Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: fifi »

Witam, czy Ktoś może wie w jaki sposób można podłączyć dwa radia cb pod jedną antene bazową, chodzi mi wyłącznie o test na odbiór bez nadawania. Mam trójnik UC-1 i zrobiłem z niego połączenia do dwóch radyjek, z tym że przy odbiorze obydwa jednoczeście nie odbierają tak sygnału jak jedno, a w drugim musi być wypięta antena. Zauważyłem też że przy obu radiach włączonych jednocześnie i jak w jednym zjadę rf-gainem na maxa to drugie radio wtedy łapie taką czułość odbiornika jak powinno i to samo jest na odwrót. Jak to podłączyć i czy w ogóle się da żeby oba radia działały z pełną czułością pod jedną anteną ? :roll: Nawet jak oba radia są podłączone pod jedną antena, a jedno radio wyłączone off to to włączone działa jakby było zjechane rf-gainem do połowy, jak włącze drugie on to troche już lepiej ale i tak to nie jest to jak powinno być, dopiero zjazd w jednym RF-gainem na maxa poprawia odbiór w drugim radiu tak jak pisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
161PGN590
Posty: 169
Rejestracja: 2017-07-20, 08:12
Znak/ranga: 161PGN590

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: 161PGN590 »

Musisz nabyć przełącznik antenowy.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: SP9 »

Kabelkiem .... użyj koniecznie przełącznika .. przyda się.
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: Hasan-Łódź »

Najprostszy przełącznik antenowy:
https://konektor5000.pl/index.php?p4128 ... 60mhz-200w" onclick="window.open(this.href);return false;
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: fifi »

Czyli będę mógł słuchać albo jednego albo drugiego, a nie oba jednocześnie z pełną czułością na obydwu :?: . Dzisiaj testowałem tak dwa identyczne cb radia za pomocą trójnika i jest tak samo jak pisałem wyżej czyli żeby jedno miało maksymalną czułość to przy drugim muszę skręcic rf-gain na maxa i na odwrót. Nie da sie słuchać jednocześnie na dwóch radiach z pełną czułością na jednej antenie :roll:
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: cassiopeia »

chyba się da z tego co kojarze, ale musisz zastosować linie dopasowującą.
podpinając dwa radia do jednej anteny zmienia się impedancja linii antenowej? poszukaj i poczytaj. gdzieś mi coś dzwoni ale nie wiem gdzie :shrek:
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: cassiopeia »

no dobra, dzwoniło mi chyba coś innego.

gdyby autor miał lenia to proszę:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic728615.html" onclick="window.open(this.href);return false;
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odb

Post autor: tarnus »

Jak nie chesz przepłacać, to większości przypadków w takich testach porównawczych spisze się całkiem przyzwoicie rozdzielacz sygnałów RTV ale taki który ma zakres 5-1000MHz. Np. coś takiego https://www.cyfronika.com.pl/ivark1p1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Bez obaw że to rozdzielacz RTV systemów antenowych 75ohm. Dokup przejściówki tak aby wyjść z F na UC1 albo dorób trzy krótkie kable 50ohm z jednej strony z wtykami F a z drugiej z wtykami UC1. Na jednym z takich kabli który będzie na wejściu daj beczkę UC1 aby podłączyć wtyk z kabla anteny.
Tłumienie zmniejsza co prawda sygnał około 3dB ale to nie przeszkadza w testach porównawczych. Te seperatory mają także tłumienie miedzy portami wyjściowymi co powoduje że radia w o wiele mniejszym stopniu zakłócają się wzajemnie.


Lektura:
http://naval.com/help/passives/" onclick="window.open(this.href);return false;
Michał_Bayoo
Posty: 429
Rejestracja: 2011-11-08, 20:01
Lokalizacja: Osiek JO93QE
Kontakt:

Jak podłączyć dwa radia CB pod jedną antene do testu odbioru

Post autor: Michał_Bayoo »

Podłączaliśmy w klubie kilka TRX pod jedną antenę. Z gorącej żyły anteny poprzez kondensator ceramiczny 1nF do każdego radia. Separacja była, na pewno jakiś wpływ każde kolejne radio miało, ale nie było to na ucho bardzo odczuwalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”