SIRIO THUNDER 27 - opinie

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

krzysztofjezyna
Posty: 4
Rejestracja: 2020-12-05, 13:20

SIRIO THUNDER 27 - opinie

Post autor: krzysztofjezyna »

Witam

Proszę o opinie o antenie SIRIO THUNDER 27.
Brak możliwości instalacji anteny stacjonarnej na dachu. Poszukiwany złoty środek na balkon.
Kiedyś przerabiałem temat na balkonie z Keeperem ale średnio to było.
Będę wdzięczny za każde opinie z własnych doświadczeń.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: SIRIO THUNDER 27 - opinie

Post autor: januwojt »

Osiągi anteny mobilowej o tej samej długości .
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Re: SIRIO THUNDER 27 - opinie

Post autor: Defcio »

Miejsce montażu głównie wpłynie na osiągi nadawcze nie tylko antena.
Kiedyś to testowałem i wyszło że bardzo kompromisowa antena jaką jest Thunder/Storm 27 zapewnia średnio połowę siły sygnału anteny wysokiej wydajności. Odbiór jest w mniejszym stopniu zależny od wielkości anteny ponieważ dzisiejsze radiostacje dysponują bardzo dużymi czułościami odbiorników i zapewniają zapas tego parametru, z wydajnymi antenami po prostu szybciej działa układ ARW odbiornika.
Małe anteny zapewniają słabszy sygnał stacji odbieranej ale też mniej odbierają szumu z przestrzeni ,zatem stały jest tylko szum własny odbiornika. Anteny maja naprawdę bardzo mały wpływ na zrozumiałość odbieranej stacji, przy dużych antenach często siła sygnału jest duża jednak poziom szumów jest także bardzo wysoki i przeszkadza.

Keeper jest znacznie wydajniejszą anteną niż thunder. Keeper ma masę / przeciwwagę w.cz. w punkcie montażu a Thunder nie, thunder wykorzystuje przewód antenowy jako przeciwwagę. U mnie na balkonie anteny mają średnio zasięg około 1 km z powodu bardzo silnego zasłonięcia z każdej strony wieloma po sobie następującymi żelbetowymi blokami oraz naprawdę wielu zakłóceniom od urządzeń cyfrowych. Czasem kolega mówi mi że nie słyszy mnie na 200 metrów siedząc w aucie ale też ma kilka S zakłóceń.

Dawniej mając normalną stację - gdy mogłem, na takiej antenie jak Storm robiłem około 12-15 km zasięgu do wydajnej stacji bazowej , mieszkam na 73 metrach n.p.m. Na taniej antenie 5/8 z ceownikiem robiłem do 20 km do innej bazy blokowej , z tym że moje miasto rozdziela kilkukilometrowy pas podwyższenia o około 25 metrów i widoczności optycznej po kilku km od mojej stacji nie ma żadnej do wielu miejsc. Zasłonięcie jest tak silne że osoby DX meni mający samochody mówią mi że nawet propagacja zanika gdy jadą do mnie, latami testów jest to potwierdzone. Wynika z tego że sygnał stacji DX z innych Państw pada pod niskim kątem a nie jak niektórzy myślą - mocno od góry.

Kiedyś mój zestaw wziąłem do znajomej mieszkającej wysoko w Bodzowie (i w najwyższym tam miejscu) i zrobiłem bez problemu zasięg około 140km, sygnały były bardzo słabe ale czytelne w 100% , Ilość zakłóceń na tej wiosce wynosiła zero, podłączenia anteny bazowej nie wnosiło żadnego podniesienia szumów odbiornika, tak jakby jej nie było. Przewyższenia tego miejsca do 200km też wynosiły zero. Wszystkie stacje jakie usłyszeliśmy oczywiście nie miały standardowych mocy radiostacji CB, tylko 10 W i więcej. Z anteny Storm 27 zrobiłem około 80 km ale ledwo mnie rozumiano, także z 10 W Alana 87 w samochodzie i anteny o długości 200 cm zasięg stamtąd wynosił około 40-50km do silnych stacji bazowych.

Mój zestaw to było niemieckie radio 1W z zdjętym ogranicznikiem i wzmacniaczem "767" o mocy szczytowej 60W , w tej modulacji z urządzeń łącznie wychodziło około 25W. Zasilanie obu urządzeń było 15V, ogólny pobór prądu wynosił około 4,5A.

Nasza Policja nigdy nie mogła porozumieć się na dalej od bazy niż około 12-14 km, potem działało pasmo CB jeszcze chwilę ale skromne średnie 3,5 W standardowej cb stacji niewiele może.

Teren jest najważniejszy, absolutnie włada zasięgiem.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”