kontrolą która sprawdzała mi radio bo musiała, jak coś to było czysto teoretyczne zainteresowanie. Co prawda trafiają się gamonie którzy chcą się wykazać i czepiają się do "anten" nie do radia. 2 razy podczas jazdy na zlot młode szczurki chciały zabrać antenę bo....jest za długa i ma więcej jak 4watt......
Takich można śmiechem zabić. Ale neistety nasza rozmowa nie była przyjemna i krótka ale trwała prawie godzinna dyskusja nad tym czy można czy nie.

Tonko, a ty myślisz że sprawdzenie radia przez policje trwa namiejscu? Sprzet zabierają więc nie wiem czy byłbyś szczęsliwy jakby zabrali Ci radio do kontroli a później odebrałbyś sobie je 400km od domu......I nie róbmy jaj, jeżeli kupiłeś używane radio np. to czy ktoś dał ci homologacje pomimo tego że radio jest zalegalizowane? i co w tym wypadku? Mi do auta bez nakazu nie wejdą a muszą mieć. Bagażnik oki niech trzepią ale do kabiny? muszą mieć uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jak wejdzie bez nakazu a o tak sobie nie może uznać że o ten ma to to go przetrzepie... i to tyle. Ma nakaz, ma prawo wejść do mobila nie ma to niech szpera w radiowozie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”