trudne początki na KF

Wszystko związane z egzaminem.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

znalazłem poprawki z 2009 ale nie mam gotowej ustawy ale jeśli w latach 2004-2008 nie zmianiano nic w interesującej nas kwestii to jest jak na ustawie z 2004 roku

Tu zmian nie znalazłem:


USTAWA

z dnia 24 kwietnia 2009 r.

o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw1) 2)

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... ustaw.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Zacytowane przez Ciebie zapisy prawne regulują funkcjonowanie urządzeń nadawczych w służbie amatorskiej i sposobu nabywania pozwoleń ale dla osób fizycznych,czyli dla pozwoleń indywidualnych,klub czy zrzeszenie to jednostka prawna.Wprawdzie więcej nie znalazłem na ten temat jak tylko rozporządzenie na stronie uke(poniżej link) ale czekam na informację w tych wszystkich sprawach od M.Ambroziaka co powinno rozwiać wszelkie wątpliwosci.
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?pla ... &page=text
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Cinek:) pisze:maroosz, nie było zmian do art. 143, 149,150
Z tego co tu widzę to raczej zmian nie było,ale te artukuły tak jak napisałem wcześniej dotyczą osób fizycznych czyli pozwoleń indywidualnych,a kluby krótkofalowców czy zrzeszenia to jednostki prawne i pozwolenia oraz funkcjonowanie odbywa się na zasadach umieszczonych w rozporządzeniu do którego podałem link na stronie UKE.
Wyraźnie określony w paragrafie 8 jest sposób przydzielania pozwolenia oraz wytypowanie osoby która pełni funkcję kierownika radiostacji.W tej chwili ustalam jedynie czy prawnie określone są prawa i obowiązki oraz kompetencje kierownika radiostacji.Tak jak pisałem wczesniej dawne dokumenty PIR-u tą kwestie regulowały,nie wiem jak to wyglada teraz więc czekam na informacje od p.M.Ambroziaka.Co do kwestii szkoleń i obsługi radiostacji przez osoby trzecie pod nadzorem kierownika jestem pewien,sprawdzam jedynie czy ma to uregulowany zapis prawny czy działa na mocy regulaminu klubu.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Jak przeczytałem te teksty to wychodzi na to że pracując w Klubie na radiostacji trzeba mieć zezwolenie.
Pamiętam jeszcze z lat 1979-80 że chodząc do Klubu SP2KMG obok mojej jednostki wojskowej, młodzi adepci krótkofalarstwa uczyli się na kursie a dopiero po zdaniu egzaminu , uczyli się operatorki pracując na radiostacji. Nam wyjątkowo pozwalano popracować na radiostacji gdyż jako radiotelegrafiści z 2 klasą specjalności obsługiwaliśmy radiostacje wojskowe. Nie było to zgodne z prawe i wszyscy zdawaliśmy sobie z tego sprawę.

Do czasu otrzymania przez Pawła odpowiedzi od P.Ambroziaka proponuję się powstrzymać od komentarzy w tym temacie.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

JanC pisze:Jak przeczytałem te teksty to wychodzi na to że pracując w Klubie na radiostacji trzeba mieć zezwolenie.
Jakie zezwolenie? przez kogo wydane? Na podstawie czego/jakie tekstu takie coś wysnuwasz?
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Paweł - chodziło mi o Pozwolenie radiowe kat. A lub C

Według mnie Kluby muszą przestrzegać Prawa Telekomunikacyjnego.
No chyba że dostają inne dokumenty które uprawniają do dopuszczania w obecności Kierownika Radiostacji do pracy na radiostacji osób które się szkolą w operatorce.
Będę niedługo na giełdzie w Rybniku to popytam jak to wygląda od strony prawnej.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Idąc tym tokiem myslenia po co w klubach operatoprzy odpowiedzialni i kierownicy radiostacji których obecnosc jest wymagana do dziś skoro na stacji klubowej mógłby podejmować mikrofon tylko licencjonowany nadawca?Jaki miało by to sens skoro nadawca odpowiada za treśc oraz inne rzeczy sam?Ideą własnie jest to,że osoba szkoląca ma możliwość prowadzenia łącznosci pod okiem osoby szkolącej czyli kierownika radiostacji.Dziś rozmawiałem z dyrektorem opolskiego UKE na ten temat i jest on zdania tego co ja,ale kwestie szegółowego wyjasnienia tej kwestii proponuje rozwiązać przez z rozmowę z p.M.Ambroziakiem.

[ Dodano: 2009-07-06, 17:42 ]
We wcześniejszych postach wykazałem,ze przepisy prawa telekomunikacyjnego dotyczą osób fizycznych czyli pozwoleń indywidualnych,a klub jest podmiotem prawnym.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: zenobek »

JanC pisze:Jak przeczytałem te teksty to wychodzi na to że pracując w Klubie na radiostacji trzeba mieć zezwolenie.
Konkrety proszę. Przytocz konkretne paragrafy!

p.
z.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Prawo Telekomunikacyjne obowiązuje osoby i podmioty prawne.
Jeżeli Kluby są podmiotami prawnymi to jakim prawem sie kierują, skoro w ich Statucie jest zapisana działalność Krótkofalarska?

Zenobek - w Prawie Telekomunikacyjnym jest wyszczególnione, jakie warunki trzeba spełnić aby móc nadawać na sprzęcie krótkofalarskim. I według mnie dotyczy to też Klubów Krótkofalarskich

Paweł - co mnie najbardziej dziwi to to że nigdzie nie można znaleźć przepisów które mówią że Kluby Krótkofalarskie jako podmioty prawne kierują się innymi prawami , niż Prawo Telekomunikacyjne.

Ciekawe co odpowie P.Ambroziak.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: zenobek »

JanC pisze: Zenobek - w Prawie Telekomunikacyjnym jest wyszczególnione, jakie warunki trzeba spełnić aby móc nadawać na sprzęcie krótkofalarskim. I według mnie dotyczy to też Klubów Krótkofalarskich
Konkretnie proszę. Które artykuły.


p.
z.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

zenobek pisze:
JanC pisze: Zenobek - w Prawie Telekomunikacyjnym jest wyszczególnione, jakie warunki trzeba spełnić aby móc nadawać na sprzęcie krótkofalarskim. I według mnie dotyczy to też Klubów Krótkofalarskich
Konkretnie proszę. Które artykuły.


p.
z.
http://www.abw.gov.pl/Bip/upload/Dz.U.% ... 201800.pdf
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: zenobek »

JanC pisze:
zenobek pisze:
JanC pisze: Zenobek - w Prawie Telekomunikacyjnym jest wyszczególnione, jakie warunki trzeba spełnić aby móc nadawać na sprzęcie krótkofalarskim. I według mnie dotyczy to też Klubów Krótkofalarskich
Konkretnie proszę. Które artykuły.


p.
z.
http://www.abw.gov.pl/Bip/upload/Dz.U.% ... 201800.pdf

Czy ja jestem niekomunikatywny? Powołujesz się na PT. Zatem nie będzie chyba dla Ciebie problemem przytoczyć konkretny paragraf PT. Chyba, że się mylę.....? :-/


p.
z.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Art. 143.

1. Z zastrzeżeniem art. 144, używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego, zwanego dalej "pozwoleniem".

2. Pozwolenie wydaje Prezes URTiP w drodze decyzji.

3. Postępowanie w sprawie wydania pozwolenia wszczyna się na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu.

4. Podmiot posiadający rezerwację częstotliwości może żądać wydania pozwolenia radiowego wykorzystującego zasób częstotliwości objęty rezerwacją częstotliwości w okresie jej obowiązywania.

5. Minister właściwy do spraw łączności może określić, w drodze rozporządzenia, wzór i tryb składania wniosku o wydanie pozwolenia oraz rodzaje dołączanych dokumentów niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy, uwzględniając specyfikę służb radiokomunikacyjnych, sieci telekomunikacyjnych lub usług telekomunikacyjnych, w których będą wykorzystywane urządzenia radiowe.

6. W przypadku częstotliwości radiowych, których przeznaczenie określono w Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości lub ustalono w planie zagospodarowania częstotliwości, decyzja powinna być podjęta w terminie 6 tygodni od dnia złożenia wniosku.

7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się w przypadkach wymagających uzgodnień międzynarodowych lub wynikających z umów międzynarodowych wiążących Rzeczpospolitą Polską dotyczących użytkowania częstotliwości radiowych lub pozycji orbitalnych


Art. 149.

1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób wykonujących obowiązki w zakresie zadań komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt 3.


Art. 150.

1. Prezes URTiP wydaje świadectwo operatora urządzeń radiowych na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności osoby ubiegającej się o świadectwo operatora urządzeń radiowych oraz po udokumentowaniu przez nią wymaganej praktyki.

2. Egzaminy osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych przeprowadza komisja powołana przez Prezesa URTiP.

3. Za przeprowadzenie egzaminu oraz za wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych pobiera się opłaty. Opłaty te stanowią dochód budżetu państwa.

4. Minister właściwy do spraw łączności, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu i ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej, określi, w drodze rozporządzenia:

1) rodzaje i wzory świadectw operatora urządzeń radiowych, zakres wymogów egzaminacyjnych, a także zakres, tryb i okres niezbędnych szkoleń oraz praktyki,

2) tryb przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminów poprawkowych, sposób powoływania komisji egzaminacyjnej, a także wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu i wydanie świadectwa, kierując się zasadą, że nie powinny one stanowić bariery dla osób zainteresowanych obsługą urządzeń radiowych

- biorąc pod uwagę międzynarodowe przepisy radiokomunikacyjne oraz przepisy międzynarodowe.

Te trzy artykuły nie zostały zmienione w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

JanC pisze:Zenobek - w Prawie Telekomunikacyjnym jest wyszczególnione, jakie warunki trzeba spełnić aby móc nadawać na sprzęcie krótkofalarskim. I według mnie dotyczy to też Klubów Krótkofalarskich
Ależ oczywiscie,kluby otrzymują zezwolenie na podstawie 3 operatorów licencjonowanych którzy ujęci są w licencji,jeden z nch zostaje kierownikiem radiostacji i odpowada za pracę stacji klubowej szkolenie ludzi itp.To pod jego okiem przyszli adepci prowadzą łączności i mogą pracować na paśmie.
Janek,jeździsz na giełdy,spotkasz tam zapewne Gintera Sp9zw,kierownika radiostacji klubu sp9krt,słynnego i zasłuzonego klubu na śląsku,wypytaj go jak on postępuje,bo według mnie odpowie Ci to samo co ja.Mozliwe,ze od razu bedzie w stanie opowiedzieć co tę kwestie reguluje,czy rozporządzenia UKE czy moze ITU którego jesteśmy członkiem.Ja dopóki nie bede miał odpowiedzi od p.M.Ambroziaka nie podam konkretnego zapisu prawnego bądź tropu gdzie tego szukać.
Dziś juz padały zwroty,że książki to tylko własne interpretacje i nie mają one jakiejkolwiek w tej kwestii wartości,jednak przeszukując zasoby natrafiłem na kolejną napisaną przez zasłużonego krótkofalowca SP5HS "ABC Krótkofalarstwa",ponizej fotka.Nikt mi nie wmówi,ze kluby krótkofalarskie przez dziesiątki lat w Polsce łamały prawo bądż samowolnie interpretowały sobie przepisy zwłaszcza za poprzedniego ustroju gdzie organy działały bardziej ochoczo niż teraz z częstszymi kontrolami.Nikt ze zwolenników teorii zakazu pracy na paśmie osób szkolonych w klubach nie umie mi wyjaśnić po co kierownik radiostacji skoro miałyby pracować jedynie osoby licencjonowane.
Obrazek
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

OK Paweł - porozmawiam z Ginterem , jak będzie w Rybniku, Myślę że spotkam też kierownika radiostacji z Rybnika. Zobaczymy co mi odpowiedzą.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Egzamin .”