Moja pierwsza stacja bazowa - Ruda Śląska

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

ipIV
Posty: 6
Rejestracja: 2010-01-30, 17:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Moja pierwsza stacja bazowa - Ruda Śląska

Post autor: ipIV »

Cześć,

Od kilkunastu lat jestem trochę* zainteresowany CB, krótkofalarstwem itp... ale poza CB-radiem w samochodzie w latach 2007-2013, później zakończyłem swoją przygodę z radiem. Technik elektronik, inż. elektryk pracujący w energetyce zawodowej, także nie jestem zimny w tych tematach.... tylko... chłodny ;-) Wiem co to jest modulacja, jak działa radio itp. Ale wolę przesyłać energię elektryczną :-)

Dlaczego odpuściłem sobie cb?
CH 19 - jeden wielki syf którego słuchać się nie dało - K, Ch i wszystko co najgorsze. W 2013r sprzedałem samochód z CB, jednocześnie instalując Yanosika :-)

Inne kanały - już lepiej, ale za bardzo nie ma jak wejść w temat mając radio tylko w samochodzie, mieszkałem na 1 piętrze, a antena mobilowa na parapecie -> nie dość, że wysoki SWR nie do wystrojenia i nic nie słychać... słabo. Studencki budżet też nie pozwalał w żaden sposób na rozwój w tym temacie.

Generalnie temat upadł - CB -> klnący szumofon i tyle.

Po ponad 10 latach złapała mnie znowu zajawka na CB - zrobię sobie stację bazową w mieszkaniu, w samochodach (a jest ich kilka sztuk) wrzucę do bagażnika jakiś szumofon żeby w razie jakiejś nietypowej sytuacji dać sobie szansę na minimalny kontakt - taki jest plan.

Jak to teraz wygląda:

- 10 piętro (z 11),

- antena Sirio boomerang 27A umieszczona jak najbliżej narożnika budynku (w przyszłości ją wysunę do krawędzi budynku. Może zamontuję drugą antenę na dachu (jak SM się zgodzi.... ale widzę w bloku obok - ktoś ma antenę 1/2 czy 5/8 ;) ), a obecną za pośrednictwem jakiegoś szumofonu (np. intek CBM-450) puszczę jako transmisję w internet).
Obrazek

Zestroiła się bardzo ładnie i łatwo - poniżej 1.1 na 1, 20. Na 40 - 1,15. Nie chciało mi się dalej stroić przy tych wynikach.

- Radia jakie mam obecnie to najtańsze szumofony - 2x Jopix kingston, 1x cobra dx iv i ten intek. Generalnie dziadostwo, ale jakoś działające. Najlepszy radiotelefon jaki miałem - tti 880 sprzedałem z samochodem w 2013r.

W drodze jest zakupiony Jackson II ASC. Tu już można będzie mówić o przyzwoitym radiu... pobawię się i może stuninguję.

.... ale teraz jest cisza w eterze.... kilka dni słuchania i .... 19 nie żyje w porównaniu z tym co było kilkanaście lat temu.

Serdecznie pozdrawiam, "73".... i zobaczymy co z tego wszystkiego wyniknie ;-) Póki co jakaś zajawka jest.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Moja pierwsza stacja bazowa - Ruda Śląska

Post autor: cassiopeia »

Takie warunki ostatnio a Ty na #19 siedzisz?
Szkoda czasu na ten kanał. Bez wstęg wolałbym wołać mobili ze świata na #28
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ipIV
Posty: 6
Rejestracja: 2010-01-30, 17:55
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Moja pierwsza stacja bazowa - Ruda Śląska

Post autor: ipIV »

Wczoraj nudziło mi się i pobawiłem w próby łączności mojej bazy (ale podłączony Walker I do testów) z mobilem w samochodzie (Sirio Turbo 3000 na magnesie + Jackson II z bazy, docelowo w drodze jest Bill II).

Efekt jest taki, że 15km w linii prostej, która przebiega przez centrum Katowic bazę słychać czysto i wyraźnie (oczywiście na 4W), mnie w mobilu na granicy czytelności w szumie, który ASC już całkowicie wycina, nawet czkawki nie było tylko cisza przy wł ASC. Trzeba było ręcznie skręcić SQL z ASC na min.

10km w linii prostej po stronie miasta gdzie jest baza - komunikacja obustronna czysto i wyraźnie przy włączonym ASC na bazie.

I teorie w stylu, że boomerang 27A na balkonie ma osiągi co najwyżej jak mobilówka na parapecie czy nawet mobilówka będzie lepsza - zostały w praktyce rozjechane przez walec.


------------------

Co do wołania przy propagacji - ja kogoś słyszę, ale nikt nie odpowiada.
Poza Włochami, Hiszpanią słyszałem bazę w Otwocku - ~300km i bez odpowiedzi, także pewnie bez wzmacniacza nie da rady. A w piractwo radiowe bawić się nie zamierzam, tym bardziej jak antena jest na balkonie. Świetny przepis, żeby wkurzać sąsiadów wchodząc im na sprzęt RTV.
Może pomyślę o montażu normalnej anteny na dachu maszynowni dźwigów, ale szczerze póki co nie chce mi się kopać ze spółdzielnią.

Trzeba się na egzamin wybrać, w sumie jak dla mnie 3/4 pytań do odp od strzała, bo mam wykształcenie elektryczno-elektroniczne. Tylko do opanowania tematy czysto radiokomunikacyjne.

Jedyne co to mobile, pewnie max 5-8km i bazy w promieniu 20km które usłyszałem odpowiadały.

Zobaczę 13-go wieczorem przy testach łączności awaryjnej co się uda osiągnąć ;)
Awatar użytkownika
cober
Posty: 91
Rejestracja: 2013-11-29, 17:35
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Moja pierwsza stacja bazowa - Ruda Śląska

Post autor: cober »

Jak wypadaja testy łączności 13ego?

Zakładaj antene na dach 5/8, dobry fider do tego i można mówić o stacji bazowej. Jackson 2 już daje spore możliwości.
AT-6666 z turbo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje bazowe( w domu)”